E-Mail Pazarlama'da Yüksek Okunma Oranı İçin İpuçları | NSM

E-Mail Pazarlama’da Yüksek Okunma Oranı İçin İpuçları

E-Mail Pazarlaması

E-mail pazarlama (e-mail marketing), özellikle e-ticaret firmalarının yoğun olarak kullandığı pazarlama yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Diğer pazarlama yöntemlerine kıyasla daha ucuz olması ve müşteriye ya da potansiyel müşterilere ulaşımı kolaylaştırması bu kadar sık kullanılmasının en önemli nedenlerinden biridir. Peki, e-mail kampanyanızı oluştururken nelere dikkat etmeli?

İstatistiklere Önem Verin

Mail kampanyanızdan sonra istatistikleri doğru bir şekilde yorumlamanız çok önemli. Mailinizi kaç kişinin tıkladığı hangi linkleri tıkladığı, kaç kişinin mailiniz aracılığı ile web sitenizi ziyaret ettiği, web sitenizde kalma süreleri ve mailinizi sosyal medyada paylaşım oranlarını dikkatle takip etmelisiniz. Bugün bir çok mail sistemi üye listenizin kaçının telefondan, kaçının bilgisayardan mailinizi görüntülediği bilgisini bile veriyor. Bu bilgilerin hepsini dikkatle takip etmeli ve bundan sonraki mail gönderiminizde bu verilere göre kampanyanızı düzenlemeniz gerekiyor.

Üye Listenizi Detaylı Segmentlere Ayırın

Demografik özelliklere göre segmentasyon elbette önemli ancak günümüzde bu yetmez. Segmentlerinizi; kimlerin mailinizi açtığını, mailinizdeki linke kimlerin tıkladığını, web sitenizde kalma oranlarını, hatta web sitenizde daha çok hangi sayfalarınızda gezindiği istatistiklerini göz önüne alarak oluşturun.

Etkileşime Odaklanın

Başarılı bir mail, mesajını göndermekten çok üye listeniz ile etkileşimi arttırmaya yönelik olmalıdır. Etkileşimi arttırmak için ise karşınızdaki kişinin ilgi alanına göre içerik hazırlamanız şarttır. Unutmayın: ‘’Content is the King’’. Oluşturduğunuz segmentlerinize özel farklı içerikler üretin. Bu mailinizdeki etkileşimi arttıracaktır.

Otomatik Mailler Oluşturun

Bir çok mail sistemi otomatik mailler düzenlemeye imkan vermektedir. Siz de, bülteninize üye olan, e-ticaret sitenizden alışveriş yapan ya da uzun süredir alışveriş yapmayan veya web sitenizi ziyaret etmeyen kullanıcılarınıza yönelik otomatik mailler hazırlayın. Bu sayede yeni kampanyalarınız için strateji oluşturmaya ve içerik üretmeye daha fazla zamanınız olur.

Farklı Stiller Deneyin

Mail kampanyalarınız için farklı stiller deneyin. Örneğin, bir mailinizde görselleri ön planı çıkartıyorsanız, diğer maillerinizde esprili tarzda yazılmış bir yazı veya anket oluşturup gönderebilirsiniz. Okunma oranına göre üyelerinizin hangi tarzda oluşturulan maillerinize daha fazla ilgi gösterdiğini tespit edip, o stil üzerinden ilerleyin.

İletilme Oranı

Mükemmel bir şekilde oluşturduğunuz içerik, mailiniz iletilmezse hiçbir işe yaramaz. İletilme oranının yüksek olması için spama düşmemeye dikkat etmelisiniz. Bundan dolayı mailinizde ve özellikle başlığınızda, bedava, ücretsiz, teklif, fırsat, burayı tıklayın, kazanın gibi kelimeleri kullanmaktan kaçının.

Mutlaka Test Edin

Mailiniz için mutlaka üyelerinizin %5-10’luk bir kısmında A/B testi dediğimiz farklı görünüm ve başlıklarda okunma oranını tespit eden, testi gerçekleştirin. Bu sayede hangi görünüm ve başlığınızın daha fazla okunduğunu tespit edebilir ve gönderinizi ona göre gerçekleştirebilirsiniz. Daha da önemlisi mailinizi oluşturduktan sonra farklı işletim sistemine sahip telefonlarda ve bilgisayarlarda görünümünü ve linklerinizin doğru sayfaya gidip gitmediğini mutlaka kontrol edin.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Eklemeyi Unutmayın

Müşteriler ile etkileşimin sosyal medya üzerinden sağlandığı günümüzde, sosyal medya hesaplarınızı mailinize yerleştirmeniz müşterileriniz ile kurduğunuz bağı devam ettirebilmenizi sağlar. Bu yüzden sakın sosyal medya hesaplarınızı hazırladığınız maile eklemeyi unutmayın.

Yorum

Yorum Yaz