Dancing Pony ve Viral Video | NSM

Dancing Pony ve Viral Video

Dancing Pony Reklamı

Sosyal medyada farkındalık yaratmak ve tanınmak için yapılabilecekler listesinde Facebook uygulamaları, Twitter kampanyaları gibi hemen hemen her markanın yaptığı online pazarlama teknikleri yer alıyor. Tabi bunların dışında sosyal CRM alt yapısı iyi olan firmaların sosyal medyadaki başarısı göz ardı edilemez. Ancak online pazarlama ve itibar açısından yapılabilecek en iyi sosyal medya kampanyası: Viral reklam videolarıdır.

Viral reklam vidoları adından da çıkarabileceğimiz gibi “Virüs” gibi yayılan bir pazarlama metodudur. Viralliği çok iyi olan reklamlar, içlerinde bir yerde taşıdıkları şirketlerinin logosunu ya da adını kulaktan kulağa dolaştırıp E-WOM (Word Of Mouth) etkisi yaratırlar. Marka konumlandırması üzerine çalışan kişilerin olmazsa olmazlarındandır ve markayı, şirketi hafızanıza kazır.

Viral reklam videolarını 2 başlık altında toplayabiliriz: Şirket tarafından yapılan videolar ve şirket tarafından yapılmamış gibi gösterilmeye çalışılan videolar. Tabi ki en başarılı viral reklam videoları, şirket tarafından yapılmamış gibi gösterilmeye çalışılan videolardır. Türk Hava Yolları’nın “İnanılmaz Evlenme Teklifi” adlı videosu ve Gittigidiyor.com’un “Eski Sevgilinin İntikamı” videosu Türkiye’de yapılmış en başarılı viral reklam videolarındandır. Yurtdışında ise Smart Water’ın “Jennifer Aniston Sex Tape” virali, başarılı viral reklam videosu örneklerindendir. Listeyi Heineken, Samsung gibi markalarla genişletmek mümkün.

Biz ise bugün beni bu makaleyi yazmaya teşvik eden ve 2013 yılının en iyi viral reklam video adayı olarak gösterilen “Dancing Pony” yi inceleyeceğiz.

Wieden+Kennedy reklam ajansının tasarlayıp ödüllü yönetmen Dougal Wilson’ın yönettiği Dancing Pony iki ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 6,500,000 kere izlendi ve birçok televizyon kanalında haberi yayınlandı. Videonun sonunda ise İngiltere menşeili bir mobil servis sağlayıcı şirketi olan “Three”nin logosunu görüyoruz. Görüyoruz dediğim YouTube istatistiklerine göre 6 buçuk milyon kişiyiz ki bu da “Dancing Pony”nin ne kadar başarılı bir viral video olduğunun göstergesi.

Videoda ”Shetland Pony” isimli çılgın bir midilli Fleetwood Mac’in şarkısıyla dağ, ova, bayır demeden dans ediyor ve videonun ilerleyen saniyelerinde “Moonwalk” yapmaya başlıyor. Ayrıca videonun içine birkaç ince espri de serpiştirilmiş. Görünen o ki, 2013 senesinde yayınlanacak viral reklam videolarının güçlü bir rakibi var ve hiç durmadan dans ediyor.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта