StumbleUpon Nedir ve Nasıl Kullanılır? | NSM

StumbleUpon Nedir ve Nasıl Kullanılır?

stumbleupon

StumbleUpon kısaca, ilgi alanlarından ve beğenilerden yola çıkarak, internet üzerinde bulunan websitelerini, blogları keşfetme aracıdır. Yapısı gereği aynı zamanda bir sosyal ağ, sosyal arama motoru ve sosyal imleme (social bookmark) sitesidir. Aynı zamanda beğendiğiniz website ve blogları Pinterest’te olduğu gibi kendinize ait sayfanızda saklamanıza, paylaşmanıza ve yorum yapmanıza olanak sağlar.

Platforma ilk giriş yaptığınızda üyelik işlemlerini kolayca geçebileceğiniz bir arayüzle işlemlerinizi yapıyorsunuz. Daha sonra ilgi alanlarınızı belirlediğiniz bölüme geçiliyor. Burada ilgi alanlarının seçimi yapıldıktan sonra ise belki de web dünyasında en çok hoşunuza gidecek buton olan Stumble sizi karşılıyor ve başlıyorsunuz sörf yapmaya.

StumbleUpon’ nun harikalar yaratan  yazılımı artık sizi çok yakından takip ediyor ve bilgi bombardımanı başlıyor. Platformda belirlenen ilgi alanları sonucu açılan web siteleri ve bloglar arasında hoşunuza gidenleri beğenme ve ilgilenmediklerinizi beğenmeme şansına sahipsiniz. Arkada çalışan StumbleUpon algoritması beğendiklerinize uygun içerikleri karşınıza hızla çıkarırken, beğenmediğiniz sayfaların benzerlerini ise göstermemeye başlıyor artık…

Basit kullanımı ( yanlızca stumble butonu bile keyif almaya yeterli ) sayesinde kusursuz ve eşsiz bir kullanıcı deneyimi yaşatan platform ile Facebook, Twitter ve Linkedin ’ de beğenilen sayfa hemen post edilebiliyor, istenirse mail olarak da gönderilebiliyor.

Profil bölümünde kullanıcıları StumbleDNA karşılıyor. Buradan kolayca geçmiş beğenilerin dağılım analizi görüntüleniyor. Platform kategorileme dalında da basit ama çok etkili. Oluşturulan listelere, beğenilere, geçmişte ziyaret edilen sayfalara, takip ettiğiniz ve sizi takip edenlere ve ilgi alanlarınıza bu bölümden ulaşıyor ve kontrol ediyorsunuz.

 

stumbleprofile

 

Peki, StumbleUpon Yanlızca Bir “Websurfing” Aracı mı?

Tabi ki hayır. StumbleUpon’a websiteleri sayfa sayfa eklendiğinden uygun içerik ( fotoğraf ve video ekleyebilirsiniz ) yardımları ile websitenize organik trafik sağlama kapasitesi hafife alınacak gibi değil.

StumbleUpon Ads sayesinde de reklam oluşturma ve hedef bazlı reklam verme şansına da sahipsiniz. Doğru bir strateji ile ( strateji örneklerini yakın zamanda yazacağım ) Facebook reklam modelinden çok daha etkili ve ucuz reklam verilebiliyor. Bu anlamda dijital pazarlama kampanyanızda mutlaka kullanmanız gereken bir platform.

StumbleUpon’un advertising paneli yeni tasarımı ile daha fazla veriyi analiz etmemize ve kampanyamıza daha keskin müdahaleler yapmamıza olanak sağlıyor.

su-ads-dashboard

Platform eklentilerle oldukça geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Mobil uygulaması ile cep telefonu ve tabletinizden StumbleUpon’a ulaşılabilirken, Chrome, Firefox eklentileri veya Windows 8 Pc uygulaması ile bilgisayarınızdan platforma ulaşmak çok kolay.

Bir başladığınızda gerçekten bırakması zor bir tecrübe sunuyor StumbleUpon. İçerik üretmek için vazgeçilmez kaynakların arasında olduğu gibi yalnızca keyifli zaman geçirmek için de çok iyi bir araç.

Yorum Yaz