E-Ticaret Sitelerinde Blogun Önemi | NSM

E-Ticaret Sitelerinde Blogun Önemi

eticaretsitelerindeblog

Online satış yapan E-Ticaret sitelerinde blog neden önemlidir? Blog oluşturmanın incelikleri ve blogun siteye sağladığı yararlar nelerdir?

Günden güne sayıca artan, küçük ve büyük işletmelerin sanal mağazalarını da açtığı günümüz dünyasında yeni açılan e-ticaret siteleri için önemli olan bir detayı anlatmak istiyorum size; o da Blog…

E-ticaret sitelerinde blog sayfasının olması çok önemlidir ve bağlı olduğu siteye bir çok konuda da fayda sağlamaktadır. Önce e-ticaret sitesi için açılan bir blog nasıl olmalı onu inceleyelim, sonra da o blogun e-ticaret sitelerine sağladığı yararlarını açıklayalım.

E-Ticaret Sitelerinde Blog Sayfaları Nasıl Olmalı?

 • Öncelikle, e-ticaret sitelerinde bulunan blog sayfalarında yazılan makaleler sitenin kendisini temsil etmelidir.
 • Makalelerin içeriği e-ticaret ürünleri ve sektör ile ilgili olmalıdır.
 • Makale konuları ürün haberleri takip edilerek güncel tutulmalı ve ayrıca yazılar düzenli aralıklar ile yayınlanmalıdır.
 • E-ticaret sitesi ürünlerinin tanıtımlarında yer alan anahtar kelimeler kullanılarak, kendi özgün yazılarınız da bloğa eklenmelidir.
 • Makale başlığı ve içeriğinde ürünler için en çok kullanılan anahtar kelimeler de yer almalıdır.
 • İçeriklerde mutlaka ürünler veya konu ile ilgili görseller kullanılmalıdır.
 • Bu makaleler en az 400 kelimeden oluşmalıdır.
 • Tasarımı sade ve basit, yazılar bilgi verici olmalıdır ki okuyucular da paylaşmak istemelidir.
 • Yorum yapılmasına da ayrıca izin verilmeli ve gelen tüm yorumlar da mutlaka cevaplandırılmalıdır.

Gelelim E-Ticaret sitelerinde blog sayfalarının yararlarına.

Blog sayfalarında yazılan makaleler SEO ( Search Engine Optimization ) İçin Olumlu Yönde Etkiler Sağlar.

İlk önce blog demek sayfa demektir. Ne kadar çok sayfa var ise o kadar çok arama motorlarında indeksleme yapılacak demektir. Bu yüzden düzenli olarak yayınlanan makaleler sayesinde arama motorları e-ticaret sitenizin aktif kullanıldığını anlayacak ve güncel olan bloğunuzun içeriğini indeksleyerek web sitenizin trafiğini arttıracaktır ve bu sitenize ziyaretçi sağlamak için harika bir yol olacaktır.

Ayrıca blog sayfasının url’si mutlaka site adını da içermelidir. Örneğin; e-ticaret sitesinin ismi www.eticaretsitesi.com olsun. Blog url’si blog.eticaretsitesi.com olmalıdır. Bu sayede arama motorları farkli bir site olarak göreceği için e-ticaret sitesine yine trafik çekmeye yardımcı olacaktır.

Blog Sayfasının Takipçileri Zamanla E-Ticaret Sitesinin de Müşterisi Olmaya Başlar

Blog sayfası okuyucuları blog içeriklerinden dolayı marka ve ürünleri de tanımaya başlayacaktır. Böylece e-ticaret sitesinin ürünleri için potansiyel müşteri olacaklardır. Ayrıca blog sayfa yazılarında takipçileri ürün sayfalarına yönlendirerek ürün sayfası ziyareti sağlatılabilir ve ürün satışı yaptırılabilir.

İnternet Üzerinde Marka Bilinirliği ve Farkındalığı Sağlar.

Blog yazılarına marka kuruluş hikayesi ve ürün oluşum aşamaları da eklendiğin de markanızın tanıtımına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda yazar ve okuyucu ile arada bir bağ oluşturacaktır.

Paylaşımlarınıza Yorum ve Tartışma İmkanı Sağlar.

Yazılarınıza yapılan yorumlar veya sorulan sorular genelde ürün detayları ile ilgili veya satın alma ilgili olacağı için farklı bir yol ile de paylaşımlarla müşterilerinize ulaşmış olursunuz.

Sonuç;

Blog daha fazla müşteri ve daha fazla satış yapmanızı sağlar. Yazılarınızın üzerinden yıllar geçse de hala aynı ürün için ulaşılabilirlik sağlayabilirsiniz. Bunu sizde kendi e-ticaret siteniz için yapabilirsiniz.

 

Yorum

 • Çok güzel bir içerik. Okurken büyük keyif aldım. Maalesef çoğu Blog yazarı içeirklerin SEO uyumlu olmasına dikkat etmiyor. Buna değindiğiniz için teşekkür ederim.

 • Yazınızı büyük bir keyifle okudum.

  E-ticaret sitelerinde blog açmanın en önemli faydalarından birisi de sitenin güncel kalması ve açılan konu başlıkları ile siteye ziyaretçi çekmesidir. Hem seo açısından hem de tanıtım açısından önemlidir.

 • Neslihan hanım, detaylı ve iyi bir anlatım için teşekkürler.
  Blog sayfalarının ürün / kategori sayfalarına oranla neden SEO’ya daha pozitif etki sağladığını belirtmek gerekirse;

  Ürün veya kategori sayfaları kullanıcıların aramalarına çok fazla cevap verecek nitelikte değildir. Ürün açıklamaları genellikle blog yazıları kadar uzun ve kapsamlı olmamaktadır. Kategori sayfaları ise içerik açısından “sığ” saydalardır sadece ürün detay sayfalarına link içerirler.

  Blog sayfaları ise belirli bir konuda başlık ve altbaşlıklar altında detaylı bilgiler içerir bu da kullanıcıların aramalarına direkt olarak cevap verdiği için ve Google’ın öncelikli amacı kullanıcıların sorularına “cevap veren” en iyi sayfaları üstte göstermek olduğu için blog sayfalarının web sitenizin görünürlük oranına etkisi daha fazladır.

  Ayrıca ürün sayfalarının diğer blog sahipleri tarafından paylaşılması pek mümkün olmaz. Oysa eticaret sitenizdeki bir blog yazısına diğer bloggerlar tarafından link verilebilir. Benzer sektördeki bloglardan link aldıkça üst sıralara tırmanlası kolaylaşır.

  Buradaki asıl önemli olan blog yazılarınızın domain otorite değerini ilgili ürün sayfalarınıza “site içi linker” vererek aktarabilir, böylece ürün sayfalarınızın arama sonuçlarında yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yaz

срочный займ