Online İçerik Üretimi | NSM

Online İçerik Üretimi

Sosyal Medya'da içerik üretimi ve yönetimi

Sosyal medyanın var olduğu günden beri; başarılı Facebook hayran sayfalarının, Twitter fenomenlerinin ya da günlük ziyaretçi sayısı yüksek olan web sitelerinin bilerek ya da bilmeyerek yaptığı şeyin adı iyi içerik üretimi ve yönetimidir.

Şirketinizin web sitesi, içeriği ve tasarımı ile beğeni toplar. Eğer bir blogunuz varsa, ürettiğiniz içerik kadar başarılı bir blogger olursunuz. Belki de sattığınız ürünü ya da verdiğiniz hizmeti denemek için karar aşamasında olan birilerinin içini rahatlatıp aklındaki soru işaretlerini silecek birkaç makaleye ihtiyaçları vardır. Tüm bunları iyi hazırlanmış içerikler ile sağlarsınız. İçerik; makale, video, fotoğraf ya da internet üzerinde sörf yapan herhangi bir şey olabilir. Ürettiğiniz içeriğin şekli ise yaratıcılığınıza kalır.

Biz bu makalede içerik üreten kişilerin ya da ajansların takip ettikleri yolu ve bu yolun nasıl daha da genişletebileceğini konuşacağız. Biz sosyal medyacıların bildiği bir gerçek vardır ki sosyal medyada formülize edilen pazarlama yöntemleri her zaman daha başarılı olmuştur. Bir Facebook hayran sayfasında günlük kaç paylaşım yapılacağı ya da Twitter’dan kaç tane Tweet atılması gerektiği konusunda belirli hesaplamalar yapar ve ortaya somut bir veri çıkartırız. Bu işlemler sektörlere göre farklılık gösterir; böylece elimizde farklı hedef kitlelere dair davranış profilleri oluşur.

İyi içeriğin de bir matematiği var ve formülize edebilirseniz içeriğinizin değerini arttırırsınız. Değersiz olanlar okunmazlar ama tık alırlar. Google Analytics’teki “Hemen Çıkma Oranı” bu konu üzerine düşünülerek tasarlanan bir hizmettir. Peki, bahsi geçen bu oran nasıl düşürülebilir? İyi içerikle. İyi içeriğin ise nasıl oluşturulacağı üzerine tasarlayacağınız formül için birkaç değişkenden bahsedeceğim.

Neden İçerik Üretiyorsunuz?

Bu sorunun cevabının aklınızda belirmesi yetmez, kâğıda dökmeniz lazım. Çünkü içerik üretirken güçlü bir amacınız yoksa yani sadece web siteniz bir şekilde dolu gözüksün diye içerik üretiyorsanız, sizin için sosyal medya sakinlerinin yapabileceği klasik yorum: “Ağzı olan konuşuyor” olacaktır.

Sıkıcı Olmayın

Ben sizin içinde bulunduğunuz iş hayatının jargonlarını bilmek zorunda değilim. (B2B çalışıyor olsak bile.) Herhangi bir makaleyi okumadan önce şöyle bir göz gezdiririz. İşte o göz gezdirme süresi maksimum 8 saniyedir ve bu 8 saniyede ilgimi çekebilecek bir şeyler koymuş olmanız gerekir. Yerinizde olsam içeriğime karikatür eklerdim ya da birkaç espri.

Balık Tutmayı Öğretin

Biliyorum oldukça klasik bir başlık oldu fakat en uygunu bu. Eğer bana nasıl yapılacağını göstermeyecekseniz nasıl yaptığınızdan hiç bahsetmeyin. Sizin reklamınız için değil bir şeyler öğrenebilmek için okuyorum o makaleyi. Zaten içeriğiz iyi ise en iyi reklamınızı yapmış olacaksınız. Bu reklamlar virallik ve E-WOM taşıyacak.

İlgi Çekici Başlık ve İçerik

Şu an ana akışımda 2 adet video var diyelim. Sizce ilk önce hangisini izlerim? Ya da iyi bir haber sitesine girip birkaç köşe yazısı okumak varken niçin sizin içeriğinize zaman ayırayım? İçeriğinizin ilgi çekici olmasının koşullarından birkaçı; karmaşık değil basit, hikâyesi olan, şaşırtıcı ve farklı olmasıdır. İçeriğinizi üretirken bunlarla şekillendirin.

Tasarım ve Yaratıcılık

Siz görsel bir şeyler üretiyorsunuz ve yarattığınız içeriğin göz zevkime uygun olması gerekir. İçeriğinizi infografiklerle desteleyebilirsiniz veya uygun, gözü yormayan renk tonları kullanabilirsiniz. Mümkünse iyi bir tasarımcı ile anlaşın ve kurumsal kimliğinize uygun sayfalar tasarlamasını isteyin.

Sosyal Paylaşım İkonları

İçeriğinizi süsleyebileceğiniz en iyi malzemeler bunlardır. Elinizden geldiğince bol tutmaya çalışın. Çünkü ne kadar fazla sosyal ağ ve sosyal paylaşım sitesinde içeriğinizin dolaşmasına imkân verirseniz o kadar kullanıcı dostu bir içerik sağlayıcısı olursunuz. Ayrıca her paylaşımda ziyaretçi sayınız da artar.

Yorum

Yorum Yaz

срочный займ