Küçük İşletmeler için Whatsapp Pazarlaması | NSM

Küçük İşletmeler için Whatsapp Pazarlaması

Whatsapp Pazarlaması

Dijital dünyanın gelişmesi ile hayatımıza giren kavramların çeşitliliği gün geçtikçe artmakta. Yapılan yatırımların,  nasıl sonuçlar verdiği açıkça  firmaların müşterileri ile doğru iletişim kurabilmek için her yola başvurabildiklerini ortaya koyuyor.

İşletmeler için en pratik iletişim kuşkusuz Whatsapp ile sağlanmakta. Bugün 900 milyonu geçen aktif kullanıcı rakamıyla dünyanın en çok kullanılan iletişim araçlarından birisi.

Klasik alışkanlıklarımız dahil, yaşantımızda birçok değer hızlıca değişiyor. İletişim kanallarının farklılaşması SMS, MMS ya da doğrudan çağrı bırakmak artık pek tercih edilmeyen araçlar olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunların yerine her bir iletişim aracının tek bir arayüzden ve basit bir şekilde sağlayan Whatsapp bizlere, sesli mesaj bırakma, doğrudan arama, fotoğraf video paylaşımı, konum gönderebilme, gruplar kurup sohbet edebilme imkanı sunuyor. Tüm bu hizmetlerin ücretsiz olması kullanım yaygınlığını attıran elbette ki bir başka sebep.

Gündelik yaşantımıza doğrudan etki yapan, kitleleri etkileyen her araç bizler için eşi bulunmaz bir değer. Bilindiği gibi Whatsapp kullanıcılarının karşına çıkardığı herhangi bir reklam modeli bulunmamakta.

Bu durum kullanıcıyı boğmayan basitçe ‘’Kullanıcı dostu’’ bir model olarak karşımızda. Birçok kişinin aktif olarak kullandığı bir uygulama olması, seslerini tüm kitlelere duyurmak isteyen ,ölçekli reklam veren büyük firmalar  için düşündürücü olabilir. Fakat bu durum küçük ölçekli firmalar için inanılmaz bir fırsat.

Klasik İşletmeler & Whatsapp

Sosyal medyayı işletmelerine adapte etmekte zorlanan işletme sahipleri için dijitalleşme öncelikle akıllı telefon alışkanlığının gelişmesi ile başladı. Ne hoştur ki masaüstü cihaz kullanma alışkanlığı edinmemiş kitleler, rahatlıkla mobil cihazlara adapte olabildi.

ıab infografik datası pc- akıllı telefon durumu

                  IAB haziran verilerine göre bu durum rakamlarla kanıtlanmış durumda.

Özellikle küçük işletmeler bilgisayar başında saatlerce zaman geçirmek yerine mevcut tüm işlemlerini mobil araçlar kullanarak gerçekleştirebiliyorlar. Bu durum küçük işletmelerin belirli sistemler ve karmaşa ile karşılaşmadan gündelik hayatlarının bir parçası gibi farklı bir değer katıyor. Kasaplar, manavlar, tuhafiyeler, butikler aklınıza gelen neredeyse her işletme, ‘’Whatsapp‘’ uygulamasını rahatlıkla  işletmeleri için kullanabiliyor.

Dijital dünyada değer kavramı kişilerin ihtiyaçları odaklıdır. Küçük işletmeler için kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılayacak her çözüm bu sebeple eşsiz bir değerdir.

Whatsapp Faydaları

Doğrudan iletişim kurarak, mutlu müşteriler edinebiliyor olmaları müşteri sadakati ile orantılı, doğrudan bir bağ kurarak kendilerini canlı tutabiliyorlar. 

Sipariş ve tedarik kanalları yönetimi gerçekleştirmek elbette ki firma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılıyor küçük işletmeler içinse bu bir sorun silsilesi, tedarikçi nerede, muhasebeci neden telefonu açmıyor gibi birçok sorunun çözümünü Whatsapp’ı kendi personelinize ve iş ortaklarınıza kullandırarak giderebilirsiniz.

Günümüzde aktif E-ticaret firmaları ölçeği ne olursa olsun, müşteri odaklı olmak durumundalar. Siteye trafik çekmek ve sitede insanları orada tutabilmek oldukça çaba gerektiriyor. Sitenize giren sizleri ziyaret eden kullanıcılara onların anladığı dilden yaklaşmakta bu trafiği tutmak ve yararınıza kullanmak için önemli elbette. Kitleniz için doğru bir müşteri servisi, sipariş sorgulama kanalı olarak Whatsapp bu sebeple eşsizdir. Sahip oldukları araçlarla sizlere birtakım sorular sorabilir ,ürününüz yada hizmetiniz ile alakalı hızlı geri dönüşler almak istiyor olabilirler.

Instagram & Whatsapp İlişkisi

Instagram üzerinden satış yapan firmalar küçük firmalar için, Whatsapp oldukça etkili bir araç, Instagram’da sitenizin linkini gönderdiğiniz postların altına doğrudan Whatsapp telefon numaranızı yazmanız ve buradan gelen talepleri değerlendirmeniz , sizden ürün hizmet almak isteyen kişiler ile doğrudan anlaşarak satış gerçekleştirmektedirler. Tabi ki sadece satış değil satın almak istedikleri ürünün ayrıntılı resimlerini de Whatsapp kanalı ile edinebilirler.

Küçük ölçekli firmalar için reklam maliyetleri altından kalkılamayacak bir yük gibi gözüküyor olsa da günümüzde dijital iş geliştirme araçları çözüm odaklı olduğunda hiçte öyle masraflı bir iş değildir. İşler yüksek oranda kazanç getirmektedir ve geri dönüşleri tartışılmayacak derecede önemlidir.

Yorum Yaz