Çevrimiçi Rakip Analizi | NSM

Çevrimiçi Rakip Analizi

Sosyal Medya Yönetimi ve Dijital Strateji belirlenmesi.

Sosyal medyaya yeni adım atacak ya da yanlış adım atmış şirketlerin üzerinde en çok durduğu başlık sosyal medyaya nereden ve nasıl kanalize olması gerektiğidir. Üstüne üstlük her gün yeni bir sosyal ağ veya sosyal paylaşım sitesi online olarak hizmet vermeye başlıyor. Hangisinin kurum için en doğru online mecra olduğu ise, ben de dahil çoğu sosyal medyacının hala cevabını aradığı bir sorudur.

Sosyal medya içinde büyük verinin süzülmesi gün geçtikçe zor hale gelmekte ve tüm bu karmaşa içinde sizin sosyal medya stratejinizin “PR”ınızdaki önemi artıyor. İşimizi zorlaştıran bu sosyal karmaşaya rağmen iyi bir sosyal medya stratejisinde yöntem çok basit: Rakipleriniz ne yapıyor?

Onlar ne yapıyorsa hepsini yapmalı ve üzerine de size özgü +1 eklemelisiniz.

Diyelim ki tekstil sektöründe yer alan bir kurumsunuz. Önce rakiplerinizi inceleyip hangi sosyal medya sitesinde üyelikleri olduğunu incelemelisiniz. Bunlar genellikle; Facebook, Twitter, Pinterest olur. Bunları tespit ettikten sonra, yaptıkları paylaşımları ve içerikleri incelemeniz gerekecek. Neler yazıyorlar, içeriklerin konuları ne içeriyor?

Sosyal ağ sitelerini belirledik, yapılan paylaşımların içeriğini tespit ettik, şimdi ise sıra paylaşım sıklığında. Paylaşım sıklığı çoğu sosyal medya uzmanının atladığı bir noktadır. Sosyal medya profillerinizi canlı ve ayakta tutan asıl malzeme, paylaşımların arasındaki sürede saklıdır. Çünkü hedef kitlenizin karakteri bu süre içinde belli olur ki, hedef kitlenin karakterinin tespit edilmesi de bir sonraki adımımızı oluşturuyor.

Hedef kitlenizi sosyal medyada tespit etmemişseniz emin olun ki onları daha tanımıyorsunuzdur. Hangi paylaşımları beğenirler, nasıl bir içeriğe yorum bırakırlar? Gibi sorular sosyal medya pazarlamasında önemli bir yer tutar. Yüksek ihtimalle Twitter’da Retweet alabilmeniz için iyi bir sosyal medya kampanyası düzenlemeniz gerekecektir.

Sosyal medya kampanyaları temelde, hedef kitleniz ile sizin aranızda sağlam bir PR köprüsü oluşturur. Siz de düzenlediğiniz kampanyalardaki başarınızı bu köprünün kalabalığından ölçebilirsiniz. İyi bir sosyal medya kampanyası tasarlarken gidebileceğiniz iki yol vardır. Yalnızca 1 tane sosyal ağ hesabınıza yönelik bir kampanya ya da tüm sosyal ağ profillerinizi içine alan ve kullanıcıyı tüm sosyal medya sayfalarınıza çekmeyi hedefleyen kampanyalardır. Eğer sosyal medyada yeniyseniz 2. yolu tercih edin. Sonra sırasıyla sosyal ağ hesaplarınız üzerinden kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

İyi bir sosyal medya ölçümleme aracı şart. Ücretli olan araçları tercih edin ve rakiplerinizin sosyal medyadaki paylaşımlarının beğenilme, Retweet edilme, tekrar paylaşılma, +1’lenme gibi verilerini tek tek inceleyin. Kiminle karşı karşıya olduğunuzu bilmezseniz, atacağınız adımların doğru olduğundan emin olamazsınız. Bir şirket çevrimdışı ortamlarda çok güçlü olabilir ama bu Sosyal Medya’da da büyük olduğunun göstergesi değildir. Tersi de mümkün.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта