E-Ticaret Siteniz İçin En İyi 5 Sosyal Medya Pazarlaması Önerisi | NSM

E-Ticaret Siteniz İçin En İyi 5 Sosyal Medya Pazarlaması Önerisi

Sosyal Medya ve E- Ticaret

Sosyal medya pazarlaması bir çok pozitif getirisi ile e-ticaretin vazgeçilmez bir parçası. E-ticaret siteleri açısından sosyal medyayı pazarlama aracı olarak kullanmanın bir çok farklı nedeni var. Tüketiciler ile iletişime geçmek, karşılıklı etkileşimde bulunmak, talebi ve popüler olanı görebilmek, marka ve ürün bilinirliği yaratmak bunlardan sadece bir kaçı. Bununla birlikte yapılan araştırmalar da, tüketicilerin sosyal medyada görünen firmalara daha fazla güven duyduğunu gösteriyor. Hal böyle iken, biz de e-ticaret siteniz için en iyi 5 sosyal medya pazarlama önerisi ile karşınızdayız.

1) Takipçilerinizle ilgilenin!

Sosyal medyayı, e-ticaret siteniz için her açıdan kullanın. Müşterilerinizin sosyal medya profilleri ile sitenize üye olmasına izin verin. Böylece uzun formlar doldurmak zahmetinden kurtardığınız için, daha fazla üye elde edebilirsiniz. Her yoruma cevap vermeye çalışın. Olumlu yorumlara mutlaka teşekkür edin. Olumsuz yorumlar için mantıklı açıklamalar yapıp, müşterilerinizin gönlünü almaya çalışın ve bu yorumlara neden olacak sorunları elimine etmeyi görev edinin. E- ticaret sitenizdeki her ürünün sayfasının, ana sayfanızın ve kampanya sayfalarınızın sosyal medyada paylaşılabilir olmasını sağlayın. Müşterilerinizin yapacağı her paylaşımın marka ve ürününüzün bilinirliliğine getireceği etki tahmin ettiğinizden çok daha yüksek. Sosyal medya platformlarında her bir paylaşımın rakamsal değerini görmek isterseniz, Social Annex yaptığı araştırmaya goz atmanızı tavsiye ederiz. Sonuçlar gerçekten etkileyici!

2) Yaratıcı görseller paylaşın!

Sosyal medya platformlarında en çok ilgi gören ve paylaşılan gönderiler görsellerdir. Yaratıcılığınızı kullanarak müşterilerinizin ilgisini çekecek fotoğraflar, infografikler ve grafikler paylaşın. Pinterest ve Instagram bu görselleri paylaşabileceğiniz en iyi platformlar. Var olan müşterilerinizin ürün ya da servisiniz ile ilgili daha önce paylaşmış olduğu görselleri yeniden göndermek de, bu konuda bahsedebileceğimiz en iyi stratejiler arasında. Böylece, hem var olan müşterileriniz ile etkileşiminizi pekiştirir, hem de yeni müşterilerinize güven duygusu hissettirerek dikkatlerini çekersiniz.

3) Markanızı ve ürünlerinizi fazlaca övmekten kaçının!

Promosyonlarınızdan ya da yeni ürünlerinizden bahsettiğiniz paylaşımlarınız ile, takipçilerinizin dikkatini çekip, iletişime geçmelerini sağlayacak paylaşımlarınızın, birbirine oranının 20/80 olmasini en doğru strateji seklinde değerlendiriyor uzmanlar. Satış yapmayı düşünmeden, potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçebileceğiniz, onların fikir ve düşüncelerini belirtmelerine olanak sağlayacağınız, ürün ve servisiniz ile ilgili anketler, yarışmalar, ipuçları içeren paylaşımlar her zaman daha fazla dönüşüm getirecektir.

Sosyal Medya Pazarlaması

4) Hedefleyin ve ölçün!

Sosyal medya kampanyalarınızı ya da reklamlarınızı doğru kitleyi hedefleyerek oluşturmak, işin en önemli kısmı. En doğru hedefleme için, tüm sosyal medya platformlarındaki gönderilerinizin, en çok etkileşimi ne zaman aldığını, hangi tür içeriklerin ve konuların daha çok ilgi gördüğünü ölçümleyin. Bu yöntem ile, potansiyel müşterilerinizin alışkanlıkları ve tercihleri konusunda da çok önemli bir data elde edebilirsiniz. Ölçümleri doğru yorumlamak ve dataları efektif kullanmak, pazarlama aktivitelerinizin başarısını sürekli olarak arttıracaktır.

5) Tedarikçi değil, müşteri gibi düşünün!

Takipçilerinize, promosyonlar ve hediyeler dağıtın. Ödüllü yarışmalar düzenleyin. Ve bunları yapmak için ürününüzü satın almalarını beklemeyin. Müşterilerime “ nasıl satın alma yaptırırım” yerine, “ neler teklif edebilirim” üzerine düşünün. Bu şekilde, potansiyel müşterilerinize koşulsuz ve cömert bir hizmet anlayışına sahip olduğunuzu gösterip, takipçi sayınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Sevildiğini hisseden müşterileriniz, tedarik verdiğiniz ürün ve servisler için seçim yapmaları gerektiğinde, mutlaka bu davranışlarınızı hatırlayacaktır.

Socialmounths’ un yayınladığı, Kasim 2014’ de Gartner tarafından yürütülen bir araştırmanın da gösterdiği üzere, sosyal medyanın, yakın zamanda, e-ticaret için en güçlü ve en etkin pazarlama yöntemi olacağı şüphesiz. Doğru hedeflemeler yapıp, dataları efektif kullandığınız ve sürekli etkileşimde olduğunuz taktirde, sosyal medya platformlarını kullanarak yaptığınız tüm pazarlama aktiviteleriniz olumlu dönüşler getirecektir.

 

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта