Oteller İçin Sosyal Medya Trendleri (2016) | NSM

Oteller İçin Sosyal Medya Trendleri (2016)

Oteller için sosyal medya pazarlaması hem CRM çalışmalarında hem de otel için yeni konukların kazanımında özellikle son senelerde yükselişte olan pazarlama metodlarından biri olmuştur. Sosyal medya reklamcılığı ile birlikte ele almamız gereken sosyal medya yönetimi her sene otel ve internet kullanıcılarının isteklerine göre kabuk değiştirmiştir. Peki, 2016’da otelleri bekleyen sosyal medya trendleri nelerdir?

Yeni sosyal medya kanallarını takip edin

Sosyal medyadaki gelişimler ve değişimler ışık hızındadır. Örneğin Periscope ve Meerkat, kendilerini 2015’te piyasaya sürmelerine rağmen ikisi de hızlı bir şekilde seyahat pazarlamasındaki masada yerlerini aldılar. Bu uygulamalar sayesinde markalar e kişiler internet kullanıcılarıyle gerçek zamanlı video paylaşabilme imkanı buldular. ve takipçilerine anında video gönderebilirler.

Varolan sosyal medya kanallarında güncellemelerinizi yapın ve yenilikleri takip edin

Twitter’ın karakter sınırlamasını kaldırma hususunda kullanıcılarını şarjlaması hala gündemde. Bununla birlikte Instagram, resim çekilen yeri de etiketleme imkânı tanıdı. Bu da Instagram kullanıcılarına hashtag kullanmadan, lokasyonla arama imkânı tanıdı. Facebook ise işyerleri için Facebook Messenger’ı kullanıma açtı. Bu yenilik işyerleri için gerçekten çok önemli çünkü markalar artık canlı chat yerine Facebook Messenger’ı kendi web sitesine koyup, misafirleriyle ya da müşterileriyle ile iletişime geçebilirler.

Pazar hedeflemesini uygulayın ve geliştirin

Tüm sosyal platformlar pazar hedeflemesi yeteneklerini daha da geliştirdiler ve geliştirmeye devam ediyorlar. Instagram da aynı Facebook gibi yüksek pazar hedefleme parametrelerini geliştirdi. Hilton Amerika dijital pazarlama yetkililerine göre, Curio (Hilton’un bir alt markası), sosyal medya reklamlarında tıklanma oranını %2.5’a çıkarmış durumda. Bununla beraber, Twitter önemli organizasyonlarla (event) ile ilgili pazarlama aracı oluşturdu ve Instagram’da konum odaklı reklamlar panelde yerini aldı.

Kendi imajınızı oluşturma sürecinde videolardan yardım alın

Video pazarlaması hem hala tazeliğini koruyan bir trend olma özelliğini taşıyor hem de sosyal ağlar tarafından da geliştirilmekte olan bir teknoloji yapısına sahip.. 2015 yılında, internetteki sosyal ağ içerikli videoların, %80’i Facebook’ta yer aldı. Özellikle Hilton, videoların çok büyük faydasını görmüştür.

Hedef pazarınızı analiz edin ve hangi sosyal medya platformunu kullandığını bilin

Sosyal medya uzmanlarına göre, farklı yaşlardaki insanlar farklı sosyal medya platformlarını kullanıyorlar. Millennial kuşağındaki insanlarla iletişime geçmek istiyorsanız, SnapChat’i kullanmalısınız. Facebook ve Twitter halen önemini korumakta. Bununla birlikte Pinterest ve Instagram özellikle visual storytelling konusunda öncü konumda.

Misafir deneyiminizi sürekli optimize edin

Bir markanın sosyal medya konumlanmasındaki bütünlüğü yalnızca paylaşım ve reklamla değil, güçlü CRM çalışmalarıyla tamamlanır. Misafirlerinizin sizle ve turizm sektörüyle ilgili paylaşımları markanız için altın değerinde fırsatlar barındırmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak “Buzzing”departmanınızın çok güçlü ve geniş bir ağa sahip olması gerekir. Radian6 gibi araçlar kullanarak 7 gün 24 saat sosyal medyayı okumanız, analiz etmeniz ve sonuçları doğru değerlendirmelisiniz.

Konsantre olun

Sosyal medyada evrilme ve gelişim yüksek frenkanslıdır. Bireysel kullanıcılar bile artık açtıkları sosyal medya hesaplarını belirli konseptler üzerine geliştirirler. Örneğin Instagram’da yer alan seyahat hesapları ya da gurme kullanıcılar. Sosyal medyadan beklentiniz neyse çalışmalarınızı bu doğrultuda geliştirmelisiniz. Lead odaklı mısınız? O halde “Landing Page”lerinizde kullanıcı deneyimi üzerine çalışın. Bilinirliğinizi mi arttırmak istiyorsunuz? Reklam vereceğiniz mecraları ve kullanıcılarının demografisini önceden analiz edin.

Geleceği dikkatle izleyin

Mobil telefonlarda olan değişimlerden dolayı, otel pazarlamacıları mobil telefonlara yönelik, içerik üretmeli ve bütün pazarlama faaliyetlerini mobil telefonlara öncelik vererek planlamalıdırlar. Daha öncede belirttiğimiz gibi 2016’te, misafirler tarafından oluşturulan içerikler, en önemli pazarlama aracı olacaktır.

1 Yorum

Yorum Yaz