Müşteri Deneyiminizi Arttırmak için 10 Yöntem | NSM

Müşteri Deneyiminizi Arttırmak için 10 Yöntem

Müşteri İlişkileri ve Deneyim

İşletmeniz için müşteri deneyimini arttırmak oldukça önemlidir. Firmaların faaliyette olduğu alanlarda içerik ve konumlandırmalarının mükemmelliği müşteri bağlılığı ile doğru orantılıdır.

İşletmenize bağlı (sadık) müşteriler oluşturmak karlılığınızı ve pazar payınızı doğrudan etkileyen önemli unsurlardır.

Resmi İnternet Siteniz

Özellikle günümüzde firmalar için sahip olmak zorunda olduğunuz temel araçlardan birisi sahip olduğunuz internet sitesidir. Sitenizi ziyaret eden müşterileriniz ya da gelip geçen, sizi tanımak isteyen müşterileriniz için hazırlamış olduğunuz internet sitesiniz tam olarak firmanız ile örtüşmeli kullandığınız içerik doğru seçilip kesinlikle kopya içerik bulunmamalıdır. İşletmeniz için sahip olduğunuz bilgilendirme siteleri hakkınızdaki tüm detayları kısaca açıklar nitelikte olmalıdır. Müşteriler ile etkileşim kurmadan önce bir web sitesine sahip olmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Blog

İşletmeniz için bilgilendirici bir blog’a sahip olmak oldukça önemli özellikle sizinle doğrudan bağ kurmak isteyen müşterileriniz takipte kalmak yakından bilgi sahibi olabilmek için sizleri takip etmek isterler. Yaptığınız iş her ne olursa olsun , yakın kalmak takipte olan kişiler için ve aynı zamanda bağlılık yaratmak için güncel tutulan bir blog’a ihtiyaç vardır.

Sosyal Medya

Günümüzde Sosyal medya kullanmayan, varlıklarını sosyal medyada devam ettirmeyen firma sayısı oldukça az olsa gerek. Sosyal medyanın ve internetin referans alındığı bir döngü içerisinde. İşletmenizin sosyal medya hesaplarının olmaması ya da aktif olarak kullanılmıyor olması işletmenizin müşteri kaybetmesini büyük nedenlerinden birisi olabilir. Dikkat!

Kampanyalar

Kampanya kurgularınıza dikkat edin. Müşteri ihtiyaçlarınızı doğru yorumlayıp ihtiyaçlara yönelik  kampanya çalışmaları yapmakta geç kalmayın. İhtiyaç tespiti ardından hedef kitlenize odaklanarak kampanya yürütmeniz önemli. Hedef kitle odaklı olmayan kampanyalar sadık müşterilerinizi korkutabilir ve farklı yönlenmelerine sebebiyet verebilir.

Reklamlar

Sadakati artırma için müşterilerinizi size bağlamak elbetteki doğru bir reklam stratejisi ile de paralellik gösterir. Reklamların içeriği yazmış olduğunuz metinlerin alakası, reklam ürününün kullanıldığı mecra ve sosyal etmenler reklama başarıyı belirleyen önemli konulardır. Doğru reklamları doğru zamanda göstererek firmanız için optimum reklam stratejileri kurgulanmalıdır. Remarketing (yeniden pazarlama) tercihleri dikkat edilmesi gereken bir başka konu.

Video

Video içerikleriniz ve Youtube, Vimeo hata yakında belirginleşeceği haliyle Facebook kanallarınız sesinizi duyurmanızdaki elbette en popüler kanal. Firmanız için müşteriler ile iletişim kurmak, en azından güncel ve yenilikçi olduğunuzu hissettirmek önemli. Bir takım kanallar kullanılarak yaşadığınızı gösterebilirsiniz. Yenilikçi ve şeffaf olmak insan ilişkilerinde olduğu gibi işletmeler arasında da oldukça popüler.

E-Mail (Haftalık Bülten)

Haftalık ya da aylık bülten yayınlamak bilinirliği ve marka imajını korumanızı, iyi ilişki kurmanızı sağlayabilir.

Site Yorumları & Şikayet

Kişiler, öneri & şikayet kanallarını genelde sosyal medya üzerinden yapsalar da firmanızın web sitesine yorumlar yapılabilir ve istek şikayetlerini bildirebilirler. Doğrudan yapılan bu iletişim yöntemi her zaman haklı müşterileriniz için oldukça kullanılabilir.

Sponsorluk

Hedef kitlenize yönelik seminer, konferans, konser ve bir takım etkinlikler de kitlenize ”Ben de varım.” demek elbette ki her işletmenin arzu ettiği bir yöntemdir. Dijital, yazılı, sözlü her türlü kanalı kullanarak sponsoru olduğunuz etkinlikler ile alakalı  kitleleri bilgilendirebilirsiniz.

Sosyal Sorumluluklar

Sosyal sorumluluk bir işletmenin büyüklüğü ne olursa olsun olmazsa olmaz işlerin başında gelir. Firmanız bir yandan değer yaratıyor iken diğer yandan çevresine ve ekosistemine değer veriyor olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, işletmeler insanlar gibi canlı varlıklardır.

Yorum

Yorum Yaz