Kişisel Markalaşma, Blog ve SEO | NSM

Kişisel Markalaşma, Blog ve SEO

Kişisel markalaşma için blog

Adınızı, soyadınızı Google’a yazdığınızda yoksanız, profesyonel iş hayatınızın dijital ve online tarafında da yoksunuzdur. Ya da iş başvurusu yaptığınızda insan kaynakları sizi şöyle bir “Google”lar ve sosyal medya hesaplarınız, kayıtlı olduğunuz forum siteleri belki de üniversitenizde girdiğiniz bazı sınavların sonuçları ilk sayfanın üst sıralarını süsler.

Sosyal medya sitelerinin olmadığı ve Google’ın bu kadar geniş hedef kitlelere hitap etmediği zamanlara geri dönelim. Hatta bir internet sitesi yapmanın şu anki kadar kolay olmadığı kısımları da düşünelim. O zamanlar için kişisel markalaşma sadece ne demekti? Bir televizyon programına konuk olmak, dergiye röportaj vermek, etkinliklere konuşmacı olarak katılmak, cep telefonu numaranızın ya da kartvizitinizin profesyonel iş bağlantılarınızda yer alması vb. Yani bir şekilde ünlü olmanız, sanatçı olmanız, sürekli bir yerlerde boy göstermeniz gerekiyordu. Tabi bir de işini en iyi şekilde yapıp çoğu kişi tarafından tavsiye edilenler var, onlar başımızın tacı.

Peki, 2014 senesinde kişisel markalaşma ne demek? Çoğu Twitter, Vine fenomeni, başarılı Facebook hayran sayfası sahipleri de bazı televizyon programlarına konuk oluyorlar hatta sosyal mecralardaki takipçilerini kurdukları bir web sitesine yönlendirebiliyorlar. 15 yaşındaki bir kişi bazı ünlülerden daha fazla sosyal medya takipçisine sahip olabiliyor, bununla da kalmayıp hashtag çalışmaları düzenleyip Twitter’da gündeme oturabiliyor. Bazılarımız iş bloğu açıp; yetkinliklerimizi ve işimiz konusundaki bilgilerimizi çalıştığımız şirketten daha yüksek sesle hiç çekinmeden aktarabiliyoruz. Ya da konuşmacı olarak katıldığımız çoğu etkinliğin katılımcı sayısından daha geniş kitlelere erişebiliyoruz, eğer katılabilmişsek…

Farkındaysanız kişisel PR çalışmaları yapmak eski zamanlara göre çok daha kolay ve ucuz. Üstelik ne kadar geniş bir kitleye ulaştığınızı ve ne kadar konuşulduğunuzu da ölçümleyebiliyorsunuz. Şimdi burada sorulması gereken şudur: Adınızı geleneksel medyaya da rahatlıkla taşıyabilecek sosyal medyada kişisel markalaşma çalışması nasıl olur?

Size önce bir blog sitesi lazım. Mümkünse adınızsoyadınız.com.tr şeklinde olsun. Eğer benimki gibi uzun bir isme ve soy isme sahipseniz durum değişir tabi ki. O halde “nedensosyalmedya” tarzı alan adları da kullanabilirsiniz. Sitenizde neler olabilir? Eğer sürekli içerik üretebilecek (makale, video, fotoğraf, resim, infografik) zamanınız yoksa tek sayfalık bir tema yükleyebilirsiniz. Tema ve web sitesi tasarımları için WordPress’i önerebilirim. Tek sayfalık temada kendi özgeçmişinizi, iletişim bilgilerinizi ve sosyal ağ hesaplarınızın linklerini yayınlayabilirsiniz. Yani dijital ve online bir kartvizit sitesi oluşturabilirsiniz.

Eğer zamanınız varsa ki olursa iyi olur, o zaman işinizle alakalı makalelerinizi de yayınlayabileceğiniz bir tema öneririm. Şu an okuduğunuz makalenin bulunduğu site gibi. Sol üstteki profil sembolüne tıklarsanız, kendimle alakalı yazdığım kısa özgeçmişi ve yetkinliklerimi görüntüleyebilirsiniz. Ya da aşağıdaki kategorilerde profesyonel çalışma hayatımla ilgili bilgilerimi (sosyal medya pazarlaması, SEO, dijital pazarlama, SEM, e-ticaret), yazılarımı ve yaptığım işleri okuyabilirsiniz.

Diyelim ki kişisel bloğunuzu açtınız. Peki, insanlar sizi Google’da aradıklarında web siteniz ilk sıralara nasıl gelebilir? Bunun için SEO çalışması yapmalısınız. Kişisel bloğunuza SEO çalışması yapabilmeniz için ise size site içi optimizasyon (On page SEO) öğreteceğim.

Her web sitesinin bir başlığı (Title) ve açıklaması (Description) vardır. Üstteki resimde görebileceğiniz gibi. Diyelim ki siz Hayri Pekince’siniz ve insan kaynakları sektöründesiniz. O halde başlık şu şekilde olmalı: İnsan Kaynakları Uzmanı | Hayri Pekince. Açıklaması ise şöyle olabilir: İnsan kaynakları, işe alım uzmanlığı, işveren markası, istihdam projeleri konularında makaleler yazan Hayri Pekince’nin blog sitesidir. Böylece sitenizin başlığında, açıklamasında ve linkinde adınız ve soyadınız yer alacak. Google için site içinde bulunması gereken en önemli metrikler başlık ve açıklamadır ve başlık için boşluklu 70 karakteri, açıklama için ise boşluklu 160 karakteri geçmemelisiniz. Başlık ve açıklama sizin sitenizin Google tarafından kategorilendirilebilmesi için kullanılır. Bunun dışında Google Authorship entegrasyonunuzu da yaparsanız, adınıza açacağınız bloğun isim ve soy isminizde ilk sırada olması kaçınılmazdır. Böylece kişisel markalaşma için önemli bir adımı daha tamamlamış olacaksınız.

Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта