Adwords Görüntülü Reklam Planlayıcı Kullanımı | NSM

Adwords Görüntülü Reklam Planlayıcı Kullanımı

görüntülü-reklam-aracı-kullanımı-kapak

Daha önce Adwords’de metin bazlı reklam verenler bilirler ki Anahtar Kelime Planlayıcı‘ nın onlar için önemi büyüktür. Adwords’ün çok beğendiğim bir özelliği olan bu araçtan ve faydalarından bahsetmeye kalkarsam Görüntülü Reklam Planlayıcı‘ya haksızlık etmiş olurum diye düşünüyorum.

Görüntülü Reklam Aracı adından da anlayacağınız üzere, görüntülü reklam kampanyası hazırlarken bize neredeyse sadece bir kaç tıklama işlemi bırakan, oldukça faydalı bir araç. Bu aracı övdüğümün farkındayım, çünkü bunu fazlasıyla hak ediyor. Eminim ki birazdan bu araçtan kısaca bahsettiğimde siz de bana hak vereceksiniz.

O halde başlayalım; Adwords hesabınıza giriş yaptığınızda Araçlar menüsünden Görüntülü Reklam Planlayıcı ‘yı seçip kampanyanızı planlamaya başlıyorsunuz.

Görüntülü Reklam Planlayıcı

Görüntülü Reklam Planlayıcı I. Adım

Görüntülü Reklam Planlayıcı’ya giriş yaptığınızda karşınıza gelen ekrandan müşterilerinizin/kitlenizin ilgi alanlarını ve web sitenizin açılış sayfası bilgilerini girdikten sonra, konum, dil ve teklif türü bilgilerini seçiyorsunuz. Tüm bu bilgileri oluşturmak istediğiniz reklam kampanyanız doğrultusunda girdikten sonra Reklam grubu fikirleri al butonuna tıklıyorsunuz. Ve karşınıza, belirttiğiniz niteliklerde daha önce verilmiş reklam kampanyaları ve onlara ait bütün veriler geliyor.

görüntülü-reklam-aracı-kullanımıı

Görüntülü Reklam Planlayıcı II. Adım

Reklam Grubu Fikirleri

Bu noktadan sonrası ise, tamamen vermek istediğiniz reklamın özelliklerine göre şekilleniyor. Planlayıcı sizden ilk önce kampanya hedeflemenizi (sol menü) istiyor ve başarılı bir reklam kampanyası için size daha doğru veriler sağlıyor. Bu adımı da tamamladıktan sonra, planlayıcı belirttiğiniz niteliklere ait ağ envanterlerini yaş, cinsiyet ve cihaz bazında önünüze seriyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise hangi kitleye ve kimlere reklam göstereceğinizi biliyor olmanız. Bütün bu verilere sahipseniz, artık reklam grubu fikirlerini incelmeye başlayabilirsiniz. Reklam grubu fikirlerinde size reklam grubu bilgilerini, bu grupların içeriğini, çerez ve gösterim verilerini özet olarak verir. Belirleyeceğiniz grubu seçerek kampanyanıza uygun reklam fikirlerini inceleyebilir ve planınıza ekleyebilirsiniz.

 Tek Tek Hedefleme Fikirleri

Tek tek hedefleme ile reklam fikirlerini daha detaylı inceleyebileceğinizi belirtmek isterim. Bu detaylar arasında geçmişte verilen reklamların biçimleri (hangi cihazlarda gösterildiği), alaka düzeyi (fikrin arama ölçütlerinizle ne kadar alakalı olduğu), tık başı maliyet (geçmişteki tıklama başı maliyeti), çerez rakamları (ziyaret edilen web sayfalarına ait diğer bilgilerin cihaza kaydedildiği dosya hedefleme bilgileri) ve gösterim bilgilerini bulabilir ve inceleyebilirsiniz. Vermek istediğiniz reklam kampanyanıza uygun olanı seçtikten sonra planı inceleme aşamasına geçebilirsiniz.

görüntülü-reklam-aracı-kullanımııı

Görüntülü Reklam Aracı Kullanımı III. Adım

 

İncelemek üzere seçtiğiniz plana eriştikten sonra, reklam kampanyası verilerinizi daha detaylı inceleyip, planı  hesabınıza kaydetme aşamasına geçebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Aracı

Görüntülü Reklam Aracı Kullanımı IV. Adım

Bu aşamadan sonra planlayıcı sizden hesabınıza kaydetmek üzere son seçimi yapmanızı istiyor. Seçtiğiniz planı, 

Artık bütçenizi belirleyerek Adwords reklamınızı verebilirsiniz.

 

Yorum Yaz