Dijital PR Neleri İçerir? | NSM

Dijital PR Neleri İçerir?

Sosyal Medya

Bildiğiniz üzere PR kısaltması “Public Relations” kelime grubundan gelmekte. Bugünlerde ise PR, halkla yani hedef kitle ile ilişkinin çok ötesinde, daha dinamik ve proaktif bir yerde konumlanmakta. Firmalar artık hedef kitlelerinin akıllarına, ceplerine ve gündemlerine eski, klasik PR yöntemleri yerine “Dijital PR” aracılığıyla ulaşmayı tercih ediyorlar. Çünkü “Dijital PR” klasik olana göre daha ucuz, ölçümlenebilir ve yönetilebilir bir modeldir.

İsterseniz öncelikle “Dijital PR”ı nasıl tanımlamamız gerektiğini konuşalım. Herhangi bir kurum, kuruluş ya da kişinin marka duruşunun çevrim içi mecralara (Sosyal ağ/paylaşım siteleri, bloglar, sözlükler, şikâyet siteleri ve Wikipedia ailesi) doğru şekilde aktarılması ve dijital profillerinin yönetilmesidir. Peki, nasıl yapılır?
Bu işin omurgasını web sitesi oluşturur. Web siteniz tasarım aşamasında iken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurların başında sitenin basitliği ve kullanım rahatlığı gelmeli. Örnek gerekiyorsa “Google” a bakın. Gördüğümüz en basit ve en başarılı web sitesi, üstelik kullanımı da çok rahat. Hiçbirimiz aradığımızı bulamayacak kadar karmaşık ve nereye tıklayacağımızı anlamakta zorlanacak kadar kullanışsız bir web sitesinde fazla kalmayız. Web sitemizi kurduktan sonra ikinci adım tabi ki reklam oluyor. Konumuz Dijital PR olduğu için klasik reklam metodları üzerinde durmayacağım. Dijitalde ise izleyebileceğiniz güzel yollar mevcut. İsterseniz bunları inceleyelim:

SEO

İlk başlığı SEO’ya ayırmamın sebebi, uzun çalışmalar sonunda başarı elde edilebilecek bir reklam metodu olması. SEO’nun açılımı “Search Engine Optimization”dır, yani “Arama Motoru Optimizasyonu”. Daha açıklayıcı olursak, web sitenizin arama motorlarında(Google vb.) organik olarak üst sıralara çıkmasını sağlar. Diyelim ki bir yazılım firmanız var. Önceden belirlediğiniz hedef kelimeler(PHP, ASP, C++) üzerine SEO yaparsanız, bu kelimeler arandığında rahatlıkla ilk sayfada yer alabilirsiniz.

SEM

SEM ise “Arama Motoru Reklamcılığı” demektir. Bu pazarlama kanalının SEO’dan farkı, bir reklam modeli olduğu için istediğiniz zaman anında webte görünür olmanızdır. Web sitenizin yavaş yavaş üst sıralara çıkmasından ziyade, bakiyeniz ya da reklam süreniz bitene kadar ilk sırada arama motorlarında ilk sırada olmasını sağlar. SEM’in içinde ele aldığımız bu model Google Adwords reklamcılığıdır. Adwords dışında SEM pazarlama metodunun da içinde Banner ve Dijital Reklamcılık önemli bir yere sahip. Flash ya da HTML5 reklamlar, rich media gibi konular, bu başlık altında incelenir.

Sosyal Medya Pazarlaması

SEO ve SEM sayesinde web sitenizin bilinirliği ve günlük trafiği artmaya başladı. Şimdi ise bu artışı yönlendirme ve yönetme zamanı. Sosyal medya hesaplarınız sizinle hedef kitleniz arasında bir köprü oluşturur. Hedef kitlenizin size dokunabilmesini ve sizden haberdar olmasını sağlar. Bunların yanında, çevrim içi hayran ve takipçileriniz sizin gücünüzü, itibarınızı gösterir. Sonuçta hedef kitleniz size ulaşabileceği her yolda bir tabelanız olmalı.

Viral Reklamlar ve E-WOM Etkisi

Viral reklam, internet ortamında virüs gibi yayılan reklam demektir. İşte bu reklam tekniği gerçekten de zordur. Çünkü internet kullanıcısının o anki psikolojik durumu viralliği etkileyen en önemli unsurdur. Eğer uygun şekilde yapılırsa şiddetli bir E-WOM (Word Of Mouth) etkisi yaratır ve ürün, hizmet ya da firma kulaktan kulağa yayılmaya başlar.

Bunların dışında e-mail pazarlaması, mobil pazarlama, seeding çalışmaları gibi pazarlama metodları da dijital PR oluşumunun önemli dilimlerindendir.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта