Sosyal Medya Pazarlaması Planı | NSM

Sosyal Medya Pazarlaması Planı

Sosyal Medya Planı

Markanızın ya da kişisel amaçlarınız için kullandığınız web sitenizin içerdiği ürün veya hizmetleri sosyal medyadan pazarlayabilmek için sosyal ağ sitelerinde hesap açıp, reklam vermeniz yeterli midir sizce?

Bir markanın sosyal medyada takip edilmesini sağlamak için 2 şeye dikkat etmelisiniz; başarılı bir şekilde oluşturulmuş sosyal medya entegrasyonu ve sosyal medya optimizasyonu. Tabi bunları günlük sosyal medya bakımı ve kilometre taşı olarak eklenebilecek projeler ile desteklemeli, istikrarlı paylaşımlar yapmalısınız. Bu tür pazarlama tekniklerini kullanmak da iyi bir sosyal medya pazarlaması stratejisinden geçer. İşte size iyi bir plan oluşturmanız konusunda yardımcı olabilecek birkaç tavsiye:

Hedef Kitle Merkezli Oluşum

Tabi ki çoğu marka hedef kitlesini ve focus gruplarını sosyal medyaya girmeden çok önce belirlemiştir. Sosyal ağ hesaplarınızı açarken de hedef kitlesinizin demografik verilerini gruplayıp belirli yaş aralığına sahip, belirli cinsiyetteki kişilerin hangi sosyal ağlarda çoğunlukta olduğunu öğrenmeli ve o sosyal ağlara daha fazla odaklanmalısınız. Örneğin 25-34 yaş arası kadınlar sizin için öncelikli ise Pinterest’i stratejinizin ortasına yerleştirmelisiniz. Bu durumu bir tık öteye taşırsak Facebook hayran sayfaları için Facebook’un bize sunduğu istatistik sayfasında hayranlarımızın hangi gün hangi saatlerde daha aktif olduğunu görebiliriz ya da Followerwonk gibi araçlarla aynı şeyi Twitter hesabımız için yapabiliriz.

İçerik Takvimi ve Paylaşım Sıklığı

Sosyal ağlarda hesaplarınızı açtınız, sıfır kilometre bomboş bir sayfanız var, ne paylaşacaksınız? Ne kadar sıklıkla paylaşacaksınız? Facebook hayran sayfasını açar açmaz, beğenen kişilere buyrun ürünlerimiz bunlardır, fiyatı da bu kadardır hadi satın alın denilmez tabi ki. Sosyal medya sayesinde astronomik satışlar yapan firmaların takipçileriyle çok iyi diyaloglar kurduğunu biliyor musunuz? Öncelikle takipçilerinize, hayranlarınıza değer katmalı ve farkındalık yaratmalısınız. Sürdürebilirlik projelerinizden bahsedin, eş zamanlı pazarlama metodu ile gündem olan konuları blogunuza veya hayran sayfanıza taşıyın, onlara değer verdiğinizi gösterin. Ancak hepsini planlı olarak yapın. Günlük, haftalık, aylık ve 6 aylık içerik takvimleriniz olsun. Hergün hangi saatte ne paylaşacağınızı önceden belirleyin ve sıfır standart sapma ile bu planlarınızı gerçekleştirin. Takipçilerinizin hangi saatlerde online olduğunu öğrenin ve en iyi paylaşımınızı o zaman ayırın. Etkileşimde bulunmak için çabalayın. İçeriklerinizi “visual storytelling”lerle süsleyin, infografikler kullanın. Örneğin pazar günlerine özel, zeytinyağı gibi hafif ve akışkan makaleler hazırlayın ve öğle saatlerinde okunmak üzere paylaşın.

Sözlükler, Bloglar, Şikayet Siteleri

Pazarladığınız ürün ya da markanızla alakalı neler yazılmış? Kim nelerinden şikayetçi ya da neyini beğenmişler? Bu tür verileri öğrenmek, kurduğunuz focus gruplarından çok daha işe yarar bilgiler içermekte. Ürününüz veya markanızla alakalı guruları araştırıp, hakkında neler yazdıklarını öğrenin. Benzer ürünleri pazarladığınız diğer markalar hakkında açılmış şikayet başlıklarını ve tepkilerini inceleyin. İçeriklerinizi tasarlarken, blog yazılarında bunları da kullanın. Örneğin; “Samsung Galaxy Note 3 kullanırken karşılaşmayacağınız 5 durum” şeklinde makaleleriniz olsun. Ya da bunlarla alakalı görseller tasarlayın.

Kampanya, Yarışma, Promosyon

Ufak yarışmalar ve kampanyalar sosyal ağ sayfalarınızın sürekli aktif ve göz önünde olması için yaratılmış müthiş pazarlama teknikleridir. Her iki taraf da o ödülü markanızın pazarlamasına katkı sağlaması için verdiğinizi bilir ve severek buna katkıda bulunurlar. Sosyal medya kampanyalarınızda ne kadar fazla sosyal ağı birbirine entegre ederseniz o kadar etkileşim ve trafik alırsınız. Tüm kampanyalarınızı, hashtag çalışmalarınızı ve mikro sitelerinizi analiz araçları kullanarak trackleyin. Kampanya sonunda ise bir ROI hesaplaması yapmayı ihmal etmeyin. Bunların yanında bir Twitter takipçinizi seçip, bugün içimizden size 50 Tl’lik alışveriş kuponu gönderesemiz geldi deyin mesela.

Sosyal Medya Entegrasyonu

Sosyal ağlarda hesaplar açmak ve paylaşımlar yaparken o sosyal ağların hepsini bir şekilde birbirine bağlamak, link vermek gerekir. Çeşitli uygulamalarla Facebook hayran sayfanıza diğer sosyal ağ hesaplarınızı ekleyin. Youtube videolarınızın altına, tüm sosyal ağ hesaplarınızın isimlerini yazın ve bizi buralardan da takip edebilirsiniz benzeri notlar düşün. Aslında burada önemli olan, markanızın içinde bulunduğu bütün sosyal ağları örümcek ağı modeliyle bir şekilde birbirine bağlamak ve takipçilerinizin sizinle tüm mecralarda etkileşimde bulunabilmesini sağlamak. Sonunda da tüm bu trafiği sitenize yönlendirebilmek.

Oluşturduğunuz bu planın dijital stratejinizle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Dijital strateji markanızın dijital konumlanmasında önemli bir yer tutmaktadır.

Dijital Stratejide Marka Blogu – Oku

Daha fazla bilgi için Sosyal Medya Eğitimi sayfasına göz atabilirsiniz.

Yorum

Yorum Yaz