Efektif Kampanya Yönetimi İçin İpuçları | NSM

Efektif Kampanya Yönetimi İçin İpuçları

Sosyal Medya Kampanyaları

Dijital konumlandırılması tamamlanmış markaların, sosyal medya hesapları ve internet sitelerinin ziyaretçi akışı için devamlılığın sağlanabilmesi konusunda başvurabilecekleri önemli yöntemlerden bir tanesi dijital kampanyalardır. Dijital kampanyalar, markaların ucuna bir havuç yerleştirerek ufak yarışmalar eşliğinde oluşturduğu ya da tamamıyla branding çalışmaları için tasarlanan ve sosyal medyayı, web sayfalarını ya da sitelerini kapsayan faydalı, hoş reklam çalışmalarıdır.

İyi bir kampanya için neler gerekli sizce? Yalnızca kampanya içeriğinin oluşturulması ve başarılı bir kompozisyonunun olması yeterli mi sizce? Tabi ki değil. Sonuçta bu kampanyanın dijital ve online mecralarda duyurulması lazım. Kampanyanın sosyalleşmesi lazım ki bunun için de ilk olarak bir mikro site gerekiyor.

Mikro Site

Mikro siteler, bir markanın kampanyası ya da yeni bir ürünü için oluşturduğu web siteleridir. Genelde basit ve az sayfa içerir. Ziyaretçiye direkt olarak ürünü pazarlar ya da kampanyadan ve kurallarından bahseder. Açken bakma adlı çalışmasıyla Maret güzel bir mikro site örneği oluşturmuştur mesela. Siteyi gezdiğiniz zaman göreceksiniz ki “Ayvalık Dostu”, “Kısmetin Taşmış” veya “Acı Çok Rocky” gibi birbirinde komik isimli sandviçler mevcut. Ve herhangi birisinin ayrıntılarına baktığınızda size, “Bu sandviçi yapabilmen için yumurta, soğan,…., Maret dana jambon lazım” diyor. Her bir yiyecek için farklı bir Maret ürünü öneriyor. Yani hem bizlere iyi bir sandviç yapabilmek için yardımcı oluyor, hem de ürünlerini satıyor. Nasıl ama? Hoş değil mi :)

Son zamanlarda tasarlanmış bir yerel mikro site örneği daha vereyim o zaman, Halley’in benim sevgilim yok adlı çalışması. Tek sayfadan oluşan bu sitede, kafa ütüleyen birbirinden güzel tripler bulmak mümkün. Zaten site yüklenirken de “Dikkat bu site aşırı derecede trip içerir, kıskançlık içerir.” diye uyarıyor bizi Halley.

Dikkatinizi çektiyse her iki site, size sundukları sayfaları paylaşma imkânı tanıyor. Halley’in triplerini paylaşırsanız aslında Halley’i de paylaşmış olursunuz. Eğer “Hipotenüsü Kes” sandviçini paylaşırsanız, hem aç olan arkadaşlarınız için bir alternatif sunmuş olursunuz, hem de normal şartlarda Maret sosis gönderisi paylaşmayan biri olarak farkında olmadan salam, sucuk, sosis ne varsa paylaşmış olursunuz. İşte mikro siteleri şirket sitelerinden ayıran en önemli özellik budur.  Kısmen nöropazarlama içinde ele alınacak bir konu.

Pekâlâ, mikro sitemizi tasarladık, kampanyamızı, ürünümüzü ya da branding çalışmamızı oluşturduk ve siteyi açtık. Sonraki adımımız ise bu sitenin bir şekilde duyulmasını sağlamak olmalı ama nasıl?

Çarşaf çarşaf gazete reklamları verilmez baştan anlaşalım. Dijital ve online bir işi duyurmanın yolu yine dijital ve online yollardan geçer. Forumlarda, bloglarda tanıtım makaleleri yayınlatabilirsiniz. PR çalışmaları yapabilirsiniz. Ya da kendinizi sosyal medyanın o güzelim kollarına bırakırsınız. Sosyal medya dediysek bize öncelikle bir Facebook hayran sayfası lazım.

Facebook Hayran Sayfası

Mikro sitenizin bir Facebook hayran sayfasına ihtiyacı var. Çünkü içinde yer alan sayfaların, esprilerinizin, insanlara verdiğiniz değerin bir şekilde gösterilmesi gerek. Ayrıca çoğu insan sayfayı değil, Facebook postlarını paylaşır. Yani sayfanız yeteri kadar etkileşim alamasa bile Facebook ile bu açığı rahatlıkla kapatabilirsiniz. Bunun yanında, reklam verebilirsiniz ki asıl viralliği sağlayacak olan şey budur. Düşünsenize sandviç reklamı veriyorsunuz ve hem sitenize trafik alıyorsunuz hem de ürünleriniz satılıyor. İnsanların belirlediğiniz bazı tripler üzerine yorumlar bırakmasına olanak sağlamış oluyorsunuz.

Hepsinin ötesinde markanızın hayranlarından farklı hayranları yeni sayfanızda toplayabiliyorsunuz. Tekil olarak ulaştığınız kişi sayısını arttırıyor ve yeni bir hayran sayfası ile kendi hesabınıza yardımcı yan bir sayfa oluşturmuş oluyorsunuz.

Twitter Hesabı

Ne derseniz deyin en iyi etkileşimi sağlayan site Twitter’dır. Markaların yaptığı en büyük hata Twitter’ı bir sosyal CRM aracıymış gibi görüp yalnızca şikayetlere cevap vermeleridir. Bunun yanında kendi markaları ile güncellemeleri sıkıcı tweetler halinde size sunarlar. Twitter’da agresif ve gerilla tarzı pazarlama yapmak, sürekli etkileşim içinde bulunan bir marka olmak çok daha iyidir. Ben bu aralar Pizza Reds’in Twitter yönetimi çok beğeniyorum. Aşağıda sizin için seçtiğim birkaç tweetine ulaşabilirsiniz.

 

 

Pizza Reds Twitter Yönetimi

Pizza Reds Twitter Yönetimi Örneği

 

 

Pizza Reds

Pizza Reds Twitter Yönetimi Örneği

 

Gördüğünüz gibi; samimi, içten, eğlenceli insanlar vesselam. Şimdi bu arkadaşlar böyle tweetler atarken siz Taksim’e gittiğinizde Pizza Hut’tan yiyebilir misiniz? Yoksa Pizza Reds’e 15 dakikaya oradayım, pizzamı hazırlayın şeklinde tweet mi atarsınız? Kampanyanızın Twitter hesabını yönetirken de aynı hassasiyeti göstermeli ve hedef kitlenizle etkileşime geçmelisiniz. Eğer onların size mention atmasını beklerseniz, muhtemelen Twitter botlarınız “Sorununuzu çözmek için bizimle iletişim bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?” tarzı tweetler atmaya devam edecekler.

Bu sosyal medya siteleri yanında kampanyanızın içeriğini göre Instagram, Pinterest, Linkedin gibi sosyal ağları da kullanabilirsiniz. Bahsettiğim sosyal ağlarda aktif olan birçok dijital kampanya uygulaması bulunmaktadır.

Sonuç olarak dijital bir kampanyanın efektifliği; viralliğinde, etkileşime açık olmasında ve basitliğinde gizlidir. Sitenizin ve sosyal ağ hesaplarınızın reklamlarını verir, geri dönüşleri cevaplar hatta öncelikli olarak siz etkileşime geçersiniz. Markalar insanlar bir şekilde konuşur, konuşmayı manipüle etmek sizin elinizde.

Yorum

Yorum Yaz