Dijital Reklamcılıkta "Real Time Bidding" | NSM

Dijital Reklamcılıkta “Real Time Bidding”

RTB Nedir

Her bilgiye saniyeler içinde ulaşabildiğimiz günümüz dijital dünyasında, reklam ve pazarlama stratejilerinin önemli bir bölümünü internet reklamcılığı oluşturuyor. Düşük bütçelerle elde edilen yüksek dönüşüm oranları reklamverenleri dijitale yatırım yapmaya yönlendiriyor.

2014 yılı dünya genelinde yapılan dijital reklam harcamaları, tüm reklam yatırımlarının yaklaşık dörtte birini oluşturmakta ve önümüzdeki yıllarda bu oranın artacağına kesin gözüyle bakılıyor. Dijital dünya bu kadar hızlı gelişirken hayatımıza da her geçen gün yeni kavramlar ekleniyor. Dijital reklamcılığın geleceği olan programatik satın almanın bir parçası Real Time Bidding (RTB), dijital reklam dünyasında hayatımızı kolaylaştıran kavramlardan sadece biri. Peki, nedir bu RTB?

Real Time Bidding, kullanıcıların ilgi alanlarına göre doğru yer ve doğru zamanda reklam gösterimi yapan bir teknolojidir.

Reklam alanları bazında gerçek zamanlı bir ihale sistemiyle çalışır. Mobil cihaz ya da bilgisayarda bulunan çerezlerle ilgi alanlarını takip eder ve 50 milisaniyede en yüksek teklif veren markayı hedefleme, saat, lokasyon gibi özelliklere göre seçerek, reklam gösterimini sağlar. Kullanıcının o anki ilgi alanına yönelik gösterim yaptığından, etkileşime girme oranı artar.

RTB sistemi hem reklam veren, hem yayıncı, hatta medya satın alma ajansı ve kullanıcı için kazançlı ve avantajlı bir sistemdir. Reklam verenlere, ileri hedefleme ve şeffaflığı sayesinde doğru hedef kitleye ulaşma garantisi verir ve az maliyetle daha etkili kampanya imkanı sunar. Yayıncılara, daha fazla reklam envanteri satma ve doğru değerlendirme garantisi, buna bağlı olarak daha fazla tıklanma ve az maliyet ile daha fazla gelir elde etme imkanı sunar. Fazla envanter açılması ve rekabet sebebiyle düşen reklam alanı maliyetleri yayıncılar için tehdit olabilir. Bunu önlemek için yayıncılar taban fiyatlarını iyi belirlemelidir. Medya satın alma ajansına, kampanya sürecine tam hakimiyet, doğru reklam harcaması ve müşterileri için iyi sonuçlar alma faydalarını sağlar. Kullanıcı tarafından bakıldığında ise, gereksiz reklamlardan kurtulma, daha kaliteli bir hizmet almak demektir.

Programatik satın alma dünyasında daha verimli ve hızlı, daha ilgili ve işlevsel bir reklam satın alma modeli olan RTB, amaç değil araçtır. Amaca ulaşmak için, sektörün göz bebeği olma yolundaki bu aracı en verimli şekilde kullanabilmek gereklidir.

1 Yorum

Yorum Yaz