İçerik Pazarlaması' nda 2015 Trendleri | NSM

İçerik Pazarlaması’ nda 2015 Trendleri

içerikpazarlama2015

Dijital pazarlamacıların, son yıllardaki yegane gözdesi: İçerik Pazarlaması!

Aslında uzun zamandır var olan ama internet kullanımının artmasıyla, popülaritesi gün geçtikçe artan, İçerik Pazarlaması’nda 2015 Trendleri’ ne gelin birlikte göz atalım.

1) Dökümanlaştırılmış Stratejiler

Sadece sözlü değil, yazılı olarak netleştirilmiş bir içerik stratejinizin olması ve buna bağlı kalmanız oldukça önemli. Bu şekilde, yatırım getirisini ölçümlemeyi de oldukça kolaylaştırabilirsiniz.

Yazili Icerik Pazarlama Stratejisi

2) Yatırım Getirisini (ROI) Ölçümleyebilmek

Bir diğer önemli nokta ise içerik pazarlamanızın yatırım getirisinin (ROI-Return of Investment) takip edilebilir olması. Content Marketing Institute’ nin, Kuzey Amerika için yaptığı araştırmalara göre, B2C pazarlamacıların, yalnızca 23% u ROI’lerini doğru şekilde ölçümleyebiliyor. Ölçümlemenin giderek zorlaştığını söyleyenlerin oranı ise bir önceki sene 36% iken, 2014’ de 51%’e yükselmiş. Dökümante edilmiş stratejiler bu takibi yapabilmenin temel unsuru.

3) Bilgilendirirken Eğlendiren

Dünya çapında bir çok ünlü dijital pazarlamacının tahminlerinin ve öngörülerinin ortak noktası, içeriklerin, ürün ya da servis hakkında salt bilgi vermesinden öte, okuyucunun kendisinden bir şeyler bulabilecek şekilde olması, etkileşim sağlayabilmesi ve eğlenceli olması gerektiği.

4) Çalışanları Ve Müşterileri Dahil Ederek

Ürünü ya da servisi en iyi bilenler olarak çalışanları, nasıl bir içeriğin talep edileceğini ve etkili olabileceğini en iyi bilenler olarak da okuyucuları surece dahil etmek çok akıllıca.

5) Daha Özet, Daha Yaratıcı

Hızla gelişen dünyada, bireylerin her gecen gün zaman yönetimleri konusunda daha hassas olduklarını düşünerek, uzun ve gereksiz anlatımlar yerine, kısa, öz ve okuyucuyu meşgul edecek, yaratıcı içerikler oluşturmak, 2015 için başarılı içeriğin temeli sayılmış durumda.

6) Gerçek Deneyimlerle Zenginleştirilmiş Ve Forumlar, Sosyal Medya Çevreleri İle Donatılmış

Yine uzmanların yorumlarına göre, gerçek deneyimler ile zenginleştirilmiş içerikler okuyucunun daha çok ilgisini çekiyor. Üstelik aynı zamanlı olarak, içerik ile ilgili forumlar ve sosyal medya çevreleri oluşturulduğu taktirde, okuyucunun, içerik ile ilgili “başka bir reklam” algısı “aradığım servis, bilgi ya da hizmet” e dönüşebiliyor.

İçerik Pazarlama Taktikleri

7) Zengin Medya

Son donemde video, ses, slayt,infografik ve podcast in yapılış, uygulama ve yayınlanmasının daha da kolay hale getirilmesi ile yeni donemde bu tür zengin medya materyallerine daha çok eğilim olacağı tüm içerik pazarlamacılarının ortak fikri. Bu zengin medya içeriklerinin, okuyucular tarafından daha fazla ilgi alması, daha kolay anlaşılması ve yatırım getirisi ölçümünün daha kolay yapılabilmesi gibi diğer avantajları da bu fikrin doğruluğunu destekliyor. Hatta bu video ya da podcast lerin, kullanıcının takibini sağlamak amacı ile bir dizi seklinde sunulması da önerilenler arasında.

Dijital teknoloji ve platformların hızla geliştiği ve çoğaldığı bu çağda, içerik pazarlama trendleri de ayni hızda değişecektir. Başarılı içerik pazarlamanın temelini oluşturan, hedef kitle ve özelliklerini net olarak belirleme, reklamdan çok etkileşime ağırlık verme, kısa ve öz bilgi sunma gibi etkenleri her zaman göz önünde bulunduran pazarlamacıların , bu hızlı trendlere uyum sağlaması her zaman kolay ve çabuk olacaktır.

Yorum Yaz

срочный займ