Otelcilik Sektöründe Big Data Nasıl Kullanılır? | NSM

Otelcilik Sektöründe Big Data Nasıl Kullanılır?

İçerik Pazarlaması Stratejileri

Big Data’daki Big sadece, sadece bilginin hacmini değil aynı zamanda, alacabileceğiniz bilginin derinliğini, bilgiye kolay ulaşılabilirliğini ve onu alabileceğiniz hızı belirtir. Yeni diğer bir deyişle, bilgi çok geniş, hızlı ve kolaydır. Bu makalede, big data otel sektöründe nasıl kullanılıyor onunla ilgili birkaç örnek vereceğiz.

Bu örneklerden bir tanesi, Starwood Hotels and Resorts Worldwide, bu otel grubunun sahip olduğu datalar, şirketin gelişim planının çok önemli bir parçası. Starwood’un şu andaki iş stratejisi, gelir optimizasyonu üzerine kurulu olup, özellikle sahip oldukları dataları doğru bir şekilde kullanıp, envanterlerini doğru fiyatlar üzerine satmaya odaklanmaktadırlar. Bir örnek vermek gerekirse, kış zamanındaki Karayip’teki adaları düşünün. Eğer, Kuzeydoğu Amerika (New York-Boston Bölgesi) ya da Orta Batı Amerika (Chicago, Detroit), havalar kötü olduğu zaman, bir sürü insan Karayipler’deki güneşin tadını çıkarmak için güneye seyahat edecekler. İş stratejisi için buradaki en önemli karar, ne zaman promosyonlar uygulanacak, ne zaman fiyatlar yükseltilecek ya da düşürülecek ya da uygulanan fiyatlar ne kadar aynı seviyede tutulacaktır. Bununla birlikte Starwood Otel grubu, fiyat politikalarını ve doluluk oranlarını optimum bir şekilde yönetebilmek için gelir optimizasyon sistemi kullanmaktadır. Datanın aldığı diğer önemli rol, analitik kısmında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu araçlar sayesinde misafir gelmeden ya da kalışları süresince misafirlerin ilgisini çekecek promosyon sunmasına yardım edeceklerdir.

Eğer data doğru bir şekilde yönetilirse, misafirler için daha kişiselleştirilmiş tecrübeler sağlanabilir, otelciler için hem online ortamda hem de otelin içinde operasyonunun daha iyi olması sağlanır. Otelciler sahip oldukları dataları çok verimli ve efektive bir şekilde kullanabilmek için, yeni yollar bulmalı. Bu yollardan faydalanarak, maliyetleri aşağıya çekmeli, misafir memnuniyetini arttırmalı ve gelirleri arttırmalıdır. En önemli yol ise diğer teknolojileri kullanarak en değerli misafir bilgilerine ulaşmaktır.

IHG (Intercontinental Hotel Grubu’nun) kullandığı kişiselleştirme stratejisi, otellerin dataları nasıl effective bir şekilde kullandığına dair örneklerden bir tanesidir. IHG’nin misafirlerinin çok büyük bir kısmı, rezervasyonlarının büyük bir kısmını otelin direk kanallarını kullanarak yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse, IHG.com web site ya da IHG Applicationlar gibi. Böylelikle IHG otel zinciri misafirlerine kişileştirilmiş hizmet verebilmek için daha fazla, fırsata sahip olmaktadır. Bu zincir, IBM’in Smarter Commerce portfolio’yu kullanarak, şirket her misafir ile ilgili her veri noktasına, sahip olma imkânını sağlamış ve geçmiş kalışlarına bakarak kişiselleştirilmiş hizmetler sunmaya başlamıştır.

Kaynak: https://weatherfit.co.uk/blog/how-are-hotels-using-big-data-to-boost-revenue/

Yorum Yaz

срочный займкредит наличнымикредитная карта