POCKET ile Aradığın Ne Varsa Artık Cebinde! | NSM

POCKET ile Aradığın Ne Varsa Artık Cebinde!

Get Pocket Uygulaması

E-posta kutularınız, internette gezinirken ilginizi çeken, ama o anda göz atmaya fırsat bulamadığınız makale, fotoğraf ve videoların linklerini kendinize gönderdiğiniz e-postalarla mı dolu? Cevabınız evet ise, artık çözümü var; POCKET!

Ağustos 2007 de “Read It Later” adı ile başlatılan uygulama, dünyada yaklaşık 11 milyon kullanıcıya sahip ve 2014 yılında Webby Awards dan üç farklı alanda, toplam beş ödül kazandı.

Nasıl Kaydederim?

Uygulamayı kullanabilmek için tek yapmanız gereken getpocket.com adresine giderek, ücretsiz bir hesap oluşturmak. Nasıl kullanabileceğiniz konusunda, hemen her çeşit işletim sistemi, tarayıcı ve cihaz düşünülerek kolay çözümler oluşturulmuş. Aşağıda yer verdiğimiz kaydetme yöntemlerinden birini kullandığınız cihaz, tarayıcı ve işletim sistemi için seçip, uygulayabilirsiniz.

 • Pocket Düğmesi Uzantısı ile Kaydetme;

Pocket’i kullanmanın en pratik yolu Link’ e giderek, “Connect”i tıklamanızdır. Açılan ekranda “Add”e tıkladığınızda işlem tamam. Sonrasında kaydetmek istediğiniz herhangi bir sayfa açıkken, tarayıcınızın hemen yanındaki “Pocket Düğmesi”nin üzerine tıklıyorsunuz, istediğiniz yeni bir etiket ya da benzer konular için daha önce kullandığınız bir etiket ile kaydediyorsunuz. Etiketleme işletme sistemlerine göre mevcut olmayabiliyor. Ama her zaman için Pocket hesabınıza girip düzenleme yapma şansınız var.

Pocket Uygulamasi

 • Pocket Yer İmi ile Kaydetme;

Link’ e giderek, kırmızı şerit içerisindeki “+Pocket” düğmesini, yer imlerinizin arasına sürüklemeniz yeterli. Kaydetmek istediğiniz sayfa açıkken, “+Pocket” yer imine tıkladığınızda sayfa otomatik olarak kaydediliyor.

Get Pocket

 • E-Posta ile Kaydetme;

Bu özellik ile, sonradan görüntülemek istediğimiz linki, kendi kişisel e-posta hesabınıza göndermek yerine, add@getpocket.com‘a gönderiyorsunuz. Ve Pocket, içeriği sizin için kaydediyor.

 • Uygulamalar Üzerinden Kaydetme;

Pocket, açık API yapısı sayesinde, yaklaşık 500 ün üzerinde uygulama ile entegre edilmiş durumda. Twitter, Flipboard, Feedly bunların arasında en bilinen uygulamalar. Uygulamalar ile nasıl kullanabileceğinize ait detaylı bilgiye bu link ile ulaşabilirsiniz.

 • Manuel olarak Kaydetme;

http://getpocket.com/edit‘e giderek, kaydetmek istediğiniz içeriğin URL’ini yapıştırmanız ve “Save”e tıklamanız yeterli. Pocket’ın, içeriğin başlığını kendi başına bulabilmek gibi akıllı özellikleri de var.

Nasıl Görüntülerim?

Buraya kadar, Pocket’a içerikleri ya da web sitelerini nasıl kaydedebileceğimizden bahsettik. Gelelim kaydedilmiş bir içerik ile neler yapabileceğinize;

 • İnternetim yokmuş, ne yazar! Pocket’ın en sevdiğimiz özelliği. İnternetiniz olmadan da, kaydettiğiniz bir içeriği okuyabilirsiniz. Bu özelliği her gün metro kullanan Pocket’cılara ithaf ediyoruz.
 • En sevdiğimiz ikinci özellik: Ücretsiz! Param var, ayrıcalıklı olmak istiyorum derseniz, yıllık $44,99 ödeyerek Premium versiyonuna sahip olup, sunduğu ileri özelliklerden faydalanabilirsiniz.
 • Alınlığın sağ ve solunda bulunan ikonlar ile içeriklerinizi farklı şekillerde (liste ya da bölmeler) görüntüleyebilir, içerik biçimine (fotoğraf, video, metin) göre sınıflandırabilirsiniz. En sevdiğiniz içerikleri favoriniz yaparak, favoriler için ayrı bir filtre oluşturmak da mümkün.

Ayrıca etiketleyerek ve içerik ile işiniz bittikten sonra arşivleyerek, her zaman için kolay kullanılabilir, erişilebilir ve güncel bir ana sayfaya sahip olabilirsiniz. Arama butonuna tıklayarak istediğiniz içeriğe ulaşmak da cabası.

Pocket Aplikasyonu

 • İçerikleri, web sitesinden çıkarıp, okuma listesi biçiminde görüntüleyerek, gereksiz reklam ve stillerden arındırılmış, net bir içerik sunabiliyor. Hiç yorulmadan ve zevkle okuyabiliyorsunuz. Yok ben karışık işlerin adamıyım derseniz, web sitesi görünümü de seçilebilir. Hatta orjinal web sitesine bile yönlendirilebilirsiniz.
 • Eş zamanlı! Bir cihazınızda kaydettiğiniz içerik ya da site, Pocket ı kullandığınız tüm cihazlarınızda eş zamanlı olarak kaydedilir. Aynı zamanda yaptığınız her türlü değişiklik, aynı anda, tüm cihazlarınızda güncellenir.
 • Kaydedilmiş içeriklerinizi, arşivleyebilir, silebilir, etiketleyebilir ya da favoriniz yapabilirsiniz. Ayrıca içeriği görüntülemek için birkaç farklı yazı büyüklüğü ve arka plan rengi de sunulan seçenekler arasında.

Pocket Uygulaması İle Yapılabilecekler

 • Cep telefonunuzda Pocket uygulamasını indirdiğinizde, içerikleriniz mobil uyumlu görüntülenir.
 • Yanı sıra, cep telefonları ve tabletlerde kullandığınız Pocket uygulaması, senkronizasyon sırasında data kullanımını minimuma indirmek için sadece Wi fi lie bağlanıldığında senkronize et, çevrimdışı depolama limiti belirle, en uygun formatta görüntüle gibi seçeneklerle zenginlestirilmis.

Kısacası Pocket için, hayatinizi kolaylaştıracak internet nimetlerinden biri diyebiliriz. Pocket uygulaması ile yapabileceklerinz arasında kategorilendirme, filtrelendirme, uygun biçimlerde görüntüleme gibi özellikleri lie her yerde erişebileceğiniz, kendi kolay ve fonksiyonel dijital arşiviniz artık bir uygulama ötede. Bizce hiç durmayın, Pocket’ı atın cebe!

 

 

Yorum Yaz