Sosyal Medya ve Kişisel Markalaşma | NSM

Sosyal Medya ve Kişisel Markalaşma

Sosyal Medya'da kişisel markalaşma üzerine bir görsel.

Sosyal medya ve içinde barındırdığı dinamizm kişilerin, kurumların ve şirketlerin ucuz maliyetle hedef kitle yelpazelerini genişletmesine sebep olur. Sosyal medya ne kadar büyürse içinde yer alanların da o kadar büyüme ihtimali vardır.

Geleneksel medya odaklı pazarlama ve PR’ın sosyal medya pazarlaması kadar enerji dolu, ucuz, etkili ve canlı olmadığını biliyoruz. Farkındaysanız kişisel markanızın pazarlamasını evinizden, ofisinizden ya da benim şu anda yaptığım gibi evinize yakın bir kafede kahvenizi yudumlarken yapabilirsiniz. Sosyal medya bize bu gücü sağlıyor ki zaten “Massed” medyayı tahtından indiren bu güçtür.

Sosyal medya markalaşmasının diğer avantajı, yalnızca sosyal medya hesapları açıp bunları güncellemenizin yetmesidir. Ünlüler ya da büyük şirketler gibi uçuk paralarla gerekmiyor. Biraz SEO bilginiz varsa, onların para ile elde edemeyecekleri bir pazarlama gücüne sahip olabiliyorsunuz.

Kişisel markalaşma için sosyal medyayı kullanma birkaç adım üzerine kuruludur. Bu adımları ilginç kılan şey, kim olduğunuzun bir önemi olmaksızın eğer dijital stratejinizi doğru belirlerseniz sizin de sosyal medyada hatırı sayılır bir ölçüde yer alacağınızdır. Sırasıyla bu adımlar inceleyelim:

Facebook-Twitter-Linkedin

Sosyal medyada kişisel markanızı yaratmak için pazarlamanın bir tripod üzerinde durduğunu bilmeniz gerekir ve Facebook, Twitter, Linkedin bu tripodun ayaklarını oluşturur. Bu 3 sosyal ağ sitesi için en önemli ölçü, güncellikleridir. Kendinize sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşımlarınızın sıklığı üzerine bir çizelge oluşturun.

Etkileşim ve iletişim sosyal ağ teriminin temelini oluşturur. Twitter ’da sorular sorup “Mention”lar yazın. Linkedin’de birkaç gruba üye olup tartışma başlıkları oluşturun. Facebook’un arkadaş listeme aracını kesinlikle kullanın ve iş bağlantılarınız sizi Facebook’tan eklerlerse onları en uygun listeye yerleştirin. (Casual, Kısıtlılar…)

Kişisel Blog Sitesi

Bildiğiniz bir şeyler var mı? O zaman bildiklerinizi sistematik hale getirin, yazın, yayımlayın. Sosyal medyada bilinirliğiniz takipçilerinize verdiğiniz değer üzerine kuruludur. Bir şeyler öğrenmeme yardımcı olun. Bana değişik ve ilgi çekici makaleler okutun. Ben de sizin blogunuzu paylaşayım.

Kişisel blog sitelerinde değerli olan şey ürettiğiniz içeriğin orijinalliğidir. Doğru ve orijinal içerik her zaman ziyaretçi kazanır. Ayrıca arama motoru optimizasyonunda da önemli bir yer tutmaktadır.

Ürettiğiniz içeriği sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp, etkileşim içinde olduğunuz kullanıcılarla tartışmalısınız. Bu sayede onların takipçilerinin de blogunuzdan haberdar olmalarını sağlarsınız.

Slideshare

Bir an önce sosyal medyaya entegre olup hızlı bir şekilde tanınmak mı istiyorsunuz? Slideshare tam size göre.

Öncelikle markanıza uygun bir sunum taslağı yaratın. Blogunuz için ürettiğiniz içeriklerin sunumu hazırlayarak “Slideshare”e yüklemelisiniz. Çünkü Slideshare sazı eline alacak ve içeriğinizin okunabilmesi için onu geniş kitlelere yayacaktır. Eğer siz de tasarladığınız sunum taslağının bir köşesine adınızı ya da sitenizi yazdıysanız viralliğiniz ve bilinirliğiniz artacaktır. Sunumlarınızı yayımladıktan sonra sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız tüm sosyal medya profillerinizi güçlü bir şekilde birbirine bağlamış olursunuz. Bu da sürekli göz önünde olmanızı sağlar.

Tabi ki bahsettiğim sosyal ağ sitelerinin yanına daha fazla site koyabilirsiniz. Elimden geldiğince listeyi daraltıp temel başlıklar üzerinde durmaya çalıştım.  Bunların yanında ulaşılabilir, uzlaşılabilir ve samimi olmaya özen göstermelisiniz. Unutmayın ki Sosyal Medya’daki başarınız etkileşim içinde olduğunuz diğer profillerin elindedir. Eğer siz onları samimiyetle karşılarsanız onlar da sizi konuşmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта