Rusya’da Dijital Reklamcılık Ne Demektir? | NSM

Rusya’da Dijital Reklamcılık Ne Demektir?

Rusya'da Dijital Reklamcılık

Küreselleşme çağında ticarette sınırların ortadan kalkması, orta ve büyük ölçekli bir çok şirketin ihracat yapmasını kolaylaştırdı. Artık firmalar yüz yüze görüşmediği kişiler ile iş yapar duruma geldi. Rekabetin artmasıyla büyümek isteyen firmalar, dijital pazarlamaya yönelerek, kendilerine yeni müşteriler bulma arayışı içindeler. Türkiye’nin en önemli ticari ortaklarından biri olan Rusya ve çevresindeki ülkeler için de bir çok dijital pazarlama planları oluşturuluyor. Peki, hedef pazara yönelik doğru dijital kanallar kullanılıyor mu?

Globalwebindex’in en son yayınlandığı istatistiklere göre Facebook tüm dünya genelinde en çok kullanılan ağ olarak açık ara birinci sırada. Ülkemizde ise en çok kullanılan sosyal medya hesapları sırasıyla; Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram ve Linkedin. Buradaki popülerlik sırasına göre hedef ülkelerimize yönelik sosyal medyada çalışma yapmak yanlış olmaz. Ancak Rusya hariç.

Ülke olarak ticaretimizde önemli paya sahip ülkelerden biri olan Rusya’da durum biraz farklı. Rusya, zamanında soğuk savaşın etkilerinden olsa gerek, kendine özgü ürünleri kullanmayı daha çok seviyor. Google’ın dünya genelinde birinciliği kaybettiği ender ülkelerden biri Rusya. Bu bölgede Google’dan ziyade arama motoru olarak  Yandex kullanılıyor. Yandex’in de Adwords benzer reklam seçenekleri bulunuyor ancak Adwords kadar detaylı seçeneklere sahip değil ve istatistikler açısından yetersiz. Yani Rusya hedefli  Adwords reklamları yönetiyorsanız, bütçenizi tekrar gözden geçirip, bir kısmını Yandex reklamlarına ayırmanızda fayda var.

Rusya mail servislerinde de kendine özgü bir mail servisi kullanıyor: Mail.ru

Ülkemizde neredeyse herkesin bir Gmail hesabı olduğu gibi Rusya ve hatta eski SSCB ülkelerinde de hemen hemen herkesin bir Mail.ru hesabı bulunuyor. Mail.ru için sadece posta servisi demek yetersiz kalır bence. Posta servisinin yanı sıra, haber portalları, detaylı ürün araştırması ve fiyat karşılaştırması yapılabilen e-ticaret portalı, sosyal medya platformları, blogları, anlık mesajlaşma uygulamaları, online oyun hizmetleri ile adeta bir internet devi. Eğer Rusya için ayırdığınız bir pazarlama bütçeniz var ise Mail.ru’ya mutlaka belli bir oran ayırmanız gerek. Yandex’in aksine, hedef kitle seçimi ayrıntılı bir şekilde yapılıyor. Hatta kendisinin demografik özelliklere veya sosyo-ekonomik düzeylere göre ayırdığı paket programları var. Eğer sizin hedef kitleniz bu hazır paketlerden birisi ile örtüşüyor ise tek tek hedef kitle belirlemek yerine bu paket üzerinden ilerleyebiliyorsunuz. Mail.ru ile haber portallarından, posta servisine ve oyunlara kadar her yerde görüntülü, metin ve video reklam çıkmanız mümkün. Sahip olduğu kullanıcı sayılarına bakarsak; 100 milyon aktif mail adresi, 26,8 milyon arama ve e-ticaret platformu kullanıcısı, 42,6 milyon sosyal ağ kullanıcısı var.

Rusya, arama motoru ve mail servislerinde tüm dünyadan farklı olduğu gibi, sosyal medya kullanımında da gene aynı farklılığı ortaya koyuyor

Dünyada bir numara olan Facebook kullanım oranı Rusya’da 3. Sırada yer alıyor hem de birinci ile arasında %10’luk bir fark ile. Rusya’nın sosyal ağ şampiyonu ise Vkontakte (VK). Vkontakte, arayüz tasarımı olarak Facebook’un tasarımına benziyor ancak gene de görüntü olarak Facebook kadar şık gelmiyor gözümüze. Tabi arayüz tasarımının güzel olup, olmaması Rusya bölgesinde en çok kullanılan sosyal ağ olmasını değiştirmiyor. Burada şirket hesapları, Facebook’daki gibi sayfa olarak değil, grup olarak açılıyor. Siz şirketiniz adına bir grup oluşturuyorsunuz ve şirketinizi takip etmek isteyen kişiler, gruba katılmış oluyor. VK’ın 4 çeşit reklam seçeneği bulunuyor: Hedefli reklam, ücretli post, mesajlaşma servislerinde reklam ve oyun için grup önerisi. VK’ı Coca-Cola’dan Nike’a kadar bir çok dev global firma aktif olarak kullanıyor.

Vkontakte sonra ikinci en çok kullanılan  sosyal paylaşım platformu ise ODNOKLASSINIKI (OK). Kullanımı çok kolay ve arayüz tasarımı Vkontakte’ye göre çok daha şık. Şirket sayfaları VK gibi sayfa olarak değil grup olarak oluşturuluyor. Reklam seçenekleri için ise Mail.ru grubuna ait olduğu için onlarla iletişime geçmeniz gerekiyor.

Rusya’da reklam vermek, alışılmışın dışında ilerliyor

Facebook ve Adwords gibi kendimizin reklamı oluşturabileceği panelleri yok. Hepsinde reklam departmanları ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bir diğer farklılık ise reklamlarda vergi ödüyorsunuz.

Yandex, Mail.ru, VK ve OK’u sadece Rusya için değil, CIS ülkeleri dediğimiz Ukrayna, Moldova, Belarus, Kazakistan, Özbekistan hatta Ermenistan gibi ülkelerde kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, hedef kitlenize uygun dilde paylaşım yapmanız. Eğer Ukrayna ve Rusya’yı hedefliyorsanız; Ukrayna için ayrı şirket grubu, Rusya için ayrı şirket grubu oluşturmanız gerekiyor çünkü kullandıkları dil farklı. Eğer imkanınız var ise her dil için ayrı grup oluşturabilirsiniz ancak yok ise Rusça oluşturduğunuz grupta Moldova, Belarus, Kazakistan ve Özbekistan gibi ülkelere de hitap edebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yaz