Basit Mobil Pazarlama Parametreleri Üzerine | NSM

Basit Mobil Pazarlama Parametreleri Üzerine

Mobil Pazarlama Metrikleri

Günümüzün olmazsa olmazı mobil pazarlama ve sağladığı fayda, çoğu markanın pazarlama stratejilerini belirlerken dikkate aldığı kanalların başında geliyor.

Mobil iletişim cihazları, artık günlük hayatlarımızda yanımızdan hiç ayırmadığımız, onlar olmadan kendimizi eksik hissettiğimiz cihazlar halini aldılar. Biraz rakamsal örnekler verecek olursak Cisco’nun Görsel Ağ Endeksine göre 2018 yılında aktif mobil platform kullanıcı sayısı 5 milyara, mobil cihaz sayısı ise 10 milyara ulaşmış olacak. Durum böyle olunca yükselen trendi farkeden pazarlama dünyası da bu sürece en başından dahil olmaya başladı ve kendimizi, mobil cihazlar üzerinden tüm kanallar aracılığıyla bir satış, reklam, ürün veya hizmet tanıtım çılgınlığının içinde buluverdik. Peki, mobil pazarlama nasıl yapılmalı ? Nelere dikkat edilmeli ve nasıl planlanmalı ? Biraz bunlara değinmeye çalışalım.

Öncelikle mobil pazarlamanın avantajlarına değinelim. Bir düşünün, kaçımız telefonlarımızı gün içerisinde kapatıyoruz yada onlardan uzaklaşıyoruz ? Gece dahi, aktif ve hazır halde her daim yanımızdalar. Bu da mobil pazarlamacının en büyük avantajlarından biri. Geleneksel basılı reklamcılığı ele alalım.. Bir dergi ya da gazete üzerinden ürün veya hizmetinizin reklamını verdiğinizde tüketicinin o dergiyi alması, reklamınızın bulunduğu sayfayı  bulması ve okuması gibi aşılması ve tahmin edilmesi zor kriterlerle boğuşmanız gerek. Ya da radyo / televizyon reklamlarından bahsedelim.. Reklamınızın yayınlandığı tarih ve saatte kullanıcı tv başında olacak mı ve ya o radyo istasyonunu mu dinliyor olacak? Bu gibi çözülmesi güç sorunlar mobil pazarlama tarafın olabildiğince aza indirgenmiş durumda.  Bu pazarlama yapısının avantajları ;

  • Ulaşılabilirlik
  • Maliyet
  • Uygulamalar ve Sosyal medya aracılığı ile etkileşimli reklamlar oluşturabilme

Peki, nasıl yapılmalı ?

Burada bir soluklanıp düşünelim, Elimizdeki en geçerli yöntemleri  değerlendirip artılarını eksilerini konuşalım.

SMS / MMS

Mobil pazarlamanın yapı taşlarıdır diyebiliriz. Yaklaşık 15 yıl öncesinde telefon numaraları datalarda saklanmaya başlanan belirli müşteri gruplarına yönlelik gönderilmeye başlandığından beri aktif olarak kullanılmaktadır. Bankalar, e-ticaret siteleri, katıl-kazan kampanyaları yürüten kuruluşlar tarafından hala aktif olarak kullanılmaktadır. MMS biraz daha multimedya ağırlıklı olduğu için nihai tüketiciye algısında daha net bir etki bırakabilir.

Mobil Uygulamalar ve Mobil Reklamlar

Appstore, Google Play, Windows Store.. her birimiz için ayrı şeyler ifade ediyor değil mi? On binlerce uygulama ve telefonlarımızın hafızası zorlayan uygulamalar, özellikle popüler uygulamalarda yürütülen reklam faaliyetleri neticesinde bilinirliğinizi arttırabilir, Markanızın mobil sitelerde, oyunlarda reklamlarını yayınlayarak tüketicinin dikkatini çekebilirsiniz.

QR Kod

Benim favorim. Hepiniz farketmiş olmalısınız QR Kod tüm dünyanın çok çabuk benimsediği ve verimliliğinin hızla tavan yaptığı bir pazarlama oluşumudur. Nedeni ise çok basit; tüketici ile etkileşim. Bir dergiye video reklamı verebilir misiniz? Hayır. Cevap reklamınızın altına QR kodunuzu yerleştirin ve potansiyel müşterinizi video reklamınıza yönlendirin. Ya da direk internet sayfanıza siz nasıl isterseniz..

İpuçları!

Hedef kitlenizin durağan insanlar olmadığını, hareket halinde bir kitleyi etkilemeye çalıştığınızı düşünün. Hedef kitlenizi iyi belirleyin ve kaçının web sitenize ya da yönlendirmek istediğiniz linke mobil cihazlar üzerinden giriş yaptığı gibi kritik verilere dikkat edin.  Lokasyon bazlı reklamları dikkate alın. Örneğin Kadıköy’de bulunan potansiyel bir müşteriniz için o lokasyondaki mağazanızda yararlanabileceği bir kampanya ya da indirimle ilgili bildirimlerde bulunun. Geleneksel pazarlamaya oranla özellikle SMS gönderimleri maliyet açısında daha düşük bütçeler ile yapılabildiğinden çoğu tüketici SMS yağmuruna tutulmakta ve bu nedenle SMS bildirimlerinden alınan verim  her geçen gün azalmaktadır. Özellikle SMS gönderimini benimseyen bir kampanya planınız var ise kısa ve öz olun. Merak uyandırın ve tüketiciyi kazanmaya çalışın.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта