E-Ticaretler İçin Vazgeçilmez 5 Sosyal Ağ! | NSM

E-Ticaretler İçin Vazgeçilmez 5 Sosyal Ağ!

E-ticaretlerde sosyal medya pazarlaması

İnternet kullanıcıları olarak zamanımızın çoğu sosyal ağlarda geçiyor. Peki ya bu e-ticaret sitelerinin pazarlamada ne yaptıkları konusunda bir fikrimiz var mı? Hiç merak ettiniz mi? Daha doğrusu hangi sosyal ağ satışlarda daha etkili? Ya da pazarlama stratejileri için hangi sosyal ağ daha uygun?

Yapılan çalışmalarda elde edilen verilere göre birden fazla sosyal ağ sitesinde bulunmanın hem satışlarda hem de marka bilinirliğine etkisinin büyük olduğu ortada. Giyim, eğlence, web tasarımına kadar bir çok alan mevcut. Sosyal ağlar e-ticaret sitenizin satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olabilir. İşte ilginizi çekebilecek bazı başlıklar,

Ortalama Satın Alım Değerleri

Sipariş miktarının, elde edilen gelire oranıyla alışveriş başına gerçekleştirilen harcama tutarları, sosyal ağlar arasında farklılık gösterir. Pinterest ve Instagram gibi görselliği ön planda olan bu sosyal ağların bu alanda da rakiplerini geride bıraktığını görüyoruz. Milyonlarca kişinin kullanıcısı olduğu bu sosyal ağlar , e-ticarette birçok sektör için verimli bir pazarlama mecrası. Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızı, güçlü ve güvenilir ödeme sistemlerine sahip kaliteli bir e-ticaret altyapısı ile birleştirerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Pazar Payı Paylaşımı

E-Ticaret alanında, sosyal ağlar içerisinde satışa dönüşen ziyaretlerin büyük kısmını Facebook’ta elinde tutuyor. Facebook genel anlamda kategorileştirecek olursak spor malzemeleri, evcil hayvan ürünleri ve fabrikadan satış şeklinde onlarca farklı dikey bulunuyor. Bu da, e-ticaret faaliyetlerinizde Facebook’un satışlarınızı hızla arttırmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bunun yanında Twitter, Pinterest ve YouTube gibi diğer sitelerin de oldukça etkili oldukları alanlar var.

 • Pinterest

Antika ve koleksiyon eşyaları,kitap ve dergiler, IT (Bilişim Teknolojileri) ve Bilgisayar.

 • YouTube

Dijital ürünler, servisler, ticaret, otomotiv.

 • Twitter

Ev ve ofis mobilyaları, bahçe gereçleri, hediyelik eşyalar.

Dönüşüm Oranları

Özellikle sosyal ağlarda e-ticaret hacminin genişlediğini gösteriyor. Özellikle Pinterest, LinkedIn ve Facebook üzerinden gerçekleşenen satın almalar, diğer sosyal ağlara oranla gözle görülür bir şekilde yüksek. Bunun yanısıra kullanıcıların e-ödeme sistemlerine güvenilirliğindeki artışla birlikte, bu sayının zaman içerisinde daha da artması bekleniyor.

Dönüşüm oranlarına baktığımızda Facebook tartışmasız lider. Ancak devamında öne çıkan sitelerin büyük çoğunluğunu Vimeo, YouTube, Instagram gibi görsel ve video ağırlıklı paylaşım ağları oluşturuyor. Bu da demektir ki, görsel içeriklerin dönüşüm sağlamadaki gücünün bir kanıtı niteliğinde. Sıralamada bu siteleri Twitter ve Google Plus takip ediyor.

Sosyal Ağlarda Eticaret

 

O zaman sizlere konuyu daha fazla uzatmadan bu vazgeçilmez sosyal ağlarda e-ticaret hakkında biraz detaylı bir şekilde bahsedelim:

Facebook

Sosyal medya pazarlaması e-ticaret sitelerinin çok yakından ilgilendiği konular arasında yer alıyor.  Sebebi de Facebook gibi sosyal ağların kullanıcı sayısı ve reklam modelleri ile farklı alternatifler sunuyor olması. Her gün birçok e-ticaret şirketi ürünlerini Facebook üzerinden pazarlıyor. Ancak rekabet ve daralan reklam imkanları neticesinde Facebook reklamları beklenen başarıyı yakalayamayabiliyor. Peki, Facebook reklamlarınızın hedeflediği başarıya ulaşmasını sağlamak ve bu önemli sosyal medya platformu sayesinde e-ticaret sitenizin karlılığını arttırmaj için neler yapabilirsiniz ?

 • Reklamları kişiselleştirin!

Sitenizde sattığınız ürünle ilgili doğru bir hedef kitle çalışması yaptıktan sonra, Facebook’ta ürününüze ilişkin ve hedef kitleye yönelik mesajlar kullanmanız başarılır Facebook reklamları için öncül şartlardandır.

Facebook’un reklam yönetimi ekranında yer alan Hedef Kitleler (Audience) sayfası işinize yarayabilir. Hedef kitlenizi daraltmak, sadece istediğiniz kullanıcılara ulaşmanızda yardımcı olmakla kalmaz, reklam bütçenizi daha ekonomik kullanmanızı da sağlar.

Facebook’un sitenize üye olan müşterilerden aldığınız e-posta, telefon numarası, Facebook ID gibi ayırıcı verileri kullanabileceğiniz hedef kitleler sayfası dışında kullanıcıları ilgi alanları, demografi, kullanım alışkanlıkları gibi hedeflemeler yapabileceğiniz bir reklam sayfası da bulunmaktadır.

 • Reklamlara fiyat listesi ekleyin

Facebook reklamlarında fiyat listesi kullanmanız, rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayabilir. Online alışveriş yapan müşteri, ürün alacağı e-ticaret sitelerini araştırıp karşılaştırır ve kalite-fiyat performans endeksine göre en iyi olanı tercih etmek ister.  Burda önemli olan müşteriye ürünü fiyatıyla birlikte sunarak sitenizin tercih edilme ihtimalini artırmaktır.

 • Hedef sayfanızı (Landing Page) ürüne uygun hazırlayın

Müşteri oluşturduğunuz Facebook reklamına tıkladığında eğer doğrudan ürün odaklı bir içerikle karşılaşıyorsa satış ihtimalini artırmış olursunuz. Eğer bu linke tıkladıklarında spesifik ürün dışında başka alternatiflerle karşılaşırlarsa dikkatlerini dağıtabilir. O yüzden reklamını yaptığınız ürünlerin varış sayfalarını belirlerken dikkatli olmalısınız.

 • Potansiyel müşterileri harekete geçirecek fırsatlar sunun

Reklamlarınızın tıklama oranını artırmak için müşterilerinizi harekete geçirecek ve onların ret edemeyeceği teklifleri, kampanyaları hazırlamalısınız. Ürünlerinizi ne kadar iyi tanıtırsanız tanıtın, konu fiyat olduğu zaman hepimiz çekimser davranma eğilimini gösterebiliyoruz. Bu yüzden büyük indirimler, hediye ürünler ve ödeme kolaylıkları gibi araçları kullanarak ürününüzü mümkün olduğunca dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

Twitter

Daha fazla etkileşim yaratmak ve bunu en hızlı yollardan gerçekleştirmek için tercih edeceğiniz sosyal ağ Twitter olmalı. Ancak saniyede 5 binden fazla gönderinin paylaşıldığı bu ortamda gündeme gelebilmek ve dikkat çekebilmek biraz zor.

E-ticaret sitenizin ürün, kampanya ve fırsatlarını  duyurmak için Twitter son derece önemli bir mecra. Verimli kullanabilen pek çok şirket var. Bu şirketler sadece takipçi sayısını artırarak başarılı pazarlama için kendilerine bir zemin yaratabiliyor. Belki de sizin için en iyisi bu olabilir.

Günde 400 milyondan fazla gönderinin arasında sizin tweet’lerinizin göze çarpması biraz zor olsa da endişe etmeyin. Çoğunluğa hitap etmek göz önünde olmak biraz zaman alabilir. Peki, bu süreçte sizler neler yapabilirsiniz?

 • Kişiselleştirilmiş Tweet’ler paylaşın

Başarılı olmak ve yüksek etkileşim alabilmek için tweetlerinizi kişiselleştirmek en önemli adımınız olmalıdır. Daha güçlü bağlar ve müşteri sadakati yaratmak sizin elinizde.

 • Düzenli olarak tweet atın

Bir tweet attıktan sonra hemen ortadan kaybolmayın. Mümkün olduğunca gönderiyi takip edin, gerekirse güncellemelerini yapıp etkileşim içinde olmaya bakın. Düzensiz paylaşımlar müşteri kaybının bir numaralı favorisidir. Müşterilerinizin her sorusuna cevap vermeniz firmanızın kalitesini ve satışlarına yardımcı olacaktır.

 • Doğru içerik, etkili görsel

Gönderilerinizin içine makale linkleri ve hashtagler eklemenin yanı sıra, bunları etkili görsellerle de süslemeniz etkileşimi artırır. Unutmayın görsellik her şeyden önce geliyor. Bu nedenle ne paylaşırsanız paylaşın, beraberinde ilgili bir resim ya da video eklemeniz daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. Aşağıda da göreceğiniz gibi yapılan araştırmalar görsel içeren tweetlerin daha çok retweet edildiğini gösteriyor.

Retweet_oranları

 • Etkin hashtag kullanın

Gönderinizde mümkün olduğunca iki adetten fazla hashtag kullanmamaya çalışın. Sosyal medya mecralarında yapılan en büyük hatalardan biri her konuyu hashtag ile süslemek. Yapılan bir diğer araştırmalarda ikiden fazla hashtag kullanımında etkileşimlerin %30 oranında azaldığını göstermektedir.

2014 yılının, gönderi başında hashtag kullanımı sayısıyla etkileşim oranları

 • Facebook hayranlarınızı Twitter’a davet edin

Sosyal medya mecralarını çapraz olarak kullanabilirseniz son derece başarılı bir dijital pazarlama stratejisini oluşturmuş olursunuz. Her iki tarafta bulunan üye ve takipçilerinizi sosyal ağlarınız arası taşıyabilmelisiniz. Bu plan size tüm mecralarda ummadığınız kadar çok etkileşim sağlayabilir.

LinkedIn

LinkedIn özellikle iş dünyasına hitap eden ve aylık 65 milyon ziyaretçiyle dikkat çeken bir sosyal iş platformudur. Aktif olarak kullanmamız gereken sosyal ağ sitelerinden biridir. Bu önemli platform üzerinde gerçekleşen tanışmalar, anlaşmalar ve ortaklıklar sayesinde bazı e-ticaret şirketleri çok ciddi ticaret hacimlerine ulaşabilmeyi başardılar. Profesyonellerin buluşma noktası diyebiliriz. Bu sosyal ağda pazarlama yaparken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken başlıklar,

 • Aktif bir kullanıcı olun

LinkedIn ortamında paylaşımlarda bulunmak ya da var olan tartışmalara katılmak bilinirliğinizi arttırmanızın yanı sıra şirketlerle ve diğer kullanıcılarla bağlantı kurmanıza da yardımcı olur. Genelde ağırlık olarak sektörel paylaşımlar gerçekleştirildiği için, e-ticaret sektörü ile ilgili bilgilerinizin de güncel kalmasını sağlayabilirsiniz. En yeni kaynakları ve potansiyel rakiplerinize dair en yeni bilgileri bu kaynaktan elde edebilirsiniz.

 • Fark yaratın

Siteden yararlanabilmeniz için biraz özen göstermeniz gerekiyor ancak zor değil. Bu profesyonel ağda etkili olabilmek için, şirket veya e-ticaret kuruluşunuzun profilini yeterli bir biçimde doldurmanız gerekiyor. Yapacağınız paylaşımların içeriğini görseller ve istatistiklerle de zenginleştirebilmek size kalmış.

 • Dünya profesyonellerinin takip ettiği tek sosyal ağ

180’den fazla ülkede 23 farklı dilde hizmet vererek büyük bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. LinkedIn’i en çok 101 milyon üyeyle ABD kullanıyor, arkasından 26 milyon üyeyle Hindistan geliyor. Türkiye bu sıralamada ne yazık ki 17’inci sırada gelişmekte olan ülkeler arasında geride kalıyor.

 • İş ve ticaret hacminizi geliştirmenize yardımcı oluyor

Yapılan istatistiklere göre, LinkedIn üzerinde birbirini takip eden firmaların %40-50 arasında bir oranla zaman içinde bir araya gelerek yeni ortaklıklara ya da iş anlaşmalarına imza atıyor. LinkedIn’i aktif olarak kullanan firmaların %90’ı ise LinkedIn üzerinden personel ilanı veriyor ya da arama yaparak aradıkları profesyonellere ulaşıyor. E-ticaret şirketlerinin de faydalanabilecekleri hem ticari, hem de tanıtım ihtiyaçlarını karşılayacağı bir noktada yer alıyor.

 • LinkedIn ve avantajları!

Bir yatırımın büyüyerek gelişebilmesi için gereken potansiyel LinkedIn’de mevcut. 250 milyondan fazla üyeye ulaşmış olan bu sosyal ağda, 1,5 milyonun üzerinde de firma, kurumsal hesapları ile yer alıyorlar. Günde yaklaşık olarak 150 binin üzerinde yeni üye kaydeden LinkedIn’de hedef kitle, iş ortağı ya da tedarikçiye ulaşmak isteyenler bu hedeflerine kolaylıkla ulaşabilmekte.

Pinterest

Kullanıcıların ilgi alanları ve tanıtımını yapmak istediği ürünlerle ilgili panolar hazırlayıp birbirleriyle resim paylaştıkları bir platform olan Pinterest, diğer sosyal ağların arasındaki yerini sağlamlaştırmaya ve ilerlemeye devam ediyor. İlerleyen günlerde e-ticaret için Pinterest kullanımı şu ankinden bile daha yoğun bir hale gelecek.

Pinterest’te profil oluşturup ürünleri buraya sürükleyip kullanıcıya sunmak ciddi bir emek istiyor. O yüzden öncelikle müşteri profilinizin platformda bulunup bulunmadığını tespit etmelisiniz. Platformda bulunan sayfanın sürekli güncellenmesi ziyaretçilerin ilgisini taze tutmak açısından çok önemli.  Kendinize oluşturduğunuz panolar (boards) ile müşterilerinize kategoriler halinde ürünlerinizi tanıtabiliyorsunuz. Board’ların tüketici odaklı hazırlanması ve marka yerine ürünün ön planda olması satışlarınıza katkıda bulunacaktır.

Sosyal medya mecralarında her gün, hatta her saat bir yenilik oluyor ve firmalarında bu durumdan haberdar olup ani değişiklere ayak uydurmaları gerekiyor. Pinterest e-ticaret konusunda başarılı olmak için sayfanızın sürekli güncel olması gerekiyor. Kullanıcıların yeni ürünlerden güncellemelerden ve gelişmelerden haberdar olmasını sağlamalısınız.  Hangi sektörde olursanız olun büyük firmalardan öğreneceğiniz çok şey var, onların hesaplarını takip edip bazı ilgi çekici hareketlerini paylaşırsanız  takipçi sayınızı artırmış olursunuz. Yaratıcı olmak her zaman iyidir.

 • Estetik önemli

Pinterest’in gücü görselliğin ön planda olduğu bir yer olmasından geliyor. Mümkün olduğunca estetik yönden gelişmiş ürünleri kullanmaya özen gösterin. Göz alıcı görseller, Pin’lerinizin etki süresini artırır.

 • Ne paylaştığınızdan emin olun

Sitenizde satış amacıyla sosyal medyayı kullanırken yapabileceğiniz en büyük hata neyi neden yaptığınız olabilir. Satışları artırmak amacıyla yapmış olduğunuz her bir gönderinin tanıma uygun olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Hatalı paylaşımı hemen silseniz bile tahmin ettiğinizden daha fazla kişi tarafından görülebilir.

 • Kullanıcı odaklı düşünün

Kendinizi kullanıcının yerine koyarak,  onun görmekten keyif alacağı içerikler paylaşmaya özen göstermek daha yararlı olacaktır.  Çok fazla kurumsal tanıtım paylaşımları müşterilerin ilgisini çekmez ve boğabilir. Hatta müşteriyi kaybedebilirsiniz.

YouTube

YouTube, Google tabanlı Dünya’nın en büyük sitelerinden biri. Milyonlarca videosu ve üyesi ile en çok ziyaret edilen video sitesi diyebiliriz aslında. Her sektörden ve her konudan eklenen videolar eğlendirmekle kalmıyor bilgilendirme amaçlı da kullanılıyor. E-ticaret site sahipleri de bu platforma videolarını ekleyerek hem tanıtımlarını yapabilir hem de sitelerine katkıda bulunabilirler.

Video pazarlamada geri dönüşlerin mükemmel olmasına rağmen, e-ticaret sitelerinin bu alanda içerik üretememeleri üzücü bir durumdur. Eğer e-ticaretle uğraşıyorsanız, yapmanız gereken en önemli şey, kendi siteniz dışında bir siteden ürün satın almaya çalışırken karşınıza çıkan zorlukları ya da eksileri bir kullanıcı gözüyle belirlemek ve bunlara bir profesyonel gözüyle çözüm bulabilmek.

 • Videoları nasıl yüklerseniz faydalı olur?

Ürün satışı yapan bir işletme olduğunuzu düşünün. Mağazanızda bulunan bir ürünün videosunu ekleyeceksiniz. Videoyu ekledikten sonra ürün markası ve tanıtımı ile ilgili bilgi vermeniz gereken alanları doldurmanız gerekir. Dilerseniz ürünün linkini açıklama kısmında paylaşabilirsiniz. Bu sayede Youtube sitesinde bu ürün ile arama yapan potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

 • YouTube’a video yüklemenin faydaları neler?

YouTube’a yüklediğiniz videolardan e-ticaret sitenize trafik sağlamak mümkün. Referans olarak bu siteden e-ticaret sitenize gelecek olan kullanıcılar arama moturu optimizasyonunuzu da olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda Google’da yapılan aratmalarda da video ve kullanıcılar sayesinde üst sıralara çıkma şansınızda bulunmaktadır.

Yorum

Yorum Yaz