Görüntülü Reklam Ağı Tasarım Aşaması | NSM

Görüntülü Reklam Ağı Tasarım Aşaması

GDN Reklamları
Yazar: Dilek Ay

Her sabah olduğu gibi gündeme göz atmak için haber sitesini açtınız ve tam bu sırada dikkatinizi çekebilecek bir reklamın yer aldığını gördünüz. Daha sonra Gmail hesabınızı kontrol ederken benzer bir konuda bir reklam ile daha karşılaştınız, gün sonuna doğru tatil yerlerine göz atarken bir otelin reklamının daha size gösterildiğini fark ettiniz.  Reklamın bu alanlara nasıl geldiğini mi merak ediyorsunuz? İşte bu reklamlar girmiş olduğunuz web sitelere, Görüntülü Reklam Ağı ile geliyor.

Görüntülü Reklam Ağı, bir dizi web siteden oluşur. Bu web siteler arasında Google’ın demirbaşları sayılabilecek Gmail, Blogger, Youtube gibi yakından tanıdığımız web siteleri, Google ile işbirliği içinde olan milyonlarca web site de yer almaktadır. Bu denli büyük bir kapsama dahil olan Görüntülü Reklam Ağı, hedeflenen kitleye ulaşabilmek için en geniş portföyü sunan reklam biçimidir. Reklam metin, görsel veya çeşitli medya biçimleri gibi birçok farklı yöntem ile sunulabildiğinden potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek ve farkındalık yaratmakta kolaylaşıyor. Görüntülü Reklam Ağının sunduğu avantajlar arasında dikkat çeken bir diğer özellik ise reklamın gösterime sunulacağı web sitesini veya sayfaları seçebiliyor olmaktır. Bu yöntem ile müşterilere ulaşıyorken potansiyel müşterilerinde dikkati çekilebiliyor.

görüntülü reklam ağı hedefleme

Müşterilere ulaşarak daha fazla satış eylemi gerçekleştirme, potansiyel müşterilere ulaşma, marka bilinirliği sağlama veya sadık bir müşteri kitlesi oluşturmayı hedefliyorsanız, Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam yayınlamak sizin için en doğru seçim olacaktır. Büyük bir erişim oranına sahip olan Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam yayınlamaya karar verdiyseniz tasarım aşamasına geçebiliriz.

İçeriğe Dayalı Hedefleme

Yukarıda verilen örnekte olduğu gibi tatil yerleri hakkında araştırma yapan bir kullanıcıya o anda sunacağınız bir otel reklamı kullanıcının dikkatini çekerek onu satın alma eylemine yönlendirecektir. Bu hedefleme yöntemi, içeriğe dayalı hedeflemedir. Seçilen anahtar kelime grupları ile web sitede bulunan içerikler eşleştirilerek, reklamınız ile ilgilenecek potansiyel müşterilere sunulur.

Reklamınızın Görüntüleneceği Alanları Belirleme

Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam yayınlarken hedefe size yaklaştıracak önemli adım, doğru hedeflemedir. Müşteri kitlenize ve potansiyel müşterilere doğru zamanda ve doğru yerde reklam sunmak hedefe ulaşmanızı sağlar. Google Görüntülü Reklam Ağı’nın sunduğu bu avantaj ile bunu başarmak oldukça kolay. Reklamınızın hangi web sitelerde veya sayfalarda gösterileceğini seçebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı’ında reklam yayınlamak için tasarımınıza devam ederken yapabileceğiniz bir diğer hedefleme ise size daha önce ulaşmış müşterileri veya belirli sayfaları, web siteleri hatta kitleleri bu reklamdan muaf tutmaktır. Reklamınızın görüntülenmesini istemediğiniz alanları seçerek, daha etkin bir hedefleme yapabilirisiniz.

Yer ve Dil Hedefleme

Müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin bulunduğu coğrafi alanları hedeflemeli ve kullanılan dilleri hedeflerinize eklemelisiniz. Etkin bir reklam için yer ve dil hedefleme önemli faktörlerdendir.

Cihaz Hedefleme

Reklamınızın görüntüleneceği cihazların hedeflemesini kapsar. Reklamınız masaüstü veya dizüstü, Andorid vb. alanlarda gösterime sunulup sunulmayacağı konusuna hedefleme yapılmasıdır. Müşteri kitlenizin davranış biçimler analiz edilerek bu hedefleme doğru olarak yapılabilir.

Görüntülü Reklam Ağı’ında etkin bir reklam vermek isteyen kullanıcı doğru bir tasarım aşamasından sonra başarıya ulaşabilir.

Yorum Yaz