Yelp ve İşletmeler İçin Önemi | NSM

Yelp ve İşletmeler İçin Önemi

Yelp Logo

Günümüz dünyasında ellerinden telefonlarını bırakmayan insanlar olarak en sevdiğimiz şey paylaşmak. Paylaşmak güzel de bunu nerede yaptığımız asıl önemli olan. Neyi nerede paylaştığımız kilit nokta. Bir şey alacakken, bir şey yiyecekken kararlarınızı neye gore şekillendiriyorsunuz? Ben Yelp’e göre şekillendiriyorum.

Ben Yelp’te çalışıyorum ama çalışmadan önce de kullanıyordum, kendisininin bana çok ucuza terzi bulup gönlümü çelmişliği var. Ve evet Yelp sadece yemek içmekle ilgili olan bir yer değil. E o zaman hadi anlatayım size biraz neymiş bu Yelp.

Yelp, şirketin kurucusu Jeremy’nin San Francisco’da diş hekimi ararken düşünüp kurduğu bir ağ. Her şey önce  sadece online dünyada güvenilir deneyim bulmak amacıyla başlıyor ve sonra bu insanlar gerçek hayatta da buluşsunla devam ediyor ve 32 ülkede gerçekten çok güzel toplulukları olan kocaman bir aileye dönüşüyor Yelp, 2.çeyrek rakamlarına göre mobilden 83, masaüstünden 79 olmak üzere toplam 162 milyon tekil ziyaretçiye sahip.  En önem verdiği şey içerdiği yorumların güvenilir olması. Bunun için özel bir yazılımı var ve bize önerdiği yorumlar toplamda yazılan yorumların yaklaşık %75’ini oluşturuyor. Topluluğu sürekli birlikte keşfetmek için etkinliklerde buluşuyor, hamburger keşiflerinden pizza yapımınakörtadımdan Secret Dinner konseptiyle gözlerini hiç bilmedikleri bir şef lokantasında açmaya kadar farklı şeyler yapıyorlar birlikte.

Topluluk Yöneticisi de yapıyor bu etkinlikleri, Yelpçiler’in kendileri de…Maksat birlikte keşfetmek olunca bir aile mantığıyla herkes bir şeyler yapıyor Yelp’te.  Sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin her köşesinden yorum yazıp fotoğraf eklenebiliyor, olmayan işletmeler kullanıcılar tarafından eklenebiliyor, forumda Yelp üyelerine soru sorup cevap alınabiliyor, etkinlik girilebiliyor, bir rehber olarak kullanmak için okuduğun yorumlardaki merak ettiğin yerleri imlere ekleyip sonradan gitmek istediğinde bulabiliyor ve bunların yanında etkinliklere gidip yepyeni insanlarla kaynaşabiliyorsun. Kocaman bir ailen oluyor bir anlamda.

İşletmeler Nasıl Faydalanabilir?

Gelelim işletmelere ve onların Yelp’I nasıl kullanabileceklerine. Yelp iyi hizmet veren işletmeler için bulunmaz fırsat. Bol bol müşteri kazanabilir, işletmelerini tamamen ücretsiz olarak sahiplenip mekanlarıyla ilgili detaylı tanıtım yapabilirler. Müşterilerine check in teklifi sunabilir bu sayede daha çok insanı kendilerine çekebilirler. Özelden veya genelden yazılan yorumlara cevap verebilir, kişilerin sadakatini artırabilirler. Diyelim ki yorumlar kötü o zaman da bunu bir fırsata çevirmeleri mümkün. Direkt iletişim fırsatları olduğu için gerek yazan kişiyle iletişime geçebilir, gerekse yorumda yazan sıkıntıları düzeltebilirler. İŞletmelerin tamamen ücretsiz olan Yelp işletme hesaplarını sahiplenmeleri çok önemli. Bunun için yapmaları gereken sadece biz.yelp.com.tr’den işletme hesabı almak.

Yani bu durumda ne yapıyoruz? Spor salonundan parklara, tesisatçıdan kafelere, barlardan berbere kuaföre kadar aklımıza gelen her türlü hizmetle ilgili yorum yazmak, fotoğraf ve video ekleyerek deneyimlerimizi paylaşmak için Yelp’I App store veya Google Store’dan ücretsiz indiriyor ya da akıllı telefon kullanmıyorsak www.yelp.com.tr’den hesap açıyor, işletme sahibiysek de biz.yelp.com.tr’den işletmeci hesabı alarak işletmemizi sahipleniyoruz. Hem işletme sahipleri hem de kullanıcılar uygulama ve site kullanımıyla ilgili benimle bağlantıya geçebilirler. Yelp’te arkadaş olmak için de beni ekleyebilirler. Gulfem.yelp.com.tr direkt Yelp hesabım. Şimdiden iyi Yelplemeler diliyorum herkese…

1 Yorum

Yorum Yaz