Sosyal Medya Pazarlamasında Ölçüler | NSM

Sosyal Medya Pazarlamasında Ölçüler

Sosyal Medya

Dijital pazarlama sektöründe ROI hesaplaması ve monitoring hizmetleri genellikle sosyal medya ajanslarının üzerinde en çok durduğu konuların başında gelmektedir. Çünkü bir marka için pazarlama bütçesi yılın başında belirlenmiştir ve bir CMO’nun asıl görevi bu bütçeyi (Budget) en efektif şekilde kullanarak markanın ürünlerinin ve hizmetlerinin talep görmesini sağlamadır.

Günümüzün monitoring çalışması şu şekilde işlemektedir: Sosyal medya uzmanı monitoring programının başına oturup tweetleri, yorumları, paylaşımları ve benzeri gönderileri olumlu ya da olumsuz olarak işaretler. Bu veriler ise markanın dijital pazarlama çalışmaları ile entegre edilerek ROI hesaplamasında kullanılır.

Sosyal medya pazarlamasındaki dönüşümlerin hesaplanmasındaki bakış açılarından biri ise genellikle Facebook hayran sayfanızın beğeni sayısını, tweetlerinizin kaç adet RT ya da favori aldığını yani güncellemelerinizin viralliği ve paylaşılma sayısı ile oluşturulur. Elbette sosyal medyanın emekleme zamanlarında bu hesaplamanız doğru bir yaklaşım olabilirdi ancak artık durum bundan biraz daha karmaşık.

Tam bu kısımda aklımıza şöyle bir soru gelmeli: Facebook hayranlarıma, Twitter takipçilerime ya da Linkedin bağlantılarıma gerçekten sahip miyim? Paylaşımlarımı okuyorlar mı? Yoksa alışılagelmiş bir sosyal medya ritüelini mi benimsemişler?

Bu tür soruları cevaplamak için kullanabileceğimiz 2 farklı ölçü bulunmakta.

Aktif Profiller

Tüm sosyal medya hesaplarınızı alt alta yazıp karşılarına beğeni ya da takipçi sayılarını yazın. Sonrasında Facebook’taki konuşulma sayınızı veya Twitter’daki mentionları inceleyin. Düzenlediğiniz sosyal medya kampanyalarınız sayesinde, hayranlarınızın kaçından iletişim bilgilerini alabildiğinizi de hesaba katın.

Bu rakamların ve hesaplamaların sonucunda, kaç adet gerçek takipçiniz olduğunu göreceksiniz. Sosyal medya CRM ve monitoring çalışmalarınız bunu size tam olarak veremezler. Gerçek ve aktif kullanıcılar, paylaşımlarınızın aldığı beğeni sayısından ya da favori sayısından daha önemli bir metriktir. Hatta markanızın dijital medyada nasıl konuşulduğu bile sizin gerçek yani aktif takipçilerinizle karşı karşıya gelmektedir.

Web Sitenizin Görüntülenme Sayısı

Sosyal medya pazarlaması sonucunda aldığınız retweetler ve beğeniler web sayfanıza ziyaretçi olarak geri dönmüyorsa bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.

“Branding” çalışmalarınızın amacı sosyal medya kitlenizi satışa yönlendirebilmektir. Hatta web sitenizin hangi sayfanıza yönlendireceğiniz bile önemlidir. Bu konudaki sayfa hedeflemelerini doğru şekilde analiz edebilmek için Google Analytics “Dönüşüm” aracını kullanmanızı tavsiye ederim.

Unutmayın ki sosyal medya çalışmalarınızın dönüşümünü ölçümleyip takipçilerinize ve hayranlarınıza markanızı ziyaret ettiremezseniz tüm bu uğraşınız bilinirlikten öteye geçemeyecektir. Elbette virallik ve marka bilinirliği önemli bir pazarlama stratejisidir ancak yeterli değildir.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта