Başarılı Bir Sosyal Medya Kampanyası İçin 10 İpucu | NSM

Başarılı Bir Sosyal Medya Kampanyası İçin 10 İpucu

Sosyal Medya Kampanyası

Firmanızın ya da markanızın, sosyal medyada binlerce takipçiye ulaşmış olması oldukça büyük bir başarı sayılır. Peki, burada bitiyor mu? Hayır, aslında sosyal medyada ne kadar başarılı olacağınızı görmeye şimdi başlıyorsunuz.

Tam bu noktada, sorulması gereken sorulardan bir kaçı; takipçilerimiz ile ne yapacağız, nasıl iletişime geçeceğiz, bizden neler bekliyorlar, biz neler bekliyoruz, olabilir. Tüm bu soruların ve stratejilerin ne kadar doğru ve faydalı olduğunu ölçümleyebileceğiniz en iyi araç ise sosyal medya kampanyası. İşte size başarılı bir sosyal medya kampanyası için 10 ipucu.

1) Hedefinizi net olarak belirleyin.

Kampanyanız için hedefinizi net olarak belirlemek işin en önemli ve en zor kısmı. Fakat bir kez karar verdikten sonra, tüm süreç giderek hızlanıp, kolaylaşıyor. Bu hedefler; marka ya da ürün bilinirliliğini arttırmak, takipçi sayısını arttırmak, direk satış yapmak gibi hedefler olabilir.

2) Bir takvim yaratın ve bu takvime bağlı kalın.

Doğru zamanlama, kampanyanızın başarısı için stratejik bir rol oynar. Her bir kampanya ve tekrarları için bir takvim çıkarın ve bu takvime bağlı kalın. Takvimi oluşturmada, ulusal ve uluslararası özel günleri dikkate almak ve ilgili kampanyalar oluşturmak başarıya götüren oldukça önemli başka bir unsur.

3) Bir kere hedefinizi belirledikten sonra, kampanyanızı hangi platformlarda uygulayacağınıza karar verin.

Bu aşamada, kullanacağınız platformun kampanyalar için belirlediği kuralları çok iyi bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde, bu sosyal medya platformunda, işinizi direkt etkileyecek sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kampanyalar için en çok tercih edilen platform Facebook’ un bu konudaki kurallarına buradan ulaşabilirsiniz.

4) Doğru uygulamayı seçin.

Kampanyanız, basit olarak “Kazanmak için bu gönderiyi sayfanızda paylaşın” şeklinde de olabilir. Fakat, artık kullanımı kolay ve bir kısmı ücretsiz olan bir çok uygulama kullanarak, yarışmalar ya da çekilişler yapabilir, kuponlar dağıtabilir, aktiviteler ile daha ilginç hale getirebilirsiniz.

5) Sosyal SEO’yu mutlaka işin içine dahil edin.

Vurgulamak istediğiniz anahtar kelimelerin bir listesini yapın ve bu anahtar kelimeleri kampanyanızı oluştururken mutlaka kullanın. Sosyal medya platformları bile olsa, anahtar sözcükler her zaman, kitleye daha çabuk ulaşım sağlar.

Başarılı Bir Sosyal Medya Kampanyası İçin

6) Sosyal medya kampanyanızı farklı açılardan destekleyin.

Kampanyanızı düzenlediğiniz platformda, kampanyanız için ücretli reklamlar düzenleyebilir yada kampanyanızı duyurmak için e-posta ve kısa mesaj pazarlama araçlarını destek olarak kullanabilirsiniz.

7) Kampanyanıza özel bir açılış sayfası oluşturun.

Eğer kampanyanız sitenize trafik çekme hedefli ise, ki bir web form doldurtmak gibi, mutlaka basit ama özel bir açılış sayfanız olduğundan emin olun. Ziyaretçilerinizi ana sayfaya yönlendirmek, kafa karışıklığı yaratmasının yanı sıra sitenizden forma ulaşmadan çıkmalarına neden olabilir.

8) Kampanyanızdan gelen takipçileri, CRM sisteminize mutlaka dahil edin.

Bu şekilde potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla fikir sahibi olarak hem müşteri datanızı genişletir, hem de sonraki kampanyalarınız için daha kolay ve doğru hedef kitleler oluşturmanızda yardımcı olur.

9) Kampanyanızın başarısını ölçün.

Kampanya süresince ve bitiminde, mutlaka değerlendirmeler yapın. Hedefinize ulaştınız mı? Ulaşamadıysa nedeni? Neyi daha iyi yapabilirdiniz? Hangi noktalarda daha iyisiniz? Bunun için analytics araçlarından faydalanın.

10) Kampanyanızdan kazanılan takipçileriniz ya da müşterileriniz ile, her zaman iletişimde kalın.

Bir müşteriyi bir kere kazanmak kolay, fakat uzun süreli korumak zordur. Bu nedenle kampanyanız sonrasında farklı iletişim araçları ile yeni kazandığınız müşterileriniz ile sürekli irtibatta kalın.

Tüm bu ipuçları, başarılı kampanyalar ve karlı dönüşümler açısından çokönemli. Büyük, küçük tüm firmaların ölçülerine göre sosyal medya kampanyaları yaratmaları, bu pazarlama stratejisinin önümüzdeki günlerde daha da popüler olacağının habercisi. 2014 yılının en iyi sosyal medya kampanyaları ya da büyük firmaların nasıl sosyal medya kampanyaları yarattığı da, kendi kampanyalarınız için ilham verebilir.

Yorum

Yorum Yaz