Pazarlama Trendlerinden "Mobil Pazarlama" | NSM

Pazarlama Trendlerinden “Mobil Pazarlama”

mobile-marketing
Yazar: Dilek Ay

Teknolojinin gelişimi ile iletişim şekilleri de her geçen gün farklı bir hal alıyor. Her zaman her yerde iletişim kurma ihtiyacından doğan mobil cihazlar, hayatımızın her anına dahil oldu. Her yeni gün kullanıcı sayısını arttıran mobil cihazlar, bu gelişimi ile pazarlama alanına da mobil pazarlama kavramını getirdi. Pazarlama dünyasının yeni gözdesi mobil pazarlama, en etkili pazarlama yöntemleri arasında yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor.

Peki, nedir bu Mobil Pazarlama?

Mobil pazarlama, kullanıcılara mobil kanallar ile ulaşmanın hedeflendiği, esnek ve etkili bir pazarlama yöntemidir. Mobil pazarlama kavramı, akıllı cihaz kullanımının artması ile doğru orantılı olarak sürekli gelişen bir pazarlama yöntemidir. Mobil cihaz kullanımının yaygınlaşması, markaları bu pazarlama yöntemini kullanmaya itiyor. Markalar, bu pazarlama yöntemi ile kullanıcılara sms, mms, oyun, mobil uygulamalar, video, viral reklam gibi yollarla ulaşmayı hedefliyor.

Mobil cihazların hayatımızın her alanına dahil olmasıyla, bu pazarlama yöntemi hedef kitleye daha kolay ulaşım sağlıyor. Mobil pazarlamanın en güçlü yanı ise, anlık dokunma avantajı ve lokasyondur. Müşteriye özel sunulan avantajlar ise tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla markalar için düşük maliyet, doğrudan hedef kitleye ulaşma gibi avantajlar sağlayan mobil pazarlama, biçilmiş kaftan görevini görüyor.

mobil-pazarlama

Mobil Pazarlama’da kullanılan yöntemler nelerdir?

SMS / MMS

Mobil pazarlamada kullanılan en yaygın yöntemlerdir, SMS ve MMS. Kullanıcıların her an yanında olan mobil cihazlar, SMS’in en etkili kullanıldığı aracıdır. Mobil cihaz kullanıcılarının diğer ortam kullanıcılarından fazla sayıda olması, SMS ile başlayan pazarlama çalışmalarında daha hızlı sonuç alınmasını sağlar. Mobil pazarlama yöntemlerinden olan SMS aracılığı ile kısa mesajlar gönderilebilir, indirim hakları tanınarak duyurulabilir.

Mobil Uygulamalar

Mobil pazarlamanın gözdesi olan mobil uygulamalar, tercih edilen ve etkili yöntemler arasında yer alır. Hazırlanan mobil uygulamalar ile kullanıcılara ulaşmak hedefleniyor. Mobil cihazlara indirilen bu uygulamalar, marka ile kullanıcı arasındaki iletişimi sağlamlaştırıyor.

QR Kod

QR kod yöntemi, mobil pazarlamada en hızlı sonuç veren yöntemdir. QR kodun kullanım amacı, web siteye yönlendirme yapmaktır. Belirlenen kodu taratan kullanıcı, kolaylıkla içeriklere ulaşabiliyor.

Interactive Voice Response ( Sesli Yanıt Sistemi)

Mobil pazarlamada, ses bazlı reklamdır. Mobil pazarlama yöntemlerinden olan ses bazlı reklam, daha çok orta ve üstü yaş kesimine hitap ediyor. SMS yöntemine genç nüfus yatkınken, sesli yanıt sistemini tercih eden hedef kitle ortalaması daha üst seviye yaş grubu oluyor.

Mobil Ticaret

Mobil pazarlamada sıkça kullanılan bir yöntemde, mobil ticarettir. Mobil bankacılık, mobil ödeme sistemleri bu yönteme örnektir.

Mobil Reklam

Mobil pazarlama yöntemlerinden biri olan mobil reklam, uygulama aralarında veya mobil sitelerde sıkça rastladığımız reklamlardır. Özellikle mobil uygulama geliştiricileri, bu reklam yöntemi ile kullanıcılara ulaşmayı hedefler.

Mobil pazarlama, doğru strateji kullanıldığı takdirde en ekili pazarlama yöntemlerindendir. Mobil pazarlama da başarı hedef kitle belirleme, strateji oluşturma, bütçe ve zaman gibi aşamaların etkili bir biçimde yapılması ile doğru orantılıdır.

1 Yorum

Yorum Yaz