Esnek Teklif Stratejileri Nasıl Kullanılır? | NSM

Esnek Teklif Stratejileri Nasıl Kullanılır?

Google-adwords-esnek -teklif-stratejileri

Esnek Teklif Stratejilerini kullanarak reklam hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Esnek Teklif Stratejileri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Esnek Teklif Stratejileri  Adwords reklamı hazırlarken duyarlılığı daha hassas teklifler vermenize olanak tanır.Bir reklam stratejisi oluşturduğunuzda bu strateji merkezi yönetim ve performans izleme açısından Paylaşılan Kitaplık‘ta saklanır.

Bu stratejileri kampanya,anahtar kelimeler ve reklam gruplarının herhangi biri için uygulayabileceğiniz gibi birden fazla kampanya yada bir kampanyanın herhangi bir bölümünde de  uygulayabilirsiniz. Adwords hesabınıza giriş yaparak kampanyalar sekmesini tıklayıp solda yer alan paylaşılan kitaplık bölümünde teklif stratejilerine gelerek görüntüle dediğinizde aşağıdaki görüntü ekranınıza gelecektir.Bu bölümden kullanmak istediğiniz teklif stratejinizi belirleyerek ilerleyebilirsiniz.

Google Adwors Esnek Teklif Stratejileri

Google Adwors Esnek Teklif Stratejileri

Esnek teklif stratejileri performans hedeflerinize yönelik olarak optimizasyon yapmak için teklifleri otomatik olarak belirler. Peki hangi esnek teklif stratejisi hangi amaca yönelik olarak kullanılır detaylara göz atalım.

Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma

Adwors bu teklif statüsünde  anahtar kelimeler,reklam grupları ve kampanyalarınızdan oluşan herhangi bir grupta sizin hem tıklamalarınızı arttırmayı hem de belirli bir tutarda harcama yapmanızı sağlar.Burada önemli nokta bir Hedef Harcama Tutarı belirlemektir.İkinci önemli kısım ise  TBM teklif sınırıdır.Sizin her tıklama için ödeme yapmak istediğiniz en yüksek tutarı ifade eder.

tıklamalara sayısını en üst düzeye çıkar

Hedef harcama tutarı belirlenmediğinde Adwors diğer bütün kampanyalarınızın kalan bütçesini kullanabilir.Bir TBM teklif sınırı belirlemediğiniz takdirde ise Adwords  size en fazla tıklama getirecek tutara göre kendisi  ayarlar.Özel reklam yayını zaman planlaması özelliğini kullanarak aynı zamanda reklamlarınızın belirli gün ve saatlerde tıklamalara odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Arama Sayfasındaki Konumu Hedefleme

Yalnızca Arama Ağı’nı hedefleyen anahtar kelimeler,kampanya ve reklam gruplarınız için kullanabilecek olduğunuz bu strateji ile Adwords, reklamınızı arama sonuçlarının ilk sayfasında herhangi bir yerde yada sayfanın üst kısmında  göstermek için teklifleri otomatik olarak yükseltip düşürür.Reklamınızın bulunmasını istediğiniz yeri seçerek bu belirlemeyi yapabilirsiniz.Fakat ilk sayfanın üst kısmı için tekliflerde bir açık arttırma söz konusu olduğu unutulmamalıdır.

Arama Sayfasındaki Konumu Hedefleme

Arama Sayfasındaki Konumu Hedefleme

Teklif otomasyonu kısmında ise ilk seçeneği seçtiğinizde Adwords reklamınızın  belirlediğiniz konumda görünmesi için tekliflerinizi otomatik düzenler.İkinci seçenekte ise tekliflerinizi kendiniz belirlersiniz fakat teklifiniz görüntülenmek istediğiniz konumun tahmini teklifinin altına düştüğünde Adwords teklifinizi otomatik olarak yükseltir.

Teklif ayarlama rekbetinizi arttıracak nitelikte teklif tutarınızı tahmini teklifler oranında yükseltip azaltmanızı sağlar.Maksimum TBM ile tekliflerinize bir üst sınır belirleyebilirken gelişmiş ayarlardan ise bütçeniz sınırlı hale geldiğinde tekliflerinizi düşürüp yükselterek verimlilik sağlayabilirsiniz ve düşük anahtar kelimeleriniz ile ilgili daha fazla tıklama almak amacıyla teklilerinizi yükseltip yükseltmeyeceğinizi belirleyebilirsiniz.

Teklif Otomasyonu ve Teklif Düzenleme

Teklif Otomasyonu ve Teklif Düzenleme

Hedef Geçiş Payı

Bu strateji Adwords reklamlarında başka bir alanın reklamını geçmenize olanak tanır. Karşılaştırma alanı bölümünden sizinle aynı reklama teklif veren kullanıcıları görebilir yada manuel olarak geçmek istediğiniz bir alanı girebilirsiniz.Hedef geçiş payı yüzdesi girerek geride bırakmak istediğiniz alanı geçmek istediğiniz açık arttırmaların yüzdesini girebilirsiniz.Teklif otomsyonu kısmından otomatik veya manuel teklif verebileceğiniz gibi Maksimum teklif sınırı ile Adwords’ün ayarlamasını istediğiniz en yüksek teklif sınırını belirleyebilirsiniz.Gelişmiş ayarlar ise düşük kaliteli anahtar kelimelerinizi daha verimli hale getirmek için tekliflerinizi yükseltmenizi sağlar.

Hedef Geçiş Payı

Hedef Geçiş Payı

Hedef EBM

Hedef EBM Adwords reklamlarınızda kazanmak istediğiniz dönüşümler ile ilgili teklifler vermenize yarayan bir stratejidir.Adwords reklamlarda hedef EBM’niz ile dönüşüm başı maliyetinizi eşit tutmaya çalışır.Hedef EBM’yi kullanabilmek için öncelikle stratejiyi kullanmak istediğiniz reklam grubu veya kampanyanız son 30 gün içinde en az 15 dönüşüm elde etmiş olmalı ve söz konusu kampanya yada reklam grubunuz son bir kaç gün içinde benzer oranda dönüşüm almış olmalıdır.

Hedef Edinme Başı Maliyet

Hedef EBM reklamlarınızdan gelecek bir dönüşüm için ödemeyi göze aldığınız ortalama tutardır.Belirlediğiniz hedef EBM dönüşüm oranınızı etkileyebilir.Örnek verirsek çok düşük bir hedef EBM belirlemeniz dönüşüm getirecek tıklamaları kaybetmenize neden olabilir.Gelişmiş ayarlar ise anahtar kelimeler,kampanya ve reklam gruplarınız için maksimum ve minimum tutarlar belirleyerek TBM’nizi ayarlamanıza olanak tanır.

Geliştirilmiş TBM

Bu strateji reklamlarınızdan elde edilecek dönüşümleri arttırmanız için daha etkili teklifler vermenizi sağlar. Adwords burada tıklamaların dönüşüm ile sonuçlanma olasılığına göre tekliflerinizi otomatik ayarlarken size anahtar kelimeleriniz için bir maksimum TBM belirleme olanağı sağlar.Adwords daha etkili teklifler verebilmeniz tıklamanın dönüşüm ile sonuçlanma olasılığına göre teklifleri %30’a kadar yükeltir veya %100’e kadar düşürebilir ve bunu her açık arttırmada gerçek bilgileri kullanarak sağlar.

Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir (Hedef ROAS)

Adwords burada dönüşüm izleme aracılığıyla atadığınız rapor edilen dönüşüm değerlerini kullanır.Hedef ROAS  reklamlara harcadığınız her tutar için elde etmek istediğiniz dönüşüm miktarıdır.Bu değerleri kullanarak reklamlarınız için gelecekteki dönüşümleri ve ilişkili değerleri tahmin eder.Bu veriler doğrultusunda dönüşüm değerlerinizi en üst düzeye çıkarmak için maksşmum TBM’nizi belirlerken aynı zamanda hedefinize eşit olacak bir ortalama ROAS elde etmeye çalışır.

Hedef ROAS’ı hem Yalnızca Arama Ağı hem de Görüntülü Reklam Ağı reklamları düzenlerken kullanabilirsiniz.Yalnızca Görüntülü reklam Ağı Mobil Uygulamalar türündeki reklamlarınız için kullanılmamaktadır.Hedef ROAS’ı kullanabilmeniz için reklamınızın bazı gereksinimleri karşılıyor olması gerekir.

  • Öncelikle izlediğiniz dönüşümlere bir değer atamış olmanız gerekiyor.
  • Hedef ROAS’ı kullandığınız bütün kampanya ve reklam gruplarında genel olarak son 30 günde 15 dönüşüm alınmış olması ve bu dönüşüm değerlerinin tutarlı şekilde raporlanıyor olması gerekir.
  • Hedef ROAS’ı kullanmak istediğiniz kampanya yada anahtar kelimeler en azından bir kaç gün için benzer oranda bir dönüşüm almalıdır.
Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir

Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir

Yukarıdaki görselde göründüğü üzere son 14 güne ait dönüşüm değeri/maliyet(opt.) verilerini alıp 100 ile çarparak buraya girmelisiniz. Gelişmiş seçenekler bölümünden maksimum ve minimum teklif sınırını belirleyebilirsiniz.

Hedef ROAS'da Geliştirilmiş Seçenekler

Hedef ROAS’da Geliştirilmiş Seçenekler

Birinci seçenekte dönüşümleri en üst düzeye çıkarma startejisini kullanan tüm anahtar kelime,kampanya ve ve reklam gruplarınız için Adwors’ün belirlemesini istediğiniz en düşük maksimum TBM’yi belirleyebilirsiniz.İkinci seçenekte ise yine bu staratejiyi kullanan anahtar kelime,reklam grupları ve kampanyalarınız için Adwors’ün belirlemesini istediğiniz en düşük maksimum tık başı maliyetinizi belirleyebilirsiniz.

 

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта