Otel ve Restaurantlar'da Dijital Bilinirlik İçin 6 Tavsiye | NSM

Otel ve Restaurantlar’da Dijital Bilinirlik İçin 6 Tavsiye

Oteller İçin Dijital Pazarlama Tavsiyeleri

E-Marketera göre, restaurantların %90’ı pazarlama stratejileri olarak sosyal medyayı kullanmaktadırlar. Otel endüstrisi, sosyal medyanın sunduğu reklam araçları ve fırsatlarını kullanmaya başladılar. Bununla birlikte siz de sitenizin trafiğini, karlılığınızı ve müşteri memnuniyetini artırmanız için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

İçeriğinizi Güncelleyin

Sosyal medya pazarlama kampanyalarınızı ilerletmek isterseniz, misafirleriniz için önemli olabilecek, içerikleri paylaşmanız önerilir. Bunları misafirleriniz, kendi sosyal medya hesaplarında, paylaştığında sizin için inanılmaz pazarlama imkânları sunarlar. Bununla birlikte misafirlere nasıl daha iyi odada da konaklayabilirsiniz ya da popüler restoranlardan nasıl rezervasyon yapabilirsiniz gibi tipler sunarsanız, misafirlerinizi kendi işletmenize sadakatli olmasını sağlarsınız.

Misafir Anketi Post Edin

Diğer bir basit ve ucuz tavsiye ise kendi sosyal medya hesabınıza, çeşitli anketler koymaktır. Facebook olsun, Twitter olsun ya da diğer sosyal medya platformları olsun, misafirlerinize sizi değerlendirebilecek, size ulaşabilecek ve cevap verebilecek imkânlar sağlayın. Misafirlerinizin, yansız yorumlarına güvenebilirsiniz. Anketinizi basit ve konu ile ilgili olarak düzenleyin. Sadece cevaplanmasını istediğiniz soruları sorun. Demografik data istemiyorsanız, onun üzerinde fazla zaman harcamayın.

Twitterdan Rezervasyon Alın

Twitter hesabınızı rezervasyon kabul etmek için teknik altyapısını hazırlayın. Sosyal medyayı kullanan insan sayısı günden güne artmaktadır, bu da boş masaları doldurabilmek için etkili bir yoldur. Hesabınızı kontrol eden çalışanlarınızın olduğuna emin olun, rezervasyonları zamanında kontrol edin ve fazla kapasite fazlası rezervasyonların olmasını engelleyin.

Instagram, Youtube ve Vine Gibi Accountlardan, Back of The House’un Videolarını Koyun

Müşterilerinize ulaşmanın başka bir yolu da, mutfak operasyonunuzla ilgili çeşitli videolar koymaktır. Bu şekilde potansiyel misafirlerinize ulaşabilirsiniz. Sahne arkası videolar, misafirlerinize, yiyeceklerinizin sağlıklı koşullarda hazırlandığını gösterecek ve sizi rekabette bir adım öne geçirecektir

Fotoğraflar için Pinterest’ten Yararlanın

Yıldızlara ait odalarınızın resmini, Zarif restoranlarınızın fotoğraflarınızı post etmek için Pinterest’ten kesinlikle faydalanmalısınız. Fotoğraflarınızın yüksek kalitede olmasına kesinlikle özen gösterin böylelikle markanız kesinlikle güçlenecektir. Çalışanlarınızın ve yöneticilerinizin fotoğraflarını da koymakta, sitenize kesinlikle pinterest hesabınıza insanı bir dokunuş kazandıracaktır.

Her Misafir Yorumuna Cevap Verin

Sosyal medya kanalınıza, iyi ya da kötü ne kadar yorum alırsanız, kesin emin olun ki bütün yorumları cevaplayın. Her müşteriyi tatmin etmeye çalışın and bu da sizi takip edenlerinizin misafirlerinizin en ufak hassasiyetlerini dikkat ettiğinizi gösterecektir. Kendi hesaplarınızı kontrol edin veya bu şikâyetleri çözecek ya da takip edebilecek güveneceğiniz birisine emanet edin.

Bununla birlikte zaman zaman rakiplerinizi takip edin, bununla birlikte onların kullandığı sosyal medya taktikleri, gelirlerinizi, trafiğinizi ve müşteri hizmetinizi arttıracaktır.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта