Sosyal Medyanın Dili | NSM

Sosyal Medyanın Dili

Sosyal medyada iletişim dili ve sosyal CRM

Dijital PR yani “Online İtibar Yönetimi”, markanızın kurumsal duruşunun ve dilinin doğru bir şekilde dijital ve online platformlara aktarılması demektir. Bilhassa, markanızın kurumsal dili ile sosyal medyadaki dili arasındaki farklılıklara dikkat etmeli, sosyal medya takipçileriniz ile nasıl diyaloğa girmeniz gerektiğini henüz sosyal medya hesaplarınızı açarken belirlemelisiniz.

Şüphesiz ki sosyal medya, internet kullanıcılarına diğer platformlara nazaran çok fazla ve çeşitli özgürlükler tanımakta. Türkiye için konuşmak gerekirse; milyonlarca insan her gün yaptığı paylaşımlar, beğenmeler ve yorumlar ile milyarlarca etkileşim gerçekleştirmekte ve markaların sosyal medyadan beklentileri bu etkileşimleri kendi sayfalarına yönlendirmek üzerine kurulu.

Bilmelisiniz ki sosyal medya profillerinin sizi takip etmesi ve gönderilerinizi paylaşması bir şekilde sizin referanslarınız olmaları demektir. Aslında onlar sizin karakterinizi, duruşunuzu beğenip sizi başkalarına önerirler. Derler ki; Bu markanın, kurumun ya da kişinin bir gönderisini (Video, kampanya, fotoğraf vb.) çok beğendim, sen de bir bak bakalım ne diyeceksin? İşte bu, sosyal medyadaki viralliğinizi arttıran asıl etkendir. Ve sizler de markanızla direkt etkileşimde bulunan kullanıcılarla konuşacak uygun bir sosyal medya dili bulmalısınız.

Peki, markaya uygun bir sosyal medya dili nasıl oluşturulur ve adımları nelerdir? İsterseniz beraber inceleyelim.

Kimliğinizi Belirleyin

Siz kimsiniz? Kurumsal duruşunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz? Borusan Holding gibi ciddi bir duruşunuz mu var? Yoksa Hunca Kozmetik’in “She” varyantları olarak sosyal medyada genç kızların ilgisini çekme odaklı paylaşımlar mı yapıyorsunuz? Markanız için belirlediğiniz kimlik hedef kitlenizi sosyal medyada bulmanıza yardımcı olacaktır. Markanız adına sosyal medyada konuşurken metin kısmına “Smiley” ekleyip eklemeyeceğiniz sorusunun cevabı bile kimlikte saklıdır.

Samimi Olun

Sosyal medya duruşunuzu belirledikten sonra sırada bunu samimi ve kullanıcı odaklı bir şekilde uygulamanız geliyor. Unutmayın ki sosyal medya, yalnızca markanın ticari çıkarlarına uygun ve sosyal medya çizgisi olarak hep markanın yanında olan paylaşımları, tweetleri, gönderileri vb. şeyleri sevmez. Sosyal medya takipçilerinize karşı şeffaf olmalısınız ve onların size güvenmesine zemin hazırlamalısınız. Samimiyet beraberinde hem satış getirir hem itibarlı bir konum.

Konuşun

Eğer takip ettiğim bir marka, onun ürünü ya da hizmeti ile ilgili sosyal medyada sıkıntı yaşadığımı belirttiğimde benimle iletişime geçmiyorsa onu tercih etmemi önemsemiyor demektir. Yaşadığım sorun ile ilgilenen, benimle iletişime geçen ve gerekirse şikayetime uygun, bir botun klavyesinden çıkmayan cevapları olan markayı tercih ederim. Sosyal medyanın “Sosyal”liğini oluşturan bazı eylemler vardır: Paylaşmak, beğenmek, yorumlamak, konuşmak gibi. Ve sosyal olmayan çoğu zaman takip edilmez.

Değer Katın

Sürekli pazarlama odaklı paylaşım yapmak, markanın sosyal medyadaki konumunu sarsar ki zaten insanların sosyal medyayı kullanma sebepleri araştırmalar sonucunda “Information” ve “Entertainment” olarak tespit edilmiştir. Sosyal medyayı bilgi alma ve eğlence amaçlı kullanan bir kitleye çoğunluğu ticari paylaşımlar yapan bir hayran sayfasını beğendirmeniz zor olur. Onlara, ilgilerini çekebilecek havuçlar sunmalısınız; kampanyalar, çekilişler, yarışmalar, uygulamalar vb.

Yukarıda değindiğim başlıklar markaların sosyal medyadaki online itibarı ve yönetimi için gerekli olan yapı taşlarıdır. Sosyal CRM ve Sosyal Buzzing gibi çalışmalar da kurumsal iletişiminizin sosyal medyadaki tarafını ilgilendiren konulardandır. Sosyal medyadaki diliniz tüm bunları birbirine bağlar.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта