Yeni Başlayanlar İçin Tumblr | NSM

Yeni Başlayanlar İçin Tumblr

Tumblr Pazarlaması Logo

Tumblr işinizi sosyal medyada nasıl kolaylaştırır diye merak ediyor musunuz ya da sizce kolaylaştırır mı? Çoğu markanın hala göz bebeği olan Tumblr ile marka yada ürünlerini bu sosyal platformda tanıttığını mutlaka görmüşsünüzdür. Eğer hala Tumblr’ı nasıl fırsata çevireceğiniz hakkında bir bilgi sahibi değilseniz bu yazıya mutlaka göz atmalısınız.

Öncelikle Neden Tumblr?

Çünkü güçlü rakiplerine rağmen Tumblr’ın hızla popülaritesi artıyor !

Tumblr,  132 milyondan fazla kullanıcısıyla hemen hemen her sıradan insanın evine bile girmeyi başarmış eğlenceli bir sosyal medya virüsüdür ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi 15 web sitesi arasına girmiş bir blog ve sosyal içerik platformdur.

Tumblr, zahmetsizce ilgi alanınıza giren pek şey paylaşmanızı sağlayan bir ağdır.Post tarayıcısından telefona, masa üstünden  e-postaya, ekleyeceğiniz metinlerden fotoğrafa, alıntılardan müzik ve videolara ve HTML renklerinin değişimine kısacası her şeyi ile özelleştirebileceğiniz bir alan.

2014 Mayıs ayında yapılan bir araştırmaya göre sosyal medyanın en bilinenlerinden Social Media Examiner’a ait Tumblr hesabı tam 5500000000 sayfa görüntülenmesi almıştır. Yükselişte olan bu platform popülerliği sayesinde, farklı ilgi alanlarına sahip insanlara ulaşmak ve marka bilincini artırmak için mükemmel bir pazarlama aracıdır. ve bu platformu kullanabilmeniz için yapmanız gerekenleri aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Kayıt Ol

İşinizin en basit kısmı sanırım kayıt olmak. Aktif olan bir e-posta adresinizi girin, şifre oluşturun ve bir kullanıcı adı seçin. Marka adı veya birincil web sitesine ait URL ile tam eşleşme almayı deneyin. Doğru, eksiksiz ve güncel kayıt bilgileri ile Tumblr’da her daim güvenilirlik sağlayın. Eğer ki Facebook, Twitter hesabı ve diğer sosyal medya kanallarını da tercih ediyorsanız, Tumblr sayfasında da aynı avatar görüntüsünü kullanmanızı öneriyorum, bütünlüğü sağlamak önemli.

Profile Uygun Tema Oluştur

İlk izlenimler her zaman önemlidir! Tumblr’da sağlam bir marka varlığı oluşturmak ve  iyi bir izlenim bırakmak için sayfanız için çekici bir tasarım seçtiğinizden emin olun. Tumblr ücretsiz ve ücretli temalarla pek çok seçenek sunuyor. Zor beğenenlere veya sıra dışı bir tema arayanlara sunduğu büyük bir kütüphaneye sahip. Bir, iki ve üç sütun veya ızgara tarzı düzenleri seçmeniz, görüntüye uygun bir tasarım bulmanız gereklidir. İş profilinize uygun olanlardan birini tercih etmek için temalara göz atabilir saniyeler içinde yükleyebilirsiniz.

Hesabınızı bu avantajlardan faydalanarak özelleştirmek, size önemli miktarda marka imajını, mükemmel ve benzersiz  görünüm kazandırabilir nitelikte. Üstelik Facebook, Twitter, Google+ ve Pinterest ile karşılaştırıldığında, Tumblr çok daha özelleştirilebilir ve herhangi bir programlama yeteneği gerektirmiyor. Tumblr’dan başarılı bir şekilde faydalanan kurumsal bir markayı örnek vermek gerekirse, Coca Cola’nın hesabını incelemenizi öneririm. Tasarımı ve pazarlama stratejisi ile Tumblr’dan tam anlamıyla yararlanan bir marka olduğu su götürmez bir gerçek.

Etkileşim ve Paylaşım Önemlidir. Görsel Etkileşim ise Daha Önemlidir !

Tumblr üzerine sosyal medyayı kullanarak tabi ki pek çok bilgi edinebilirsiniz ancak en başarılı yöntem kendi başınıza tek tek tüm öğeleri denemektir. Çok kısa bir sürede bu yabancısı olduğunuz sosyal ağın bir parçası olabilir, Tumblr butonlarını takip ederek farklı içerikler yaratmayı öğrenebilirsiniz. Kendi içeriklerinize ek olarak yeni mesajlar alabilir ve “Reblog” da yapabilirsiniz. Reblog içerikler, bir başka kullanıcının paylaşımının sayfanızda yer alması için uygulanır. Bu uygulama markayı daha insancıl, daha güven verici bir hale getirir ve size benzersiz bir marka imajı sağlar.

Tumblr’ın rakiplerine göre en büyük farklarından biri görsel içeriklerin siteye hakim olmasıdır. Yani aslında Tumblr’da tüm mesajların yarısı görüntü tabanlıdır. Bunun en başarılı örneklerinden biri de National Geographic büyüleyici bir galeri ile pek çok insana hitap ederken dijita takipçilerini kendi çalışmalarına yönlendirebiliyor ve onlarla hareket edebiliyor.

Eğer sizin de fotoğraflarını paylaşabileceğiniz ürünleriniz ya da hizmetleriniz varsa, sizi tercih eden müşterilerinizin anılarıyla samimiyetinizi gösterebiliyorsanız Tumblr’da çok eğlenebilirsiniz.

Hashtag’in Gücü!

Tumblr kolay etiketleme sisteminden yararlanmak çok kolaydır. Bir kelime yazmaya başlayın ve Tumblr olası bir dizi etiketi size önerecektir. Peki, Tumblr paylaşımlarında maksimum kaç etiket kullanılmalıdır?

  • 7 ila 12 etiket en optimum sayı olduğunu söyleyebiliriz .Çok daha fazla etiket eklemek yerine net ve takipçi sayınızı artıracak güçte ilgili etiketler tercih etmeniz markanız açısından yararlı olacaktır.

İçerik paylaşımı öncesi ek olarak yeni mesajınızın çok daha fazla kişiye erişimi için etkileşimi artıracak etiketlerle içeriğinizi destekleyebilirsiniz. Bu sayede olası hedef kitle, ilgi alanına giren ya da aradığı bir konu üzerine paylaşım yapmanız durumunda size daha ulaşacaktır.

Ağ Bağlantıları Kur

Hedef kitlenizi oluşturma, yeni takipçiler kazanma ve marka imajınızı şirket profilinize göre belirleme aşamalarını geliştirdiğiniz tüm diğer hesaplarınızı bu platforma taşıyabilir ve yönlendirebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız arasında köprü kurmak deymi yerindeyse hayat kurtarır. Hep beraber markanıza ait web sitesinin bir kale olduğunu hayal edelim. Sosyal medya hesaplarınız bu kaleyi güçlü kılan en önemli savaş silahınızdır ve kaleniz bağlantılarınızdan beslenir.

İlgili Tumblr sayfalarının takipçilerinden etkileşim sağlayabilir, kendi içeriklerinizi gönderebilirsiniz. Twitter’da olduğu gibi Tumblr için sadece takipçilerin değil, reblog ile mesajlarınızı çok daha fazla kişiye ulaştırarak olumlu bir izlenim kazandırabilirsiniz ve organik yoldan takipçilerinizi artırabilirsiniz. Ayrıca toplum içinde ilişkilerinizi beslemek için en iyi yollardan biri de güçlü sayfaların sizin hakkınızda gireceği bir içerik ile “Reblogging” yapmasıdır.

Aktif Ol

Tüm diğer sosyal medya siteleri gibi burada da önemli olan aktif kalmaktır. Mashable’a göre takipçilerin genellikle Facebook üzerinde günde bir içerikten fazlasını (etkileşim fazla olsa dahi) çok bulduklarını düşünür ancak Tumblr için durum böyle değildir. Günde en az 1-5, en fazla 10 ya da 15 gönderinin normal olduğunu belirtir. Kısacası ne sıklıkla post oluşturulacağı hakkında strateji oluşturmanız şart. Bu içeriklerin değeri olması ya da eğlendirici olması olması gerekir çünkü ilgi çekmek ve bunu devamlı kılmak gerekmekte.

Güncel konular en iyi malzemedir! Twitter’ın aslında anlık akışa sahip ve güncel bir paylaşım platformu olduğunu artık kullanıcısı olmayan insanlar bile bilmekte. Bu gibi sitelerin aksine Tumblr haber tabanlı değildir ve en popüler konulara ağırlıklı olarak yer verilen eğlenceli, enerjik içeriklerin yer aldığı bir platformdur.

Start!

Tumblr popülaritesi hızla büyümekteyken harekete tüm markalar bu platformu bir avantaja çeviriyor! Eğer sizi de ikna ettiysem buyurunuz, Tumblr

Yorum

  • Ben tumblr hesabımı instagram profiliminde belirtmek istiyorum ama güvensiz bağlantı olarak algılıyor bunu nasıl çözebilirim? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта