E-Ticaret’te Önemli 5 SEO Adımı | NSM

E-Ticaret’te Önemli 5 SEO Adımı

E-Ticaret siteleri için SEO ve içerik teknikleri.

Elektronik ticarette sitenin girişlerinin %60’lık kısmının arama motorlarından gelmesi, online ticaret sitesi pazarlama biriminin dümeni SEO uzmanlarına ve danışmanlıklarına çevirmesi gerektiğini gösteriyor.

Elbette, SEO web tasarımı tabanlı e-ticaret yazılımları, e-ticaret paketleri herhangi bir e-alışveriş odaklı sitenin arama motoru optimizasyonu kısmen yerine getirir. Ancak arama motoru optimizasyonunda yazılım kadar içeriğinde önemli bir yer tutması, kıyafetin tasarımı kadar kimin giydiğine de dikkat etmemize sebep oluyor. Önceki makalelerimin bazılarında değinmeye çalıştığım “Kaliteli içerik üretimi” SEO konusunda da karşımıza çıkıyor.

Güçlü içeriğin yanında bazı başlıklar da E-Ticaret’te iyi bir SEO yapmanın önemli adımları arasında yer alıyor. Ben size bu başlıklar içerisinde yer alan ve öncelikli olarak dikkat edilmesi gerekilen 5 adımdan bahsedeceğim.

URL Yapısı

URL, bir web sayfasının adıdır ve siz ne kadar iyi bir isim koyarsanız o kadar güçlü bir sayfa elde etmiş olursunuz. Herhangi bir kullanıcı e-ticaret sitenizin hangi sayfasının hangi kategorisinde yer alıyorsa, URL’nizde onu görüyor olmalı.

Köşeli parantez, anlamsız sayı ve harf dizini içeren URL’leler hem sitenizin saldırı almasına hem de arama motorları tarafından iyi karşılanmamasına sebep oluyor. Örneğin,

Siteniz.com/MainCategory/520/parfumler  Yanlış
Siteniz.com/kategoriler/kozmetik/parfumler  Doğru

Ürün Açıklaması

E-ticaret ürünleri bir web sayfasında yer aldığı zaman, ürünle alakalı görseller ön planda tutulur. Satış odaklı yapılan bu teknikte göz ardı edilen ürün açıklaması ve ürün özellikleri kısmıdır. Aslında ürün odaklı bir web sayfasının indexlenip üst arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan en önemli içerik enstrümanı ürün açıklamasıdır. Anahtar kelimelerle yazılmış (SEO uyumlu içerik.) ürün açıklaması kesinlikle kullanılması gerekilen bir içeriktir. Bu içeriği yazarken 2 şeye dikkat etmeli. Orijinallik ve ortalama 90 kelimeden oluşması.

Yorum Odaklı Sayfa Tasarımı

Bir ürün sayfasına yükleyebileceğiniz içerik kısıtlıdır. Bu yüzden elinizden geldiğince yorum toplamaya çalışmalısınız. Peki, yapılan yorum sayısı nasıl arttırılır? Yorum odaklı kampanya tasarımı ve yorum kutucuğunun sayfanın ilgi çekici kısımlarına koymak etkili olabilecek yollardan ikisidir. En az 10 yorum bulunan ve ürün açıklaması iyi olan ürün sayfaları arama motorları tarafın kolaylıkla indexlenip hızlı bir şekilde yükselecektir.

Kategori Sayısı

Ne kadar fazla kategoriniz olursa o kadar sayfa indexleyebilirsiniz. Sayfa sayısı sizin Google’daki “Trust Rank”inizi birebir etkileyen bir ölçüdür. E-ticaret sitenizde sattığınız ürün sayısını ve bu ürünlerin kategorilerini arttırıp, her bir kategori için ayrı bir URL ve sayfa tasarlayınız.

Indexlenen Sayfa Sayısı

Google’da kaç sayfanız olduğunu, Google çubuğuna site:siteniz.com şeklinde arama yaparak öğrenebilirsiniz. Örneğin, kendi blogumunkine bakmak için ben, “site:nedensosyalmedya.com” şeklinde arama yapmalıyım. Yukarıda bahsettiğim 4 adımın asıl amacı indexlenmiş sayfa sayısını ve bu sayfaların SEO uyumlu olmasını sağlar. Eğer 4 adımı başarıyla atarsanız 5. adım kendiliğiyle gelecek ve linkleme çalışmasına başlamadan önce Google için iyi bir ara öğün olacaktır.

Yorum

Yorum Yaz

срочный займ