Foursquare Üzerinden Pazarlama Stratejileri | NSM

Foursquare Üzerinden Pazarlama Stratejileri

Foursquare

Bir uygulama mı yoksa bir oyun mu ? Aslında Foursquare hem yer bildirimine dayanan ve sosyal ağ üzerinden işleyen bir uygulama, hemde yer, mekan bildirimini türlü etkinlikler ve kazanımlarla eğlenceli kılan bir oyundur diyebiliriz. Peki pazarlama stratejisi belirlerken Foursquare’den nasıl yararlanabiliriz ?

Popüler Check-in uygulaması Foursquare’i en azından bir kere kullanmayan kalmamıştır sanırım. Foursquare 2009 yılı itibari ile hayatına başlamış ve şuan ülkemizde toplam kullanıcı sayısı ortalama 5 milyona yaklaşmıştır. Yeni yayınladığı ‘ Swarm ‘ uygulaması ile biraz daha sosyal ağ tarafına ağırlık veren uygulamayı dünya çapında 1.5 milyon marka pazarlama aracı olarak kullanıyor.

Peki, Foursquare üzerinden yapılacak pazarlama çalışmalarında nasıl bir yol izlemeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz ?

  • İşletmenizi çekici hale getirin. Yer bildirimleri yapıldığı takdirde müşterilere yapacağınız ufak ‘güzellikler ’ işletmenizi çekici hale getirecektir. Müşterilere sunulacak indirimler, ufak hediyeler bu gruba dahil edilebilir.
  • Eğer bir web siteniz var ise Foursquare eklentileri ekleyin ve işletmenizin Foursquare sayfasını oluşturun.
  • Uygulamayı kullanarak mutlaka kampanyalar oluşturun ve uygulama üzerinden oluşturduğunuz bu kampanyaların duyurularını yapın.
  • İşletmenizi rutin olarak check-in ‘ leyen sadık müşterilerinize jestler yapın. ( Örnek vermeden geçemeyeceğim; Kadıköy’ de bulunan küçük bir pizza restoranının yaptığı örnek kampanyada restorana gelen ve 3 kere yemek yiyip yer bildirimi yapan müşterilere istedikleri 3 dilim pizza ücretsiz veriliyordu ve kampanya o lokasyonda çok beğenildi. )
  • Foursquare Merchant Platform ‘ u kullanın. Bu şekilde Foursquare’ in iş ortağı olduğunuz takdirde uygulamanın işletmeler için düzenlediği popüler hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Platform üzerinden işletmenizin Foursquare üzerindeki  mağaza sahibi olabilir ve kampanyalar düzenleyebilirsiniz.
  • Uygulama üzerinden kullanıcıların yapacakları yer bildirimlerini daha etkileşimli hale getirecek rozetler oluşturmak yararınıza olacaktır.
  • Foursquare Merchant Platform üzerinden işletmenizin stili mutlaka belirleyin. Müşterileriniz işletmeniz check-in yapmak istediklerinden eğer uygulama üzerinden işletmenizi göremezlerse kendileri mekani oluşturacaklardır. Özensiz oluşturulan bu mekanlar işletmeye gelen her müşteri tarafından oluşturuabilir ve işletmenizin uygulama üzerinde kirliliğine neden olabilir.

Belirttiğim bu kriterleri göz ardı etmeden stratejinizi belirlerseniz kolaylıkla işletmenizin sosyal mecralarda popüler hale gelmeye başladığını görecekseniz. Hayata geçirdiğiniz kampanyalarınız sonrasında mutlaka başarı seviyenizi gözlemleyin. Unutmayın,  insanlar bulunduğu mekanlarda kendilerini özel hissetmek isterler. Müşterilerinizin bir şekilde, işletmeniz ile interaktif bir bağ kurmalarını sağlayabilirseniz, müşteriler seve seve bunu diğer insanlar ile paylaşacaklardır.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта