Marka ile SEO Hasbihali: Sevgili Kitabı | NSM

Marka ile SEO Hasbihali: Sevgili Kitabı

Sevgili Kitabı görseli

Sevgili Kitabı mevcut mottosunda da yer aldığı şekliyle eğlenceli bir kitap fabrikası. Bunu hem rengârenk ve eğlenceli web sitesinden hem de iş hayatının kasvetini içinde barındırmayan, yaz aylarında bile bahçesindeki gölgelikte serin bir şekilde çalışabileceğiniz ofisinden anlayabiliyorsunuz.

Sevgilikitabi.com’un size sunduğu ürünleri incelediğinizde de, birbirinin alternatifi ve türevi olan 33 adet kitabı görebiliyorsunuz. Bu kitapların içinde sevgiliniz, çocuğunuz, arkadaşınız hatta aileniz için zekice tasarlanmış; romantik, komik ve sizin belirleyeceğiniz içeriklerde kitaplar bulmak mümkün. Tabi yalnızca şimdilik 33 adet, diyor Can Uğur. Şu anki haliyle 2 sene boyunca görmeye alıştığımız Sevgili Kitabı yakın zamanda kıyafetini değiştirecek ve bu değişiklikte yalnızca tasarım olarak değil bazı yeni kitapların da vitrine dizilmesi şeklinde olacak.

Sevgili Kitabı şu ana kadar bir SEO çalışması yapmamış yine de sitesinin “Notsitewide” linkleri takdir edilecek kadar fazla. Markanın niş bir sektörde olmasına rağmen hedef kitlesinin internette onun hakkında bu kadar fazla konuşması ve sitelerine link vermesi, Sevgili Kitabı’nın doğru bir pazarlama stratejisi belirlediğine işarettir tabi ki. Bununla birlikte verdikleri internet reklamları hem yıl itibarıyla hem de reklam sayısı açısından oldukça az. Ancak sitelerinin günlük ziyaretçi sayıları fazla ve kullanıcıların hemen çıkma oranları da düşük.

Web sitesinin site içi optimizasyonunu ele aldığımızda bazı tuşların isimlerinin linkleri ile uyumsuz olması ilgimizi çekiyor. Bilmelisiniz ki sitenizdeki tuşların ve menü başlıklarının üzerinde ne yazıyorsa, bu tuşa tıkladığımda “URL”nizde de bu yazmalıdır. Örneğin sitenizde bulunan “Kitabını sen tasarla” adlı tuşa tıkladım ve bu tuş da ürünler kategorisinin içinde yer alıyor. Öyleyse link şu şekilde olmalı: www.siteniz.com/urunler/kitabini-sen-tasarla. Böylece arama motorları sitemizi W3C standartlarına uygun görebilir.

Revize edilmesi gereken bir diğer durum ise ürün açıklamaları. Biliyoruz ki ürün açıklamaları E-Ticaret sitelerinin en fazla dikkat etmesi gerektiği kısımlardan bir tanesidir. Bir E-Ticaret sitesindeki ürün açıklamaları ortalama 100 kelime olmalı ve bu açıklamalar Adwords Keyword Tool ile birlikte tasarlanmalı. Burada bahsettiğim şey: Latent Semantic Indexing. Bu sayede sitemizin içerik kelime yoğunluğunu da uygun ve optimize bir şekilde tasarlamış oluruz. Bununla birlikte orijinal ürün içeriği kullanmalıyız çünkü Google Penguin’in siteleri tararken kullandığı tekniklerden bir tanesi de “Full Transparency”dir.

Peki, yeni tasarımla beraber neleri göreceğiz? Elbette ki çoğu kısmının sürpriz kalması isterim yalnız SEO açısından şunlara değinebilirim: Hemen hemen tüm link hataları düzeltilmiş, site içi dolaşım kolaylığı arttırılmış esnek ve basit bir tasarım bizi bekliyor ve video ağırlıklı sayfalar çoğunlukta.

Yorum Yaz

срочный займ