Blog’un Online İtibara Etkisi | NSM

Blog’un Online İtibara Etkisi

Blog sitesinin Marka yönetimine etkisi

Sosyal mecralarda yer alabilmek için online pazarlama olgusunu ince görmek gerekiyor. Farkındaysanız öncesinin aksine internet kullanıcılarının “Beğen” ve “Retweet” düğmelerinin üzerinde akrep var. Artık çoğumuz cimriyiz ve sosyal medya paylaşımlarının ilgimizi çekebilmesi için bize bir değer katması bekliyoruz.

Dikkatinizi çektiyse başarılı Facebook hayran sayfalarının merkezinde yer alan denklemin birkaç bilinmeyeni bulunmakta. Yani bu sayfaları başarılı kılan bir metodoloji var. Bunlara içerikleri açısından bakarsak; aşırı derecede komik, öğretici ve genellikle internette sörf ederken gözümüzden kaçmış paylaşımları barındırıyorlar. Aslında bu paylaşımlara kenar, köşe, ayrıntı bilgilerde diyebiliriz.

Bazı durumlarda ise videoların yeniden tasarlanıp, görür görmez kahkahaya boğan “Caps”lerin yer aldığı sayfalar da ilgi çekici hale gelebiliyorlar. Peki, caps, video ya da internet kullanıcısına ilginç gelen paylaşımlarda bulunmaması gereken bir şirket sosyal medyada nasıl yer alabilir? (Çünkü genellikle şirket politikası, kurumsal iletişim dili ve kurumun durumu bu duruma müsaade etmez.)

Bu ve benzeri durumlarda bir markanın sosyal medya hesaplarında yapacağı paylaşımların suyu, ekmeği sürekli içerik üreten bir blog sitesidir. Blog sitesi, içerik yoğunluğu sayesinde arama motoru optimizasyonuna da yardımcı olur. Ancak bu makale sosyal medya konulu olduğu için blogun SEO tarafına daha sonra değineceğiz.

Sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız paylaşım ve güncellemelerin büyük bir kısmını blog sitenizin içerikleriyle besleyebilirsiniz. Aslında marka için açılmış blog sitesi ince bir sosyal medya “Trick”idir. Markalar pazarlama adı altında hiç acımadan milyarları gözden çıkarırken içerik üretebilecek bir ekibe yatırım yapmayı göze almazlar. Hatta içerik üretimi konusunda danışmanlık sunan sayılı ajanslar bile mevcuttur.

Peki, blog sitesi tam olarak neyi karşılar?

Sizleri bilmem ama ben hiçbir zaman bir şirketin web sitesine girip “Sıkça Sorulan Sorular” kısmını incelemedim. Çünkü yüksek ihtimalle aklımdaki soru işaretinin orada karşılığı olmadığını düşünüyorum, biliyorum ki hepimiz o şekilde düşünüyoruz.

Hedef Kitle Odaklı İçerikler Üretilebilir

Örneğin, bilişim sektöründe hizmet veren bir şirket laptop bataryamı nasıl daha uzun süre kullanacağım konusunda bir makale yazsa bu kesinlikle ilgimi çeker. Hatta bunu paylaşır ve sosyal ağ arkadaşlarımın da bu makaleyi okumasını isterdim.

Marka Odaklı İçerik Üretimi

Kaçımız şirketlerin web sitesindeki “Hakkımızda” kısmını okuyoruz. Hatta sizce hakkımızda metinleri o markayı tanımamız için yeterli mi? Belki de markayı tanımak istemiyoruz. O halde hakkımızda tuşu fazla tıklanan bir menü başlığı değil. Bununla birlikte markanın yaptığı Sosyal Medya kampanyalarının ve pazarlama uğruna yapılan reklam kampanyalarının içerikleri de bir blog sitesinde hoş durur. Siz yeter ki bir blog sitesi kurun, bir şekilde içerik üretirsiniz.

Online İtibar Odaklı İçerik Üretimi

Blog sitesinin online ve offline itibarınıza etkisi büyüktür. Bir markanın klasik bir blogger edasıyla içerik üretip blog güncellemesi o markanın hedef kitlesi gibi davranması demektir. Tabi ki bunun da internet aleminde iyi bir karşılığı vardır. Siz düzene uyarsanız düzen de sizi içine alır ve blogunuz tahmin etmeyeceğiz şekilde pazarlama stratejinizin merkezine yerleşir.

1 Yorum

Yorum Yaz

срочный займ