Mobil Pazarlama'da Strateji Önerileri | NSM

Mobil Pazarlama’da Strateji Önerileri

mobil marketing

Teknoloji artık hayatımızın merkez noktası yani kalbi diyebiliriz. Bize hayat enerjisinden de fazlasını veriyor ve öyle ki teknolojik aygıtlar olmadan nefes alamayacak, hatta çıktığını düşündüğümüzde kalbimizin durma noktasına gelebileceğini çok iyi biliyorum. Bize sunduğu imkânlar ise muazzam bir şekilde ilerliyor.

 

mobil pazarlama

Bu imkânlarını saymak yerine, yazımda konusu geçecek olan pazarlama ya da mobil pazarlama,  şimdilik bizi ilgilendiren kısım olacak.

Öncelikli olarak pazarlama kavramı nedir?

Herhangi bir ürünü ya da markayı potansiyel müşterilere ulaştırıp satış gerçekleştirmek amacı ile kullanılan yolların tümü. Bu yollar bundan on yıl öncesine kadar çok kısıtlıydı. Oysaki şimdi geleneksel pazarlama yöntemleri yerine; internet, sosyal medya, mobil gibi birçok alanda yapılabiliyor. Bu yazımda, pazarlamanın mobil kısmından bahsediyor olacağım.

Günümüz şartlarına baktığımızda internet avucumuzun içinde. Bundan yıllar öncesinde ki gibi eve gidip masaüstünde ki bilgisayarımızı kullanmak diye bir şey kalmadı. Artık her yerde ve kabul etmek gerekir ki bizim en büyük parçamız. Yolda yürürken, otobüste, derste, iş yerinde yani her yerden erişmek çok basit bir hale geldi. Kilit nokta da işte burası basit olmasıdır. Mobil uygulama sayesinde pazarlama sektörü de kendini bu alana entegre etmiş durumda. Ancak kullanılan resim boyutları, telefonların işletim sistemleri gibi birçok şeyin düşünülmüş olması gerekiyor. Her ekran ve işletim sistemine ayrı program kullanmak  yerine responsive tasarım yani ekran boyutuna duyarlı ara yüz tasarımları kullanılıyor.

Örnek olarak aşağıda ki görselde de buna uygun tasarımla nerde kullanılırsa kullanılsın görseller hiçbir kayba uğramadan mobile, ipad’e entegre edilmiş

responsive tasarım

Ancak responsive tasarımın avantajı olduğu kadar dezavantajı da var. Öyleyse bu dezavantaj ne olabilir?

Herkesin de bildiği gibi bir ürün pazarlanırken, pazarladığımız alan neresi olursa olsun kendimizi tüketicinin yerine koymamız gerekiyor. Tüketicinin davranışlarını iyi bir şekilde analiz ederek; Ne istiyor? Beklentileri neler? Ürünle ilgili yeniliklere ihtiyaç var mı? Ya da ürün tüketicinin ihtiyaçları zamanın koşullarına göre yeterli midir? gibi birçok sorunun cevabını bulmaları gerekiyor. Ayrıca internet kullanıcıları içerikleri ne zaman, nasıl görüntülediği çok önemli bir konudur. Ancak responsive tasarım bize bu ayrıntıları bilme imkânı maalesef vermiyor. Bu yüzden de bunu kullanmak firmaların tercihine kalmış oluyor. Eksileri onların artılarını götürmüyorsa bu tasarım firma için uydundur.

Yerel medya ya da dijital medya fark etmeden her dönemde pazarlamanın en çok ihtiyaç duyduğu alan işin reklam kısmıdır. Mobil pazarlamada da bu durum aynı şekilde geçerliliğini sürdürmektedir. Eğer doğru ve etkili kullanılıyorsa ortaya başarılı sonuçlar çıkıyor. Etkili olması doğru analiz sonucu ortaya çıkıyor. Bu analizi istersek interaktif yapıyla mobil reklamları, hedef kitle ile iletişime sokarak geri dönüşümler sağlamış oluruz.

Özet olarak sıralamak gerekirse mobil pazarlama için uygulanması gereken stratejileri şu şekilde sıralamak çok doğru olacaktır;

  • Kullanıcıların kolayca kullanabildiği basit menüye sahip bir mobil uygulama oluşturmak uygulamanın daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlar.
  • Pazarlama etkinliğini arttırmak
  • Daha önceden yapılmış başarılı uygulamaları incelemek bizim hata yapma riskimizi en aza indirir.
  • Sosyal medya eklentilerini kullanarak ürünlerin paylaşılmasını sağlar ve daha fazla kitleye ulaşır. Bir tüketicinin olumlu bir şekilde beğenip paylaşması tüketiciler arasında güven oluşturucu bir unsur olmuş olur.
  • Analiz etmek. Müşterilerine tüm pazarlama kanallarından ulaşmak isteyen firmalar için mobil uygulama oluşturmak oldukça önemli. Teknik bilgi sahip olmayı gerektirmeyen profesyonel bir uygulama oluşturmak istiyorsak MobiRoller sayesinde çok kısa sürede, size  en uygun mobil uygulamayı geliştirir, sosyal medya ağlarına uyumlu yapısı sayesinde her  platformdaki potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

 

Tüm bunlar doğrultusunda başarılı olmamak mümkün değil. Yapılması gereken her şey bizi en iyiye yani başarıya götürecek olan ve adım adım izlenecek yol haritasından başka bir şey değil. Söylemesi bizden uygulaması sizden diyerek, yazıma nokta koyuyorum.

 

Yorum Yaz