Dijital Stratejide Blogun Önemi | NSM

Dijital Stratejide Blogun Önemi

Blog Sitesi Açma

Sosyal medyada gün geçtikçe reklamların tık başı maliyetleri artarken hedeflemeler zorlaşmakta. Bunların yanında Facebook’ta özellikler hayran sayfalarının “EdgeRank” değerleri düşerken organik paylaşımların erişim sayısı düşmekte ve Twitter, Pinterest gibi sosyal ağların ana akışları daha kalabalık.

Günümüz koşullarında dijital ortamların hayatlarımızda daha fazla yer edinmesiyle birlikte ortalama bir insanın dikkat etme süresinin 8 saniye olduğu söyleniyor. Yani sosyal ağlarda 8 saniyede ilgisini çekemediğiniz kişi artık takipçiniz olmayabilir ya da hiç olmamıştır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında sosyal medya pazarlaması artık neredeyse “İçerik Pazarlaması”na dönmüş durumda. İçerik pazarlamasının merkezindeyse marka blogu bulunuyor. Peki, iyi bir marka blogunun şirkete ne gibi yararları vardır?

Google İçeriğin Metin Olanını Daha Çok Sever

Elbette sosyal medyanın markaya katkısı çok büyüktür ancak dünya üzerindeki insanların %82’si hala bir şey ararken Google’ı kullanıyor ve Google sıralamanızın yüksek olması için web sitenizde içerik üretmeniz şart. Metin içeriklerin arama motoru optimizasyonu çalışmasına katkısı çok yüksektir. Üstelik blog yazılarınız sayesinde sitenizin içerik anahtar kelime yoğunluğunu arzu ettiğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Böylece Google’ın arama daireleri içinde size uygun olanı kendiniz belirlemiş olursunuz.

Sosyal Medya Hesaplarınızdaki İçerik Zenginliği

Sosyal medyada yalnızca satış ve kazanç odaklı paylaşımlar yapmanız takipçilerinizin rahatsız olmasına sebep olacaktır. Paylaşımlarınızı çeşitlendirmeli ve içerik takvimleri ile gruplamalısınız. 1 gün içinde hem markanızın ürününü paylaşmalı hem sosyal medya takipçilerinizin ilgisini çekebilecek konulara yer vermeli hem de yeri geldiğinde gerçek zamanlı pazarlama yapma fırsatını kaçırmamalısınız. Örneğin, web sitenizdeki “Sıkça Sorulan Sorular” üzerine blog makaleleri yazıp müşterilerinizin endişelerini henüz size belirtmeden, gidermiş olma imkanı bulursunuz.

Sosyal Medya Krizlerinin Yönetimi

Blog sitesi, markanızın yaşadığı sosyal medya krizinin yönetilmesinde önemli bir yer tutar. Herhangi bir basın açıklamasını, gerçek zamanlı video yayınını ya da bir özür yazısını hızlı bir şekilde blogunuzda paylaşıp sosyal medya hesaplarınızla yayabilirsiniz. Unutmayın ki sosyal medya krizlerinin yayılma hızı diğer şirket krizlerine göre çok daha yüksektir. Ayrıca kriz anında ilk resmi açıklamanızı yapabileceğiniz güçlü mecraların içinde yer alır.

Sosyal medya krizleri hakkında daha fazla bilgi almak için “Sosyal Medyada Kriz Yönetimi” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

İşveren Markasına Katkısı

“Lovemark” bu aralar her markanın anılmak istediği bir isim. Müşterilerinizin sizin tüm ürünlerinizi bilmesi, sevmesi, haberlerinizi takip etmesi ve şirketinizde çalışmak istemesi demek olan “Lovemark”, markanızın tüketici tarafında ulaşabileceği son nokta olarak bilinmekte. Böyle bir algıyı oluşturabilmeniz için de blog sitesine sahip olmalısınız. Örneğin markanız hakkında eğlenceli, öğretici ve pazarlama odaklı içerikler yaratıp blog sitenizde yayınlayabilirsiniz. Böylece hem var olan müşterilerinizin ilgisini çekmeye devam etmiş olursunuz hem de potansiyel müşterilerinizin sizi daha kolay bulmasını sağlarsınız.

Dijital stratejiyi oluşturmada elbette bir blog sitesi kadar; sosyal CRM, online itibar yönetimi, hedef kitle ve reklam çalışmaları gibi parametreler de önemlidir. Ancak blog sitesi tüm bunların hepsini bir şekilde yönetebileceğiniz konumda bulunmakta.

1 Yorum

Yorum Yaz

срочный займ