Yeni Bir Pazarlama Aracı Olarak Periscope | NSM

Yeni Bir Pazarlama Aracı Olarak Periscope

Periscope Logo

Dijital çağda sosyal medyanın parlayan yıldızı haline gelen Periscope uygulaması önce IOS’ta ardından Android’de kullanılmaya başlanmıştı. Twitter’ın uygulaması olan Periscope çok kısa bir sürede milyonlarca kullanıcıya sahip oldu.

Sosyal medyada en son parlayan yıldızlardan Instagram’dan sonra, kişilere fenomen olma ve kendi hedef kitlelerini yaratma/büyütme şansını vermekte, hatta Instagram’dan farklı olarak sadece görsel değil, kimine göre sahte, filtrelenmiş bir görünüm değil, eş zamanlı hem görsel hem işitsel olarak kitlelere ulaşabilmesini sağlamaktadır. Hatta interaktif olarak takipçilerle soru cevap şeklinde konuşabilmelerini de sağlamaktadır. Canlı yayın olmasına rağmen, yapılan yayınları kaydetme opsiyonu ile takipçilere yeniden izleyebilme şansı da veren Periscope tıpkı Instagram’daki gibi yayına alınan kalp sayısı ile yapılan yayını üst sıralara taşıyabilmektedir. Lokasyon seçme opsiyonu ile de dünyanın neresinde olursa olsun istediğiniz bölgelerdeki yayınları izleyebilmeniz mümkün.

kullanicilarin-daha-once-canli-yayin-yapip-yapmadigi-nasil-anlasilir,z2jyBjwQRUaBaJARqG4euQ

Günümüzde, bizim ülkemizde ticari ya da yararlı amaçlardan çok farklı amaçlar için kullanılıyor ve bu şekilde öne çıkmış olsa da, isteyen ve arayan için yararlı yayınlar bulmak çok kolay. Kasım ayında İstanbul’da gerçekleşen Brand Week Istanbul’da, katılamayanlar için yayınladığım reklam dehası Luke Sullivan’ın konuşması belki buna bir örnek olarak gösterilebilir. Ya da Hindistan’da Ganj Nehri üzerinden gün doğumunun yayınını izlemek paha biçilmez bir deneyim olarak değerlendirilebilir. Her yere, her şeye yetişmenin mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Gidemediğimiz, göremediğimiz ya da yetişemeyeceğimiz onca güzelliğe bizzat şahit olamasak da Periscope gibi bir uygulamayla ulaşabilmek büyük bir şans. Bunların dışında farkındalık yaratacak, sosyal sorumluluk duygusunu geliştirecek ve toplumsal projelerden Periscope yayınları ile haberdar olmak ve bu şekilde yayılmak da etkileyici bir durum olarak nitelendirilmelidir.

nasil-daha-fazla-izleyiciye-ulasilir,sL00lOfCo0O6Ix7EeEALoA

Dijital mecranın ticari tarafı ele alındığında, günümüzün en önemli pazarlama araçlarından biri olan video pazarlaması, YouTube sayesinde YouTube bloggerları kavramını ve bu kavramla da geniş kitlelere ulaşma şansı elde etmişti. Günümüzde “fenomen” olmuş ve bu iş üzerinden para kazanmakta olan birçok blogger mevcut olup, firmaların ürün ya da hizmetlerini tanıtabilmek için bu bloggerlar ile anlaşma yaptıkları çok iyi bilinen bir gerçek. Video pazarlaması yöntemiyle, bloggerlarla veya viral pazarlamayla reklam yapan birçok global firma sayılabilir. Sosyal medyayı ve sosyal medyanın nimetlerinden yararlanmayı iyi bilen, tüketiciyi ve hedef kitleyi iyi tanıyan firmalar bu yarışta çoktan öne geçmiş durumda.

Periscope’u ticari olarak düşünüp video pazarlaması için düşünecek olursak; “Sadece bir Twitter hesabı gerektiren Periscope da kısa sürede geniş kitlelere ulaşıp canlı yayın özelliği ile farklı bir video pazarlaması aracı olabilir mi? Firmalar bu aracı etkin bir şekilde kullanmaya ne zaman başlar? Brand Week gibi güzel organizasyonlarda ya da firma lansmanlarında, firmaların çeşitli etkinliklerinde Periscope uygulamasıyla yayın yapılarak hedef kitlelerine ulaşan firmalar müşterileriyle daha özel bir bağ kurabilir mi? Bunu firma bazından sıyırıp, kişisel işletmeleri düşündüğümüzde bile kullanıcı ile hedef kitlesi arasında global bir bağın kurulabilmesi ne kadar kolay?” gibi sorular aklımıza gelmekte ve bu sorular böylece uzayıp gitmekte. Bu durumda Periscope’un Twitter gibi güçlü bir mecra ile desteklenmesi büyük bir avantaj. Hem kullanıcılara, hem firmalara çok büyük fayda sağlayabilir gibi görünüyor.
Siz ne dersiniz, sizce video pazarlaması konusunda Periscope yeni bir mecra haline gelebilir mi?

1 Yorum

  • Merhaba Zeynep Miray hanfendinin Periscope hakindaki bu bilgilendirmesini okudum ve cok begendim… Twitter kullanicisi olduktan sonra bu iletisime geciliyor olmasi Periscope biraz direk kullanimdan uzaklastirdigi kanatindayim.
    Tabi firmalarin bu uygulamayi kullanmasi faydali olucagindan cagimizin dunyasinda getirisi olan bir gelisme diye dusunuyorum. Boyle aydinlatici bir yazinin da Miray hanfendi tarafindan kaleme alinmasi cok guzel olmus…
    Tesekkur ederiz…

Yorum Yaz