Sosyal Medya Pazarlamasında Y Kuşağı | NSM

Sosyal Medya Pazarlamasında Y Kuşağı

Y kuşağı ve sosyal medya pazarlaması

Günümüz pazarlama sektöründe nesiller X, Y ve Z kuşağı olarak kategorize edilmekte. 1980 ve 1999 yılları arasında doğan nesli kapsayan Y kuşağı, bir önceki X kuşağından farklı özellikleri ile pazarlama sektöründe kafaları oldukça karıştırdı. 2018 yılı itibariyle çalışan ve para kazanan kesimin çoğunluğunu kapsayacak olan Y kuşağı, aynı zamanda şu anda sosyal medyanın hakimi niteliğinde. Özellikle sosyal medya pazarlaması yapmak isteyen markaların bu neslin özelliklerini çözümlemesi ve pazarlama stratejilerine bu doğrultuda yön vermesi bir gereklilikten öte zorunluluk halini aldı.

y kuşak

Y kuşağının özellikleri nelerdir?

1970’ li yılların Amerikan hipilerine benzetilen ve modern zaman hipileri olarak anılan Y kuşağı, özellikle yakın zamanda ki gezi olayları ile varlığını hissettirerek, sosyal medyanın hakimi olduklarını ve istediklerinde sosyal medyanın gücünü kullanarak ülke gündemini  dahi değiştirebilecek kadar farklı olduklarını ortaya koydular. Belki de Y kuşağını 1970’ li yıllarının hipilerinden ayıran en belirgin özellik, sosyal medya platformlarında bir araya gelmeleridir. Peki diğer kuşaklardan tek farklılıkları bu mu? Elbette değil. Yapılan araştırmalara göre; para harcamak için çalışan, çalıştığı işte hızla yükselmek isteyen, çoğunluğunun kendi işinin sahibi olmak isteyenlerinin oluşturduğu, inandığı doğru ve ideolojilerinin sadık savunucusu olan, takdir edilmek isteyen aksi durumlarda haksızlığa uğradığını düşünen bir kuşak. Ayrıca X kuşağı gibi teknolojiden uzak  ve Z kuşağı gibi tabiri yerinde ise teknolojinin içinde doğmamış bir kuşaktır.

y kuşağı

Y kuşağı neden sosyal medya pazarlamasında bu kadar yetkin ve etkili?

Sosyal medya pazarlamasında ancak hitap ettiğimiz hedef kitle üzerinde bilgi sahibi olarak oluşturulan stratejilerde başarılı olabilir ve markamıza geri dönüşümler sağlayabiliriz. Bu durum hepimiz bildiği net bir gerçektir. Y kuşağının sosyal medya pazarlamasında hedef kitle halini almasıyla soysal medya pazarlamasının hakimi hedef kitle olarak nitelendirmek gerekir. 2018 yılı ile çalışan ve para harcayan kesimin çoğunluğunun Y kuşağı olması da bu durumu destekler bir belirleyicidir. Artık sosyal medya pazarlamasında başarılı olmak isteyen markaların bu kuşağı çözmekten başka bir şansı yok. Y kuşağını sosyal medya pazarlamasında hakim kılan en önemli özellikleri ise; ürün ya da hizmet satın alırken tavsiyeyi önemsemeleri ve deneyimledikleri ürün ya da hizmetler hakkında yorum yaparak şikayet ya da memnuniyetlerini belirtmeyi sevmeleri olsa gerek. Tabi, tüm bunlar için sosyal medyayı aktif olarak kullanmaları da en büyük etken.

Y kuşağının sosyal medyadaki alışkanlıkları ve özelliklerini Massachusetts Üniversitesi’ nin yaptığı araştırma üzerinden irdeleyelim.

  • % 84’ lük oran ile Facebook kullanıcıları, markaları yalnızca desteğini göstermek amacıyla takip ediyor.
  • %85’ lik oran ile Twitter kullanıcıları, markaları kupon ve indirimlerden yararlanmak amacıyla takip ediyor.
  • %76’ lık oran ile Pinterest kullanıcıları markaları yeni ve farklı ürünleri görmek amacıyla takip ediyor.
  • Diğer nedenlere kısaca göz attığımızda ise; arkadaşı tarafından tavsiye edilmiş olması, markanın gün içindeki paylaşımlarını görmek ya da markanın ürün ya da hizmeti ile ilgili deneyimledikleri olumlu bir olaya bağlı olarak markayı takip ediyorlar.
  • Yine bu araştırmaya göre; Facebook kullanıcılarının %36 sı 20-49, Twitter kullanıcılarının %44’ ü ve Pinterest kullanıcılarının %52 si 20- 49 dolar arası harcama yapmaktalar.

Pazarlama sektöründe geçmiş dönem offline ya da online reklam ve pazarlama çalışmalarına mutlaka şaşkınlıkla baktığınız oluyordur. O dönemde bu çalışmaların oldukça etkili olduğunu söylemekle birlikte, bunun zamanın getirdiği değişimlerle ilgili bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medya dinamik yapısıyla bu gibi değişimlerin daha fazla ve hızlı görüldüğü bir mecradır. Bir de üzerine değişen nesil özellikleri eklendiğinde değişim ve yeniliklere her an açık olunması gerekmektedir. Sonuç olarak; markalar sosyal medya pazarlamasında aktif ve etkili olan kesim Y kuşağını tüm alışkanlık ve özellikleri bakımından inceleyerek pazarlama stratejilerini oluşturdukları takdirde, hem içinde bulunduğumuz dönem hem de gelecekte başarılı olacaklar diyebiliriz.

1 Yorum

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта