Film Sektöründe Sosyal Medya Pazarlaması | NSM

Film Sektöründe Sosyal Medya Pazarlaması

Film Sektöründe Sosyal Medya Pazarlaması
Yazar: Elif Aksoy

Geçtiğimiz günlerde Akademi Ödülleri’nin dağıtılması ve ardından Leonardo DiCaprio’nun hızla viral olmasından sonra film sektöründe yeni medyanın en etkili biçimde kullanımı ve viral çalışmaların önemine değinmek şart oldu.

Sinema filmleri ve televizyon programlarının pazarlaması yapılırken, bu pazara özgü bazı olmazsa olmazlar var. Bunlardan biri, doğru zamanlama. Zaman aralığı az olduğundan, en kısa sürede maksimum etki yaratacak kampanyalar oluşturmak durumundasınız. Bir diğeri, sektörün kendi toprağındaki maden, yani içerik. Bir film ya da program piyasaya sürülmeden önceki dönemde kuvvetli bir pazarlama stratejisi geliştirilmesi gerekiyor. Yapılacaklar arasında özgün içerik üretmek en ön sırada yer alıyor; arama motoru ve hitap ettiğiniz kitle bununla besleniyor.

Dünyanın her yerindeki film yapımcılarının filmlerini tanıtmak ve daha çok tüketiciye ulaşmak için sosyal medyayı kullanmaları gerekiyor. Dünyada 3.42 milyar internet kullanıcısı var ve bunların 2.31 milyar kadarı aktif sosyal medya kullanıcısı. Bu rakamları lehinize çevirmeniz önemli, iş yalnızca YouTube’a fragman yüklemek ile bitmiyor. Ne yazık ki film pazarlaması bir bilim değil, doğruluğu kanıtlanmış yöntemler yok. Ama daha önce yürütülen kampanyaların başarı ya da başarısızlığından dersler çıkarmak mümkün. Peki, bunlardan feyz alarak başarılı bir film pazarlaması için neler yapılabilir? Sıradışı bir kampanya yaratmak için uygulanabilecek taktikler ve stratejiler nelerdir? Hepimize fikir verecek örneklerle birlikte inceleyelim.

Dikkat Çekici Bir Kampanya Oluşturun

Dünyaca ünlü pazarlama gurusu Seth Godin şöyle der “Bir şeyin hakkında konuşuluyor olması, yapılıyor, satın alınıyor ya da inşa ediliyor olmasına karar veren şey; dikkate değer olup olmayışıdır.” Pazarlamanın en güçlü yollarından biri, “Word of Mouth” yani söylenti yaratmaktır. Viral olmak istiyorsanız, hakkında konuşmaya değer bir şeyler yapmakla başlamalısınız.

Game of Thrones dizisinin üçüncü sezon tanıtımı için, İngiltere’nin Dorset Sahili’ne, karaya vurmuş görüntüsü yaratan, neredeyse bir otobüs büyüklüğünde bir ejderha iskeleti yerleştirilmişti. Herkesi şaşkınlığa uğratan bu görüntüler internet dışında birçok medya aracında yer aldı.

Game Of Thrones İskelet

Eğer herkesin konuşacağı bir şeyler yaratmışsanız, geleneksel yayın platformlarında var olmak için kesenin ağzını açmanıza gerek kalmaz. 2012 yılında vizyona giren Chronicle filminin vizyona girdiği gün New York semalarında uçan uzaktan kumandalı üç insan maketi ise ekstra bir harcama olmadan bütün yayın organlarında filmin tanıtımının yapılmasını sağlamıştı.

Duygu Çemberi’nin teorisyeni, psikolog Ropert Plutchik’e göre davranışlarımızı yönlendiren sekiz temel duygu var. Şaşırma, hüzün, iğrenme, öfke, antipati, neşe, güven ve korku. Yalnızca bu duyguları temel alarak hazırlanan reklam filmleri de mevcut. Bu duyguları uyandıracak detayların içeriğinizde bulunması, mesajınızı ileteceğiniz kitle üzerinde daha önemli bir etki bırakacaktır. Şöyle ki; viral olmak için, hitap ettiğiniz kitleye onların ruh halini değiştirebilecek bir şeyler vermek önemli.

