8 Adımda Başarılı Blog Oluşturma | NSM

8 Adımda Başarılı Blog Oluşturma

Blog Makalesi

Günümüzde bir blog sahibi olmak o kadar kolay ki, saniyeler içinde kişisel bir blog edinebiliyorsunuz. Her ne kadar bir blog açmak çocuk oyuncağı olsa da blog yazmak ve bunun devamlılığını getirmek oldukça zorlayıcı bi mecradır. Birçok blog bir hevesle açılmış fakat çeşitli sebeplerden dolayı ilerletilememiş bir halde ki şu anda internet, güncellenmeyeli epey olmuş blog çöplüğü halinde. Peki, bir blog nasıl yazılırsa hedeflenen kriterlere ulaşılabilir?

1) HEDEF KİTLENİZİ İYİ BELİRLEYİN

Bir blog için en önemli etkenlerden biri okurdur. Her ne kadar birçok blog yazarı “okurum olmasa da olur ben kendim için yazıyorum” mantığıyla ilerlese de belli bir süre sonra sonuç: blog mezarlığına bir tane daha. Eğer bir blog açıp bir şeyler yazıyorsanız, blogun teması ve içeriği gibi konulara zamanınızı harcıyorsanız tabi ki de okurunuz olsun istersiniz. Bunun için kime hitap edeceğinizi belirlemeniz, işleri kolaylaştırmanız demek. Seslendiğiniz insanları belirleyin ki onlarla iletişim kurabilesiniz.

2) KENDİNİZ OLUN VE ONA GÖRE YAZIN

Blog nasıl size aitse yazılarınız, fikirleriniz, hitap ediş şekilleriniz de size ait olsun. Başka sitelerden ya da birinden esinlenip klavyenin başına oturabilirsiniz. Onlardan alıntı yapıp yazınızda bir yerlerde bu alıntılara yer verebilirsiniz ama kes-yapıştır yöntemi bir blogun kalitesini yerle bir eder.  Birçok blogun amacına ulaşamamasının ana nedenlerinden biri de bu özgün olmama durumudur.

3) BELİRLİ BİR ALANA YOĞUNLAŞIN

Tabi ki de ilgilendiğiniz alan hakkında az çok bir şeyler biliyorsunuzdur. Başarılı bir blog sahibi olmak için yazacağınız konuyu olabildiğince daraltmaya bakın. Örneğin; teknoloji hakkında bir blog yazmak istiyorsunuz. Biliyorsunuz ki teknoloji alabildiğince geniş bir alan. Bu yüzden “ses sistemleri” gibi daha özel bir alana yoğunlaşarak alanınızda daha başarılı olabilirsiniz.

Bir konu ne kadar geniş içeriğe sahipse yazdıklarınız da bir o kadar az ayrıntıya değinecektir ve bu da bir blogun olmazsa olmazı bir kurala aykırıdır: okura yazdığınız konu hakkında mümkün olduğunca her türlü bilgiyi sunmalısınız. Yani okur bir araştırma yaparken sizin blogunuzdan bir başka bloga bilgi açlığını gidermek için gitmemeli, okuru bilgi açısından yeterince beslemelisiniz.

4) SAMİMİ OLUN Kİ OKURUN SEMPATİSİNİ KAZANIN

Eğer teknik bir konuda bir blogunuz varsa bu madde size hitap etmeyebilir. Bunun dışında yazılarınızı içten ve eğlenceli bir dille yazarsanız sizi takip etmekten keyif alacak okur sayınız artacaktır. Şunu da aklınızın bir köşesinde bulundurun ki; fazla samimi bir tavır beklediğinizin aksine bir sonuç doğurabilir. Ölçülü olmak en iyisidir.

5) NE KADAR İÇERİK O KADAR OKUNMA

Blogunuzun parmakla gösterilen bloglardan biri haline gelmesini istiyorsanız sık sık yazı yazmalısınız. İçerik paylaştıkça okur sayınız da artacaktır. Okurlarınıza değer verin. Bir okuyucu, eğer sizin yazılarınızdan memnunsa yeni okurları da blogunuza yönlendirecek olandır.

Çok içerik paylaşayım derken kaliteyi önemsemezseniz bu sizi birkaç adım geriye götürür. Okurlarınıza sık ve kaliteli yazılar sunmalısınız. Kazanılması en zor olan okur, sizi bir zamanlar takip ederken memnun kalmayıp artık sizi takip etmemeye başlayan okurdur.

6) SOSYAL AĞLARDA AKTİF OLUN

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlarda blogunuzun hesaplarını oluşturun. Yayınladığınız her yeni yazınızı buralarda da paylaşın. İnsanların ilgisini çekecek paylaşımları bu hesaplarda yapın. Böylece blogunuz daha sistemli bir şekilde ilerlemiş olur. Ayrıca daha fazla insana ulaşabilmeniz için hem gerekli hem de önemlidir.

7) BLOGUNUZUN İÇERİĞİNİ MADDELEYİN

Numaralandırma yöntemi, iyi bir ilgi çekme yöntemidir. Örneğin; daha önce hiç duymadığınız 10 ilginç bilgi, makyaj yapmanın 15 püf noktası, kaliteli blog yazmanın 5 altın kuralı gibi. Genelde insanlar böyle yazıları sonuna kadar okurlar. “Onedio” adlı websitesinin bu denli popüler olmasının sebebi de budur.

8) SEO’YA ÖNEM VERİN

Dünyanın en büyük arama motoru Google’da arandığınızda ne kadar üstte çıkarsanız, blogunuz da o kadar başarılı demektir. Bunu sağlamaya da SEO adı verilir. SEO, bir yazıda anlatılamayacak kadar uzun ve ayrıntılı bir konu olsa da şöyle özetlenebilir: Google arama motoru anahtar kelime bazlı çalışır. Bir yazınızın içeriğini yansıtacak en iyi anahtar kelimeleri belirlemeniz demek iyi bir SEO yapmanın en önemli adımlarından birini gerçekleştirmeniz demek. Kısaca yazınızı Google’a ne kadar iyi tanıtıp özetlerseniz, insanların sizin blogunuza erişmesi o kadar kolay olur.

SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın.

 

DEĞERLİ NOT: Fotoğraf kullanmayı da ihmal etmeyin. Okurları ilk etkileyecek olanlardan biri de görsellerdir. İçeriğe uygun fotoğraflar, başarılı bir blog sahibi olma yolunda size yardımcı olacaktır.

Tüm bu adımları başarılı bir şekilde uyguladığınız takdirde, blogunuzun hedeflediğiniz şartlara en kısa zamanda ulaşmaması söz konusu değildir. Tüm bu süreç; emek, zaman ve sabır isteyen bir süreç sadece.

Yorum Yaz