Sosyal Medyada ROI Nedir? | NSM

Sosyal Medyada ROI Nedir?

ROI

Sosyal medya pazarlamasının geleneksel pazarlama yöntemlerine göre 2 büyük avantajı vardır. Bunlar; sosyal medya pazarlaması çalışmasının ileri düzeyde ölçümlenebilmesi ve reklam hedeflemesinin gelişmiş olmasıdır.

Reklam mecrası olarak basılı yayını kullandığınızda kaç kişinin reklamınızı gördüğünü, görenlerin kaçının ürününüzü ya da hizmetinizi tercih ettiğini ölçümleyemezsiniz. Belki birkaç kullanıcı anketi çalışması ile ufak istatistikler elde edebilirsiniz. Ancak dijitalde her türlü ölçümleme mümkün. Hal böyle olunca dijital pazarlama bütçenizin markanıza sağladığı geri dönüşü de hesaplama imkanınız oluyor. Bu tür hesaplamalara ise bildiğiniz kadarıyla ROI yani “Return Of Investment” diyoruz.

Öncelikle şunu bilmeniz gerek, klasik “ROI” hesaplamasında kullanılan denklem sosyal medya pazarlaması için de %100 efektif değildir. Çünkü yeterli değil. Arzu ederseniz öncelikle denklemi inceleyelim: (Yatırım Getirisi-İlk Yatırım)/(Yatırım) x 100.

Sosyal medya yönetimi çalışmaları yüksek bir maddi getiri sağlamasının yanında bilinirlik, itibar, akılda kalıcılık gibi para ile ölçülemeyen artıları da içinde barındırır. Siz bilinirliğinizin parasal karşılığını hesaplayamazsınız ama ölçebilirsiniz. O yüzden sosyal medya yatırımlarınızın karşılığını hesaplarkan 2 ölçüt kullanmalısınız. Bunlar; klasik “ROI” hesabı ve sosyal medya ölçümleme & raporlama programları.

Klasik “ROI” hesaplanmasını bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki firmanız sosyal medya yönetimi ve SEO başlıklarında danışmanlık alıyor ve bu hizmetler için yılda 36 bin lira ücret ödemekte. Yani online itibarına 1 yılda 36 bin lira yatırım yapıyor. Yatırım yaptığı yılın sonunda verdiği hizmetlerden sağladığı kazancı da 236 bin lira olarak farz edelim. Hesaba göre: [ (236.000-36.000) / 36.000 ] x 100= 555,5. Yani yaklaşık %555 yatırım getirisi elde etmiştir. Hesabın çarşıya uymayan kısmı şu: Şirket bu kadar getiriyi yalnızca sosyal medya sayesinde kazanmadıysa sosyal medya’dan gelen kazanç nasıl hesaplanacak?

İşte burada masaya bazı ölçümleme programlarını yatırmalıyız. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz iki tane çok yararlı araç bulunmakta: Google Analytics ve Google Webmaster Tools. Bu programlar sayesinde hangi sosyal ağdan ne kadar kişi geldiğini ve gelenlerin kaçının ürün ya da hizmetlerinizi tercih ettiğini görebilirsiniz. Hatta sitenizde ne kadar süre kaldıklarını ve hangi sayfaları ziyaret ettiklerini de görüntüleyebiliyorsunuz.

Ölçümleme programlarını kullanarak yeniden hesapladığınız sosyal medya getirinizi “ROI” hesaplamalarında kullanırsanız daha gerçekçi sonuçlar alırsınız. İtibar, bilinirlik gibi etmenleri de monitoring yazılımları ile ölçümleyebilir, “ROI” hesaplamanızın yanına yeni bir başlık açabilirsiniz. Böylece hesaplayıp ölçümleyebileceğiniz bir sosyal medya departmanına sahip olursunuz ki bu size esnek hareket etme imkanı sağlarken stratejik kararlar hususunda yardımcı olur.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта