Etkili Adwords Anahtar Kelime Listesi Oluşturma Teknikleri | NSM

Etkili Adwords Anahtar Kelime Listesi Oluşturma Teknikleri

Adwords Anahtar Kelime Listesi

Etkili Adwords anahtar kelime listesi nasıl oluşturulur? Adwords anahtar kelime listesi oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir?Sizler için araştırdık.

Günümüzde büyükten küçüğe  bir çok işletmenin kullandığı Google Adwords reklamcılığında anahtar kelimeler tüm reklam verenler için büyük önem arz ediyor. Kampanyalar için etkili ve doğru anahtar kelime listeleri oluşturmak, reklamları alakalı ve satın alma potansiyeli yüksek müşterilere göstermeyi ve daha yüksek dönüşümler elde etmeyi sağlıyor. Burada en önemli nokta anahtar kelimelerin potansiyel müşterilerimizn arama terimlerimiz ile eşleşiyor olmasından geçiyor. Peki etkili anahtar kelime listeleri nasıl oluşturulur? Göz atalım.

Kendinizi Müşterinin Yerine Koyarak Düşünün

Burada değinilmek istenen nokta müşterinin Google üzerinde ürün ve hizmetlerinize ulaşırken ne tür terimler kullanacağıdır. Adwords anahtar kelime listesi oluştururken ilk yapmanız gereken ve işinizi kolaylaştıracak olan faliyet ürün veya hizmetleriniz ile ilgili kategoriler oluşturmaktır. Sonrasında bu kategorilerin her birine ürün ve hizmetlerinizle ilgili arama terimleri ekleyebilirsiniz. Müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizi tanımlamak için kullanacağı terimler eklemelisiniz.

Adwords Anahttar Kelime Listesi

Örneklendirmek gerekirse bayan ayakkabıları satan bir işletmeniz olduğunu varsayalım. Müşterilerinizin kullanabileceği bayan ayakkabı, kadın ayakkabı gibi genel kategoriler  ekleyerek başlayabilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinizin yaygın olarak arama yapabileceği bayan spor ayakkabı, bayan klasik ayakkabı gibi terimler için kelimeler de ekleyebilirsiniz. Sattığınız ürünlerin markalarına göre aranacağını da tahmin ediyorsanız marka ve ürün adlarına özel kategoriler de oluşturabilir ve içerisine ilgili terimleri ekleyerek kullanabilirsiniz.

Müşteri Türüne Göre Spesifik Anahtar Kelime Listeleri Oluşturun

Farklı ürün gruplarında hizmet veriyorsanız ve işletmenizde belirli müşteri gruplarının arayabileceği niş ürünler bulunduruyorsanız bu müşterilerinizi hedeflemek açısından reklamınızın temasıyla alakalı olacak spesifik anahtar kelimeler seçmeye özen göstermelisiniz.

Adwords Anahtar Kelime Listesi

Daha spesifik anahtar kelimeler kullanmanız durumunda reklamlarınız sadece işletmenizle alakalı terimler arandığında gösteriliyor olacakttır. Fakat bu durumun bir olumsuz etkisi olarak reklamlarınız istediğinizi sayıda kullanıcı tarafından görüntülenmeyebilir. Burada önemli nokta anahtar kelimelerinizi eklerken aynı zamanda ilgili kelimelerin aranma hacimlerini de kontrol etmenizdir. Yine örneklendirmemiz gerekirse kadın spor ayakkabıları satıyorsanız satışını yaptığınız ayakkabı türlerinden biri olan kadın yürüyüş ayakkabısı ya da kadın tenis ayakkabısı gibi arama terimlerini kullanabilirsinizz. Bu tarz anahtar kelimeler kullandığınızda potansiyel müşteriniz ilgili terimde bir arama yaptığında veya bir web sitesini ziyaret ettiğinde reklamınız gösterilmek için uygun olur.

Daha Fazla Kişiye Erişim Sağlamak İçin Genel Arama Terimleri Kullanın

Amacınız reklamlarınız aracılığıyla daha fazla kullanıcıya erişim sağlamak ise reklamlarınızda daha genel terimler kullanmanız gerekmektedir. Fakat genel terimler kullanmanız durumunda dahi kullandığınız anahtar kelimeler işletmeniz, ürün ve hizmetlerinizle alakalı terimler olmalıdırr.

Adwords Anahtar Kelime Listesi

Çok genel anahtar kelimeler kullanmak ise reklamlarınızın alakalı  veya alakasız pek çok sorguda gösterilmesine sebep olabilir. Bu sebeple kelimeleriniz genel kelimeler olsa bile ürün ve hizmetlerinizle alakalı olmalıdır. Adwords anahtar kelime listesi oluştururken genel anahtar kelimelerde daha fazla rekabet olabileceğini ve bu durumunda da daha yüksek TBM anlamına gelebileceğini unutmamalısınız. Listenizi oluştururken bir detay da yinelenen anahtar kelimeler kullanmaktan kaçınmanız gerektiğidir. Google her sorguda reklamveren başına bir reklam gösteriyor olacağından yinelenen anahtar kelimeler kullanmaktan kaçınmalısınız.

Anahtar Kelimelerinizi Kategorize Edin

Benzer anahtar kelimelerden reklam grupları oluşturmak potansiyel müşterilere daha alakalı sonuçlar göstermenize neden olur. Daha iyi sonuçlar alabilmek açısından anahtar kelimelerinizi ve  reklamlarınızı  ürünler, hizmetler, markalar vb. şeklinde kategorilere ayırabilirsiniz. Tüm anahtar kelime ve reklamlarınızı aynı gruba eklerseniz kadın koşu ayakkabısı arayan bir kullanıcıya erkek tenis ayakkabısı ile ilgili reklamınızı gösterebilirsiniz. Bu sebeple Adwords anahtar kelime listesi oluştururken alakalı ve aynı türdeki kelimeleriniz için farklı reklam grupları oluşturmalı ve kategorize etmelisiniz.

Anahtar Kelime Sayısına Dikkat Edin

Burada değinmek istediğim nokta aslında daha öncede bahsettiğimiz her reklam grubunun reklamınız, ürün ve hizmetlerinizin teması ile doğrudan alakalı anahtar kelimeler içermesi gerektiğinin yanı sıra reklam gruplarına eklenecek anahtar kelime sayılarına dikkat etmeniz yönündedir. Google’ın önerdiği gibi her reklam grubunuza ortalama 5-20 arası anahtar kelime ekleyebileceğiniz gibi daha fazla kelime de ekleyebilirsiniz. Fakat kelimelerin doğrudan alakalı kelimeler olmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda reklam grubunuza anahtar kelime eklerken yazım yanlışlarını ve çoğul versiyonlarını ayrıca eklemenize gerek olmadığını unutmamalısınız.

Görüntülü Arama Ağı İçin İlgili Site ve Uygulamalarda Anahtar Kelime Seçimi

Bilindiği gibi arama ağının yanı sıra anahtar kelimelerden yararlandığımız diğer alanlardan biri de Görüntülü Arama Ağı reklamları eğer bir Görüntülü Arama Ağı  kampanyası hazırlıyorsanız anahtar kelimeler reklamlarınızın alakalı web siteler ve uygulamalarda gösterilmesine olanak sağlayacaktır. Bu sebeple anahtar kelime seçimizde hem birbiri ile hem de ilgili web siteleri ile ilgili anahtar kelimeler eklemeyi tercih etmelisiniz. Görüntülü Arama Ağı’nda reklamlarınız web siteleri ile anahtar kelimeler aracılığıyla eşleştirildiğinden bu kampanya türünde tüm kelimeleriniz geniş eşlemeli olarak kabul edilecektir. Yine Görüntülü Arama Ağı’nı hedefleyen reklam gruplarınızda hariç tutmak istediğiniz kelimeleri ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse reklam grubunuzda  botlarla ilgili anahtar kelimelere yer verdiğinizi varsayalım . Botlarla ilgili web siteleri oluşturduğunuz listede yer alan anahtar kelimeler tarafından hedeflenecektir. Fakat siz reklamlarınızın kış sporları ile ilgili sitelerde yayımlanmasını istemiyorsanız kayak ya da snowboard gibi kelimeleri hariç tutarak reklamlarınızın bu tür  sitelerde yayımlanmamasını sağlayabilirsiniz.

Yorum

Yorum Yaz