Sosyal Medyada Neler Paylaşılır? | NSM

Sosyal Medyada Neler Paylaşılır?

İçerik Pazarlaması Stratejileri

Sosyal medya hesaplarında moderatörleri zamanını alan başlıklardan bir tanesi bu hesapların istikrarlı bir şekilde güncellenmesidir. Her ne kadar internette sayılamayacak kadar çok içerik bulunsa da, bu içeriğin süzülmesi ve sistemli bir şekilde paylaşılması hem zaman alır hem de yorucudur.

Bu sebeple, şahsınız ya da firmanızla ilgili günlük paylaşımlarınız dışında neler paylaşabileceğiniz ile ilgili bir listeniz olması şart. Bu liste sayesinde sosyal medya profillerinizi güncel tutabilir ve bu güncelliği sağlamak için de “Boş” konuşmuş olmazsınız.

Gördüğüm kadarıyla, başarılı addedebileceğimiz sosyal medya sayfalarında paylaşım ve konuşulma sayısını arttırmak için paylaşılan yaklaşık 8 değişik içerik bulunmakta. Siz ise bu farklı içerikleri, günlük paylaşımlarınızın arasına serpiştirmelisiniz ve bunu sürekli yapmalısınız. Bu sayede sosyal medya hesaplarınız güncelliğini koruyacaktır.

Tabi ki aşağıda bahsedeceğim maddelerin sayısı profilden profile değişiklik gösterebilir. Ben olabildiğince ortalama bir liste çıkartmaya çalıştım. Siz kendi sosyal medya duruşunuza göre revize etmelisiniz.

Muhabbet Edin

İnsanlar sadece paylaşımlarınızla ilgilendikleri için sizi takip etmezler. Onlara orada olduğunuzu gösterin. İlginç birkaç soru başlığı belirleyin ve bunu takipçilerinizle, hayranlarınızla paylaşın. Sektörünüze yönelik bir ürünün kullanım kolaylığı üzerine konuşun mesela. Sizinle kolaylıkla iletişime geçebilmelerine izin verin. Hem sayfanız güncel kalmış olur hem de müşteri ilişkileriniz ilerler. İyi bir Sosyal CRM örneği.

Anahtar Kelimeler Kullanın

Hedef kitlenizin sektörünüzle ilgili arama motorlarında hangi kelimeleri arattıklarını inceleyin. Bunun için Google Adwords Keyword Tool hizmetini kullanabilirsiniz. Böylece yaptığınız paylaşımlarda onların bilinçaltına ulaşabilirsiniz ve içeriğiniz tıklanma sayısını arttırırsınız.

Seminer ve Etkinlikler

Uzmanı olduğunuz konu ile ilgili seminerlere katılın ya da eğitimci olun. Bu sayede bu etkinliklerle ve seminerlerle ilgili içerik oluşturabilirsiniz. Hatta bu içerikleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşırken “#EtkinliğinAdı” şeklinde Twitter’da, direkt link vererek de Facebook’ta paylaşabilir ve içeriğiniz daha fazla görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Sektör Haberleri

Bulunduğunuz sektör ile ilgili günlük haberleri inceleyip bunları yeniden yazıp paylaşabilirsiniz. Ya da bu haberlere yönelik birkaç eleştirinizi takipçilerinizle konuşabilirsiniz.

Röportaj

Sektörünüzün tanınmış kişileriyle eğlenceli ve kısa röportajlar yapmayı ihmal etmeyin. Bu kişilerle yüz yüze görüşmeniz zaman açısından sıkıntı yaratacaksa bir Skype toplantısı ile de iyi bir röportaj yapabilirsiniz. Bence ayda 1 kez böyle bir röportaj yayımlamanız ilgi çekici olacaktır.

Anlık Fotoğraflar

Katıldığınız etkinliklerde, ofisinizde ve yaptığınız röportajlarda anlık fotoğraflar çekip, bunları uygun sosyal mecralarda paylaşmalısınız. Unutmayın içeriklerin en hızlı yayılanı fotoğraflardır.

İçerik Dizisi

1 konuyu tek seferlik paylaşımda harcamak yerine bölmeyi tercih edin. Böylece içerik sayınız artacaktır. Seçtiğiniz konu iyi ise hedef kitleniz yazı dizisindeki bir sonraki içeriği merakla bekleyecektir.

Nasıl…?

Kesinlikle “Nasıl yapılır?” konseptli bir başlığınız olmalı. Örneğin; laptopumun bataryasının ömrünü nasıl uzatırım ya da nasıl fenomen olurum? Benzeri soruların altını doldurun. Unutmayın ki “Nasıl yapılır?” sorusu içeren yazı başlıkları her zaman daha fazla görüntülenir.

Bu maddelerle ilgili olarak her zaman dikkat etmemiz gereken şey, içeriklerin özgünlüğüdür. Özgün içerik hem arama motoru optimizasyonunda hem de online itibarda önemli bir yer tutar.

Bahsettiğim başlıkların yanına sizin ürettiğiniz içerikleri de eklerseniz, dolu ve güçlü bir sosyal medya profili elde edebilirsiniz.

Yorum Yaz