Yayın İçi Video Reklamlar Hazırlayın

Yayın içi video reklamlar yayınlamak ilgi uyandırmak için etkili bir yöntemdir. Bu reklam modeli nispeten daha ucuzdur ve izleyici ilk beş saniyeden sonra “reklamı geç” butonuna bassa dahi, reklam veren için herhangi bir kayıptan söz edemeyiz. TubeMogul ve Hey!Spread gibi servisleri kullanarak aynı anda birden fazla mecraya video yükleyip analizlerinizi yapabilirsiniz. Yayın içi reklamları hazırlarken sunulabilecek şeylerden biri, izleyiciye eş zamanlı yani tam o anda yapılabilecek bir hareket davetidir. Bunlar; filmin Facebook sayfasına ziyaret, ilk gösterime davetiye kazanmak için bir yarışma çağrısı ya da filmin resmi web sitesini ziyaret etmek olabilir. Elbette daha ilgi çekici şeyler her zaman izleyicinin hoşuna gidecektir.

Seyirciye Filmin Öyküsünü Tecrübe Etme Şansı Tanıyın

Açlık Oyunları, geçtiğimiz yıllarda son on yılın en ileri görüşlü dijital pazarlama kampanyalarından birine imza attı. Facebook sayfalarındaki yarışmalar, oyunlar, uygulamalar arasından en yenilikçi hamle belki de “Sanal Açlık Oyunları” oldu.

Sanal Açlık Oyunları

 

Oyunda kullanıcılar tıpkı filmde olduğu gibi bir mıntıkaya katılıyor ve diğer mıntıkalarla rekabet ediyor. Bu sanal oyun izleyiciye filmdeki karakterlerin tecrübelerini yaşama ve diğer hayranlar ile bütünleşme olanağı sağlıyor. Oyunlaştırma ile filmin bir sosyal etkileşim aracı olarak kullanılması ve daha çok kullanıcıya ulaşması sağlanıyor.

İzleyicinin film yapım ve tanıtım sürecine dahil edilmesi de bir başka seçenek. The Dark Knight (Kara Şovalye)’ın vizyon tarihine 15 ay kala Warner Brothers, Gotham Şehrinin canlandırıldığı ödüllü bir “Why so Serious?” kampanyası başlattı. Belirli noktalar belirlendi ve 75’ten fazla ülkeden yaklaşık 11 milyon insan Gotham Şehrinin vatandaşı olmak, oy vermek, slogan atmak için yüzlerinde Joker makyajı ile Amerika’ya akın etti. Filmin piyasaya sürülmesine bir yıldan fazla zaman kala yapılan bu kampanya, film pazarlamasındaki en başarılı virallerden biri oldu.

IMDB’de Var Olun

Derler ki kitap satmanın en zor olduğu yer kitapçıdır. Fakat ne kadar çok çeşit olursa olsun, filminizin kullanıcıların günlük olarak yeni filmler aradığı bir platformda olmayı reddetmek biraz gülünç olacaktır. Filminizin IMDB’de listelenmesi için farklı tavsiyeler var. Yapılacak en makul şeylerden biri, kullanıcıyı filmi görüntülemeye çekecek her türlü şeyi hesaba katarak, istenen bilgileri doldururken mümkün olabildiğince kapsamlı açıklamalar yazmak. IMDB’de, Google ya da YouTube gibi bir arama motoru. Algoritması alaka düzeyi ve popüleriteye göre işliyor. Bu nedenle sayfanızın olabildiğince çok bilgi içermesine ve elbette bu bilgilerin filminizle bağlantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Bir diğer tüyo da film listeleri oluşturmak. Filminize uygun kategoride “Top 10” ya da “Top 50” listeleri hazırlayıp kendi filminizi listede uygun bir yere iliştirebilirsiniz. Bunun yanında, IMDB’nin de çeşitli reklam modelleri var.

Sosyal Medya Hesaplarınızı İnteraktif Hale Getirin

Film pazarlamasının sosyal medya kolunda genelde Facebook, Youtube, Twitter ve Instagram merkezinde konumlanıyor. Özellikle görsel sanatların pazarlanmasında, kullanıcının da içerik üretmesine izin veren bir mecra olduğu için, sosyal medya çok kullanışlı. Filmin yapım sürecinden, final sahnesi, aksaklıklar ve ödül aldığı geceye kadar; replikler, röportajlar, capsler, gifler ve seslendirmeler yoluyla kullanıcıya zihnindekini sunma özgürlüğü veriyor. Kullanıcılar her zaman olumlu şekilde olmasa da, yapımı ve oyuncuları bir şekilde gündemde tutmayı ya da yeniden gündeme getirmeyi başarabiliyor. Film pazarlaması yalnızca gişeden ibaret değil, vizyon sonrasında DVD, maket, poster ya da oyuncaklar gibi endüstriyel ürünlerin yasal tüketimini  teşvik etmek anlamına da geliyor.

Akademi ödüllerinin dağıtıldığı esnada, bununla ilgilenen kitlenin yarısından fazlası, televizyon yayınını takip etmiyordu. Sosyal ağlar üzerinde yapılan eş zamanlı paylaşımlar, konu ile alakalı olan ya da tam aksine hiç bilgisi olmayan milyonlarca kullanıcıyı harekete geçirdi.

The Revenant Trend

 

Oscar adaylarının açıklandığı ve ödüllerinin dağıtıldığı tarihlerdeki yükseliş, vizyon tarihinin filmin popüleritesini sınırlamadığını gösteriyor. Bu çizelgede yükselişte olan bir isim değilseniz, siz de popüler olanı barındıran başka şeyler ortaya koyabilirsiniz. Aşağıdaki tablo da kullanıcı üretimi içeriklere olan ilginin tablosu, capsler rağbet görüyor.

Oscar Memes Trend

 

Birçoğumuzun bildiği gibi Facebook sınırsız yazılı ve görsel içeriğin birlikte paylaşılabildiği bir ağ. En çok etkileşim alan paylaşımlar ise fotoğraf ya da videolar oluyor. Sosyal medyadaki beğenme ya da paylaşım davranışları belirli bir düzen dahilinde değil, yani her zaman planladığınız etkileşimi alamayabilirsiniz. Bunun “Sosyal bir varlık olarak insanın, dijitaldeki pratikleri” özelinde çeşitli açıklamaları var. Bu sebeple sosyal hesaplarımızda paylaşacağımız içerikler mümkün olduğunca kapsayıcı olmalı.

Özgün içerik, duygular, videolar, görseller dedik. Şimdi gönderilerdeki beğeni, yorum ve paylaşım dışına çıkalım. Özellikle iyi gişe yapmış bilim kurgu, aksiyon ya da animasyon yapımlarının sosyal medya kullanım stratejilerine baktığınızda sosyal ağlar ile yaygınlaştırılmış çeşitli oyun, yarışma ya da uygulama ile karşılaşacaksınız. Facebook uygulamaları izleyicinin konuya ve karakterlere entegre olmasını ve daha fazla heyecan duymasını sağlıyor. Uygulamaları kullanan kitle, arkadaşlarını davet etmek ya da uygulama içindeki hareketlerini paylaşmak suretiyle sayfanın popülerliğini artırıyor. Hepimizin bildiği gibi mobil internet kullanımı had safhada, 1.9 milyar insan mobil cihazlardan sosyal ağlara erişim sağlıyor. Düşük bütçeyle, pazarlamaya yönelik özel yapım uygulamalar hazırlatabileceğiniz servisler mevcut. Daha kolay yoldan maksimum dönüşüm ve farklı bir hareket sağlamak istiyorsanız; çekilişler, ödüllü yarışmalar, rekabet yaratacak sorular, quizler veya anketler hazırlamak bunun için en etkili seçenekler.

Filtreli fotoğraf ve süreli video paylaşım ağı olan Instagram, kamera arkası görüntüleri, fragmandan kesitler, sonrasında gala fotoğraf ya da videolarının paylaşımının sempatik karşılandığı, biraz daha samimi bir platform. Özellikle filmin yapım sürecinde “Set hali” ve oyunculara dair birtakım bilgilerin yer aldığı paylaşımlar oldukça ilgi görüyor. Elbette afişleri unutmamak gerek, geleneksel pazarlama ürünlerinin ufalıp cebimize girmiş hali. Etiketlerden doğru şekilde faydalanabilmek ve filminizin ismine özel bir etiket oluşturmak çok önemli. Hayranlarınız filminiz ile ilgili gelişmeleri takip edebilmek ve belki duyurmanıza katkı sağlamak için bu etiketler vasıtasıyla, oyuncular ya da diğer hayranlar tarafından yapılmış paylaşımlara da ulaşabileceklerdir. Tüm bunların yanında filmin temasına uygun paylaşım stratejileri de izlenebilir. Pek az takipçiye ulaşmış olmasına rağmen bir örnek vermek gerekirse, Muhteşem Gatsby yapımı Instagram hesabında filmin “Oldie” havasını yansıtan filtreler ve özel çerçevelerin bezediği fotoğraflar paylaşmıştı.

Facebook ve Instagram’ın entegre ya da izole seçenekleriyle var olan ve doğru kullanıcıya ulaşma konusunda oldukça gelişmiş reklamları, filmin vizyona girmeden önceki tanıtım aşamasında tercih edilebilir.

Twitter’ın 140 karakter yazı içeriğinden hazır gifler kullanabileceğimiz bir platforma dönüştüğü ve görsel içeriklerin katlanarak daha fazla retweet aldığı bir zamanda konuştuğumuz için, takipçiyi daha kolay etkileyen fotoğraflar, videolar ve fragmanımız ile hedef kitlemize ulaşmak daha kolay olacaktır. Filminizin ismi ya da temasına uygun etiketler belirleyip yine uygun stratejiler içerisinde paylaşabilirsiniz. Bunun en çok rağbet gördüğü zaman vizyona girdiğiniz ve en çok seyirci çektiğiniz gün ile, azalarak devam etmekle birlikte vizyonda kaldığınız sonraki günlerdir. Bunun dışında başka ne yapabiliriz? Teması ve karakterleri olan hareketli ve uzun soluklu bir şey sunuyoruz. Elbette yapabileceklerimiz sondan eklemeli içerikler ile sınırlı değil. Nerdeyse tüm filmlerde izleyicinin bağ kurduğu bir karakter vardır. Kimi filmler yalnızca bir karakter etrafında döner, kimi filmler replikleri ile hafızalarda kalır. Filmdeki karakteri, bir sosyal hesapta yaşatmak, -bunun için en uygunu Twitter olacaktır- onun ağzı ile konuşmak, filmin mevcut hayran kitlesini muhafaza etmesi ve bunun dışına taşması için mükemmel bir hamle olacaktır.

Bahsedilmeden geçilmesi mümkün olmayan, pazarlama dünyasında yeni yeni popüler olmaya başlayan bir ağ var: Periscope. “Beyaz perdenin arkasında ne oluyor?” ya da “Gala gecesi neler yaşanıyor?” sorularını en samimi biçimde cevaplayabileceğiniz ve aynı oranda rağbet göreceğiniz ağ bu olabilir.

Film pazarlaması çok da kolay olmayan bir süreç. Ama kalabalıktan sıyrılmanın bir yolunu bulur ve gerçekten dikkate değer bir şeyler üretirseniz, hedeflerinizi belirleyip doğru rehberler eşliğinde çalışırsanız, başarılı sonuçlar almak için çok önemli bütçeler ayırmanız gerektiği düşüncesi, biraz şehir efsanesidir.

Para işleri kolaylaştırır, ama pazarlamanın para birimi fikirdir.

Yorum

Yorum Yaz