Ortadoğu'da Dijital Pazarlama İpuçları | NSM

Ortadoğu’da Dijital Pazarlama İpuçları

Ortadoğu'da Pazarlama

Ekonomik olarak her geçen yıl büyüyen ve ihracatını geliştiren Türkiye’nin son yıllarda odak pazarlarından birisi Ortadoğu ülkeleri oldu. Sağlıktan, tekstile hatta dizilerimize kadar bir çok ürün ve hizmeti Ortadoğu’ya ihraç etmeye başladık. Bu nedenle Türk firmalarda Ortadoğu’da daha fazla kişiye ulaşmak için yeni pazarlama yöntemleri arayışı içindeler. Peki, Ortadoğu ülkelerine dijital pazarlama nasıl yapılmalıdır?

Ortadoğu ülkelerinde ortalama 168 milyon anadili Arapça olan Internet kullanıcısı vardır. Bu rakamın büyüklüğünü ortalama Türkiye’nin tüm nüfusunun iki katı diyebiliriz. Sayı çok fazla ama ne kadar etkili kullanılıyor diye düşünürsek de geçmiş yıllarda yaşanan Arap Bahar’ının başlamasının ve birden fazla ülkeye yayılmasının ana nedeninin “Sosyal medya’’ olduğu herkesçe kabul edilmektedir. Bu durumda Ortadoğu ülkelerinde nitelikli ve nicelikli internet kullanıcılarının olduğunu söylemek doğru bir tespit olacaktır.

Rakamlarla İnternet Dünyasında Arapça

Arapça internette en fazla kullanılan 4. dil. Önündeki rakipleri ise İngilizce, Çince ve İspanyolca. En fazla kullanılan 4. dil olmasının yanı sıra son 10 yılda göstermiş olduğu %2501 artışla en fazla büyüyen dil olarak da kabul ediliyor. Bu artış hızı devam ederse 2050’de Arapça’nın internette en fazla konuşulan dil olacağı öngörülüyor. Buna rağmen şu anda Web’de yer alan internet sitelerinin sadece %1,3’ü Arapça.

Interneti kullanan kişileri inceleyecek olursak, özellikle şu anda satın alma kararlarını veren kitle olarak kabul edilen Y kuşağının %53’ü interneti, televizyona göre daha fazla kullanıyor ve güvenilir buluyor. Kadın internet kullanıcılarında ise biraz daha farklı bir durum var. Sosyal medya hesabını aktif olarak kullanan kadınlar, toplam internet kullanıcılarının sadece %34’nü oluşturuyor. Bu rakam tüm dünyada %61. Kadınların Ortadoğu’daki bazı ülkelerde özgürlüklerinin kısıtlanması bunun en büyük nedeni olarak gözüküyor. Ancak buna rağmen %34’lük rakam her geçen yıl artıyor.

Arap Dünyasında Sosyal Medya Kullanımı

Tüm dünyada olduğu gibi Ortadoğu’da daen fazla kullanılan sosyal medya sitesi olarak karşımıza Facebook çıkıyor. Internet kullanıcıların ortalama %84’ü bir Facebook hesabına sahip. Türkiye’nin Silikon vadisini 5 yıl geriden takip ettiğini, Ortadoğu’nun ise Türkiye’yi 5 yıl geriden takip ettiğini söylersek doğru bir tespitte bulunmuş oluruz. Bu yüzden Türkiye’de tüketilen ve popülerliğini yitiren bir çok uygulama Arap coğrafyasında henüz yeni keşfedilmiş durumda. Mesela Twitter Arap coğrafyasında ilk 2012 yıllarında kullanılmaya başlandı. Ancak kullanım oranı çift haneli rakamlara o yıllarda ulaşamadı. Şu anda ise en fazla kullanılan 2. Sosyal medya hesabı olarak karşımıza çıkıyor fakat kullanım oranı %34 ile Facebook yanında bir hayli düşük. Özellikle 2015 yılında yükselen trend olarak karşımıza çıkan ve sadece 1 yılda çok daha fazla kullanıcıya ulaşan platform ise Instagram. Instagram sadece 1 yılda %32 kullanım oranına ulaştı ve 2016 yılında twitter’i geçmesi bekleniyor.

Video Reklamcılığın Engellenemez Yükselişi

Videoların Arap coğrafyasında çok fazla sevilmesi ve tercih edilmesi özellikle Youtube’un bir anda Facebook’tan sonra en fazla kullanılan site olmasını sağladı. Youtube’un tekil olarak kullanılmasının yanı sıra özellikle 2015 yılında Facebook’ta yapılan paylaşımların büyük bir kısmını da video paylaşımlar oluşturdu. Özellikle Y kuşağını inceleyecek olursak, yapılan araştırmalarda Y kuşağının %50’sinin her gün Youtube’da en az bir video izliyor. Youtube’un günlük görüntülenme sayısı özellikle son 6 ayda %120 artış göstererek 167 milyona ulaştı. Bu rakam, Dünyada ABD’den sonra ulaşılan en yüksek rakam. Suudi Arabistan dünyada kişi başına en çok video izlenen ülke. Ortadoğu bölgesinde her 1 dakikada Youtube’a 2 saatlik video yükleniyor. Videolar kullanıcıların satın alma kararlarında da etkili bir rol oynuyor. %80’den fazla internet kullanıcısı aradıkları bilgilere video izleyerek ulaşmak istediğini belirtiyor. Arap coğrafyasında faaliyet gösteren bir çok global firma 2016 bütçelerinde zengin medya reklamlarından, video reklamlarına doğru bütçelerini kaydırmış durumda.

Mobil Kullanım Oranı

Akıllı telefon kullanımın internet kullanıcıları arasında en yaygın olduğu bölgelerden biri olarak gene karşımıza Arap coğrafyası çıkıyor. Özellikle petrol zengini olan Arap ülkelerinde kişi başına düşen telefon sayısı 2 rakamını geçmiş durumda. Savaş olan ülkelerde her ne kadar bu rakam düşük olsa da ortalamayı aldığımız zaman kişi başına akıllı telefon sayısı 1.3’e denk geliyor. Internet kullanıcılarının çoğunluğu tüm dünyada olduğu gibi burada da akıllı telefonu, masaüstüne tercih etmiş durumda. Internet kullanımı akıllı telefondan %93 iken, masaüstünde bu rakam %73’de kalmış durumda. Akıllı telefon kullanımı her yıl ortalama %39 artış gösteriyor. Mobil cihazlar aynı zamanda kullanıcının satın alma kararlarında da etkili bir rol oynuyor. Özellikle 25 yaşın altındakilerin %84’ü satın alma kararını almadan önce, o ürün/hizmeti akıllı telefonlarından aratıyor.

Özet olarak;

 • Arap coğrafyasını hedeflemek istiyorsanız web sitenize Arapça dil seçeneğinizi koymak size avantaj sağlayacaktır. Ancak Arapça sağdan sola okunan bir dil olduğu için, web sitenizin dizaynını da daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak için buna göre değiştirmeyi unutmayın.
 • Arapça web siteniz yoksa, İngilizce de bir müddet sizi idare edecektir. Özellikle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi ülkelerde İngilizce konuşulma oranı yüksek.
 • Web sitenizin mutlaka ve mutlaka mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 • Adwords reklamlarınızda metin reklamlarından ziyade görüntülü reklamları tercih edin. Ancak görüntülü reklamlarda kullanacağınız görsellerin Arap kültürüne uyumlu olmasına dikkat edin. Aksi halde sizin çok başarılı bulduğunuz bir reklam Arap ülkelerinde markanızın linç edilmesine sebep olabilir.
 • Reklamlarınızda dil hedeflemesi yaparken mutlaka hem Arapça’yı hem de İngilizce’yi seçmeyi unutmayın.
 • Video reklamlarınız için iyi hazırlık yapın, hatta global firmaların izinden giderek bütçenizde en fazla yeri video reklamlarınıza ayırın.
 • Sosyal medyada içerik yönetimlerinizi video ve görsel ağırlıklı yapın. Sadece metin paylaşımının hiçbir etkisi olmayacaktır.

BONUS: Son haftalarda alınan yeni kararlar ile birlikte İran ile ticari ilişkilerimizin gelişmesi ve İran’a ihracatımızın arttırılması beklenmektedir. Ancak İran hükümeti tarafından, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesapları ve Google’ın kullanılması ülkede yasak. Peki, bu durumda İran’a nasıl ulaşacaksınız? Hemen endişelenmeyin, VPN dünyada sadece Türkiye’de kullanılmıyor. Özellikle İran gençleri arasında Facebook’un kullanımı bir hayli yaygın. Her ne kadar Facebook’da Farsi dil seçeneği ile reklam veremeseniz de içerik yönetiminizi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Adwords reklamları İran’ı hedeflemenize izin vermiyor. Ancak unutmayın ki onlar VPN ile dünyanın herhangi bir yerinden internete bağlanıyor olabilirler. Şimdi Adwords’de hedefleme yaparken, yer hedefini tüm ülke ve bölgeler, dil seçeneğini ise Farsi yapın! Bingo! İran’a ulaştınız…

1 Yorum

 • Merhaba
  Yazınızda
  (Şimdi Adwords’de hedefleme yaparken, yer hedefini tüm ülke ve bölgeler, dil seçeneğini ise Farsi yapın! Bingo! İran’a ulaştınız…)
  Bunu denedinizmi sonuç aldınızmı ,yada sonuç sldırttınız mı?

  İran İslsm Cumhuriyeti internet ağı Rejim tarafından yüksek başarıda Rus kökenli sistemle koruma altında

  VPN’ler ağır
  Merak ettik mümkünatı yok çünkü
  Wallstreethills IRAN ADVERTISING AGENCY

Yorum Yaz