Kalite Puanı’nın Diğer Parametreleri | NSM

Kalite Puanı’nın Diğer Parametreleri

kalite-puanı-parametreleri
Yazar: Ezgi Göl

Kalite puanı Adwords reklamlarınızda başarıyı yakalamak için dikkat etmeniz gereken en önemli metriklerden biridir. Google’a göre “Kalite puanı reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfanızın, reklamınızı gören kullanıcılarla ne kadar alakalı olduğuna ilişkin bir tahmindir.”

Adwords, anahtar kelimelerinizin her biri için çeşitli parametreleri göz önünde bulundurarak bir kalite puanı hesaplar. Kalite puanı temel olarak Beklenen Tıklama Oranı, Reklam Alaka Düzeyi ve Açılış Sayfası Deneyimine göre hesaplansa da kalite puanını etkileyen başka parametreler de vardır. Kalite puanı ve belirtilen ilk 3 parametreyi Kalite Puanı Nedir? Nasıl Hesaplanır? adlı makaleden ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Peki, Diğer Parametreler Nelerdir?

 • Coğrafi Hedefleme ve Performansı:

  Adwords, seçtiğiniz coğrafi konumlardaki müşterileri hedeflemenize olanak tanır. Bu sayede reklamlarınız iş yaptığınız alanlarda görüntülenebilir. Reklamlarınız gösterilirken kullanıcının fiziksel konumunun mu, ilgilendiği konumların mı, yoksa her ikisinin birden mi göz önünde bulundurulmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Coğrafi performansınızın iyi olması için performansı yüksek olan yerleşim yerlerinde teklifinizi arttırabilir ve performansı düşük yerleşim yerlerinde gösterim almamak için negatif yerleşim olarak ekleyebilirsiniz. (Yanlış değerlendirmemek için incelediğiniz yerleşim yerinin yeterli gösterim aldığından emin olmalısınız.)

 • Görünen URL’nin Geçmiş Tıklama Oranı:

  Görünen URL tanıtımını yaptığınız web sitesinin URL’sini göstermek için kullanılır. Görünen URL’nin amacı, kullanıcılara, reklamı tıkladıklarında hangi web sitesine yönlendirileceklerini açık bir şekilde belirtmektir. Google Adwords ‘de reklamların görünen URL‘leri birbirinden bağımsızmış gibi görünse de aynı URL ‘ler Google Adwords tarafından gruplanarak performans değerlendirmesine sokulmaktadır. Burada kullanıcıların hangi formatta URL‘leri tıkladığının ölçülmesi hedeflenmiştir. Tıklama Oranı (Click Through Rate) yüksek görünen URL‘ler kalite puanına olumlu etki etmektedir. Görünen URL’de Türkçe karakter kullanabilir ve isteğinize göre özelleştirebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimelerinize  hedef URL‘si girmek az da olsa anahtar kelimenizin kalite puanını arttırmaya yardımcı olacaktır.

 • Hedeflenmiş Cihazlar:

  Reklamlarınızın, masaüstü/dizüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar ve tabletler gibi farklı cihaz türlerinde gösterdiği performanstır. Her cihaz türü için kalite puanı farklı hesaplanmaktadır. Reklamlarınızın, dizüstü/masaüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar ve tabletlerdeki performansı sadece o cihaz türü için geçerlidir. Yani mobil cihazda yakaladığınız yüksek tıklama oranı ve yüksek kalite puanı bilgisayar reklamlarını etkilememektedir.

 • Açılacak Sayfanın (Landing Page) Yüklenme Hızı:

  Google ‘ın son zamanlarda üzerinde çok durduğu sayfa yüklenme hızı Adwords kalite puanı için de geçerli bir unsurdur. Kullanıcının sayfanın yüklenmesi için kaybettiği zaman kullanıcı deneyimine direkt yansıdığı için kalite puanını da etkilemektedir.

 • Geçmiş (History) Performansı:

  Google Adwords optimizasyonunda önemli kriterlerden birisi de geçmiş (History) performanslarıdır. İyi optimize edilmiş hesapların geçmiş performans hesaplamaları ve dolayısıyla kalite puanları yüksek olacaktır. Anahtar kelimenin ve reklam grubu içerisindeki diğer anahtar kelimelerin geçmiş tıklanma oranları kalite puanı ve dolayısıyla  “Tıklama Başına Maliyet“i   optimize etmek için bazen tıklama oranı düşük anahtar kelimeleri silmek veya silip başka reklam grubuna taşımak iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca tıklama oranı yüksek ve iyi çalışan anahtar kelimelerde gerekmiyorsa değişiklik yapmamalısınız. Aksi takdirde anahtar kelimede yapılan değişiklik geçmiş (History) kaybına neden olacak ve yeni bir anahtar kelime gibi çalışmaya başlayacaktır.

Yorum Yaz