Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri | NSM

Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Anahtar Kelime Eşeleme Seçenekleri

Google Adwords ‘de  anahtar kelime eşleme şeçenekleri nelerdir? Hangi eşleme seçeneği hangi tür reklam kampanyası için kullanılmalıdır?

Anahtar kelimeler arama sorgularında müşterilere daha etkin şekilde ulaşmamızı sağlayan araçlardan biridir. Anahtar kelime eşleme şeçenekleri sayesinde hangi aramaların reklamınızı tetikleyeceğini kontrol edebilirsiniz. Google Adwords reklamlarında anahtar kelime eşleme seçeneklerini kullanmak hitap ettiğimiz müşteri grubuna daha kolay  ulaşmamızı sağlar hem de reklamlarınızın etkinliğini arttırmaya yardımcı olur. Seçeceğiniz eşleme seçeneğine göre reklamlarınız kullanıcılara gösterilir. Google Adwords reklamları için 5 çeşit anahtar kelime eşleme seçeneği bulunur. Peki, hangi anahtar kelime eşleme seçeneğini hangi reklam kampanyalarında kullanmalıyız ve bu anahtar kelime eşleme seçenekleri nelerdir.?

anahtar kelime eşleme seçenekleri

Geniş Eşleme

Geniş eşleme şeçeneği ile arama sorgularında açık bir şekilde büyük bir kitleye hitap edebilirsiniz. Geniş eşleme şeçeneğini kullanarak hazırladığınız reklam kampanyalarında bir arama sorgusunda anahtar kelime terimlerinizi içeren herhangi bir sonuç ile karşılaştığında reklamınız gösterilir. Örnek vermek gerekirse fantazi ayakkabı  kelimesinin anahtar kelimeniz olduğunu varsayalım. Geniş eşleme seçeneğini kullandığınızda arama sorgularında abiye ayakkabı al yazan bir kullanıcıya reklamınız gösterilebilir. Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi ayakkabı ve fantazi kelimelerini bir arama sorgusunda içeren yada anahtar kelimenize yakın anlamlar içeren kelimelerde de reklamınızın gösterimi tetiklenecektir.

geniş eşleme

Geniş eşleme şeçeneği reklamlarınızı hatalı yazılmış kelimeler, eş anlamlı kelimeler ve diğer alakalı varyasyonları içeren sorgularda da gösterebilir. Bu şeçeneği kullanmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunur. Reklamlarınız geniş eşleme sayesinde büyük bir kitleye hitap edebilir fakat Adwords ücretlendirme şekliniz TBM (tık başı maliyet ) olanarak düşüldüğünde alakalı olamayan sorgularda reklamınızın gösterilmesi ve tık alması bir dönüşüm sağlamadan size masraf oluşturabilir.

Geniş Eşleme Düzenleyici

Geniş eşleme düzenleyici ile hazırladığınız reklamlar geniş eşleme seçeneği ile hazırladığınız reklamlara göre daha az trafik getirse de daha doğru, kullanıcıya hitap eden reklamlar hazırlamanıza ve reklamlarınızın daha alakalı arama sonuçlarında görünmesine olanak sağlayacaktır. Bu şeçenek ile reklamınızı düzenlerken anahtar kelime öbeğinizdeki bir kelime yada kelimelerin önüne + işareti koyarak kullanıcılar sadece bu kelimeler yada yakın varyasyonları ile aramalar yaptıklarında reklamınızın görüntülenmesini sağlarsınız. Ayakkabı örneğinden devam edersek +fantazi +ayakkabı şeklinde yazılmalıdır.

geniş eşleme düzenleyici

Örnekte görüldüğü üzere reklamlar fantazi ve ayakkabı kelimelerini içeren ve bu kelimelere ek olan gelen kelimeler ile birleştiğinde gösterilir. Fakat fantazi pabuç yada sandalet kelimelerinde görüntülenmez geniş eşleme düzenleyici seçeneği ile düzenlediğiniz reklamlar önüne + işareti koyduğunuz kelimelere odaklıdır.

Sıralı Eşleme

Sıralı eşleme türü daha hassas hedefleme yapmanıza olanak tanır. Bu anahtar kelime eşleme türü sayesinde daha sınırlı kullanıcıya ulaşmanız sağlanırken avantaj olarak ürün ve hizmetleriniz ile alakalı olmayan kullanıcılar reklamınızı görüntülememiş olacaktır. Sıralı eşleme türünde kullanıcılar anahtar kelimelerinizin yakın varyasyonlarının  önüne yada arkasında başka kelimeler ekleyerek arama yaptıklarında reklamlarınızın görüntülenmesi sağlanır.

sıralı eşleme seçeneği

Bu eşleme seçeneği kullanılırken belirlediğiniz anahtar kelime öbeği çift tırnak işareti içerisine alınarak yazılmalıdır. Arama sorgularında reklamınız görüntülenirken tırnak içerisine aldığınız kelimeye odaklanılarak reklamınızın gösterilmesi tetiklenecektir. Tırnak içerisindeki kelimenin önüne yada arkasına bir kelime geldiğinde reklamlarınız görüntülenir. Örnek olarak sadece ayakkabı kelimesi yada sadece fantazi kelimesinin önüne ya da arkasına gelen kelimeler ile yapılan arama sonuçlarında değil kelime öbeği olarak anahtar kelimenizin önüne yada arkasına bir kelime yazılarak arama yapıldığında reklamınız görüntülenir.

Tam Eşleme

Tam eşleme anahtar kelime eşleme seçeneğinde ise kullanıcılar aramalarında tam olarak belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama yaptıklarına gösterilir. Diğer eşleme türlerine göre daha sınırlı kullanıcıya hitap etmenizi sağlasa da doğru kullanıldığında ürün ve hizmetlerinizle alakalı kullanıcılara ulaşmanızı kolaylaştırır. Tam eşleme türünde reklamlarınızı hazırlarken anahtar kelimelerinizi köşeli parantez içerisine alarak yazmanız gerekmektedir. Reklamlarınız parantez içerisinde belirttiğiniz kelime ile arama yapan kullanıcılara gösterilecektir.

tam eşleme seçeneği

Bu eşleme seçeneğinde yukarıda da görüldüğü gibi tam olarak anahtar kelimeniz ile arama yapıldığında reklamınız görüntülenir sıralı eşleme türünün aksine önüne yada arkasına bir kelime geldiğinde reklamlarınız gösterilmeyecektir.

Negatif Eşleme

Negatif anahtar kelime eşleme seçeneği reklamlarınızın gösterilmesini istemediğiniz kelime yada kelime öbeklerini belirlemenize yardımcı olur. Burada farklı bir örnek verirsek abiye elbise sattığınızı varsayalım kullanıcı ikinci el abiye elbise kelimesinde arama yaptığında reklamınızın gösterilmesini istemeyebilirsiniz. Bu seçenek sayesinde ikinci el kelimesine filtre koyarak bu kelime ile arama yapan kullanıcılara reklamınızın gösterilmesini engellemiş olursunuz. Burada yapmanız gereken negatif olarak belirlediğiniz kelimelerin önüne – (eksi) işareti koymanızdır. Aşağıda ayakkabı örneğinde de olduğu gibi – (eksi) işareti ile belirlenen kelimelerde reklamınız gösterilmez.

negatif eşleme seçeneği

Negatif anahtar kelimeler belirlemek reklamlarınızın gereksiz trafik almasını engeller ve gereksiz tıklamalar alarak ekstradan bir maliyet oluşturmasını engeller bu yönden reklamverenler için oldukça avantajlıdır. Aynı zamanda diğer eşleme seçenekleri ile kullanma imkanı bulundurur. Örneğin tam eşleme modeli ile beraber uygulayarak kullanıcıların tam olarak belirlediğiniz bir kelimeyi aramaları durumunda da reklamınızın gösterilmesini engelleyebilirsiniz.

Yorum Yaz