Anahtar Kelime Planlayıcı | NSM

Anahtar Kelime Planlayıcı

10998193_10153210124295757_694061439_o

Doğru anahtar kelimeleri seçmek potansiyel müşterilerinize ulaşmak için en önemli kriterdir. Markanız için oluşturduğunuz kampanyanın başarısı veya web siteniz için yaptığınız SEO çalışmalarının iyi trafik getirmesi seçmiş olduğunuz anahtar kelimelere göre performans gösterecektir.

Peki,  hangi anahtar kelime ürününüzü daha iyi tanımlıyor? Anahtar kelimenizin aylık aranma durumu nedir? Ya da tüketiciler hangi arama davranışlarını sergiliyor? İşte burada Google Anahtar Kelime Planlayıcı devreye giriyor ve sizlere arama hacmi, tıklama başına maliyet, rekabet gibi konularda anahtar kelimelerinize göre istatistikleri ücretsiz bir şekilde sunuyor.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Anahtar Kelime Planlayıcı fonksiyon olarak reklam vermek isteyen Adwords kullanıcılarına yönelik çıkarılmış kampanya planlama aracıdır. Ancak belirlediğimiz anahtar kelimeler için aylık aranma sayısı, rekabet durumu, farklı anahtar kelime fikirleri gibi çok önemli parametreleri yer, dil, zaman üçlüsüne göre ayrı ayrı filtrelemesi arama motoru optimizasyonu (SEO) içinde oldukça yararlı stratejiler geliştirmemize ve kaliteli, özgün içerik hazırlayarak, web sitelerin trafiğini arttırmamıza yardımcı oluyor. Mobil internet çağıyla birlikte internet artık hayatımızın her alanında bize yardımcı olan bir araç haline geldi. Buradaki en önemli pay ise tabii ki Google’ın. Hal böyle olunca ortaya milyarlarca bilgi, döküman, ürün vb. gibi kategorize etmesi güç ve büyük data ortaya çıkıyor. Günde belki milyonlarca içerik giriliyor, ürün satılıyor, arama yapılıyor peki insanlar neden sizi okumalı? Yada aynı ürünü satan binlerce satıcı varken neden sizi tercih etmeli? Cevabı basit; kullanıcı odaklı içerik üretimi ve pazarlama stratejileri. Üretici ve kullanıcı arasında köprü görevi gören Google’ın bizlere sunduğu araçları birbirine entegre biçimde kullanarak kampanyanızı ve içeriklerinizi elde ettiğiniz veriler ile optimize ederek daha iyi bir pazarlama ve içerik stratejisi oluşturmak bizlere şüphesiz daha çok trafik ve daha fazla satış getirecektir. Açıkçası aracı kullanabilirlik açısından SEO ve SEM olarak ikiye ayırmak, farklılıklarından bahsetmek yerine aslında neden kullanılması gerektiğini ve arkasında yatan Google mantığı hakkında bilgiler vermeyi daha doğru buluyorum. Zaten aracın arayüzü ve kullanımı gayet basit biraz da sayılar ile aranız iyi ise kolaylıkla kendi iş alanınıza göre yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Ayrıca Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile Google Analytics programını birlikte kullanmanızı kampanyalarınızın başarısı ve geri dönüşümlerin takibi konusunda tavsiye ediyorum. Belirmeliyim ki aracı doğru kullandığınız takdirde kesinlikle başarılı sonuçlar elde edeceksiniz. Şimdi ana hatlarıyla Anahtar Kelime Planlayıcının nasıl çalıştığını inceleyelim.

Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

KWP-2

Araç Google hesabı olan herkes için ücretsizdir. Google Adwords hesabınızdan Araçlar > Anahtar Kelime Planlayıcı sekmesinden Anahtar Kelime Planlayıcı’ya giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra 4 farklı opsiyon karşınıza gelecektir. Şimdi sıra sıra işlevlerini inceleyelim.

 

 

Yeni Anahtar Kelime ve Reklam Grupları Arayın

KWP-1

Bu sekmede ürününüz veya hizmetiniz hakkında yeni oluşturacağınız veya mevcut kampanyalarınız için farklı reklam grupları ve farklı anahtar kelime tahminlerini öğrenebilirsiniz. Eğer mevcut anahtar kelime listeniz yoksa ve oluşturacağınız kampanya planlama aşamasında ise bu sekmeyi kullanmanız daha doğru olacaktır. İlk sayfada ürün veya hizmet ile ilgili bütün alanları doldurmaya çalışın. Unutmayın ne kadar çok detay verirseniz alacağınız sonuçlar aynı oranda alakalı olacaktır. Örnek üzerinden gitmek gerekirse; yaz dönemi için tatil kampanyaları oluşturmak isteyen bir acente olduğunuzu farzedelim. Anlaşmış olduğunuz bölgesel oteller için oluşturacağınız kampanyanız hakkında fikir edinmek istiyor ve hangisinin size daha çok dönüşüm getireceğini ölçümlemek istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken ilk önce işinizle ilgili farklı anahtar kelimeleri ilgili alana girerek gözlem yapmak olacaktır. Örnek kampanyamızla ilgili ” Oteller ” anahtar kelimesi hakkında fikir al butonuna tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi geniş veri tablosu çıkacaktır. İhtiyacımız olan bütün istatistikler ” reklam grubu fikirleri ” ve ” anahtar kelime fikirleri ” olarak iki farklı sekmede listelenecektir. Eğer girdiğimiz anahtar kelime ile ilgili alakalı diğer anahtar kelime fikirlerini öğrenmek istiyorsak ” anahtar kelime fikileri ” sekmesini seçerek devam etmeliyiz. Mevcut kampanyamız için reklam grubu oluşturmak ve anahtar kelimeniz ile alakalı reklam grubu fikirleri edinmek istiyorsanız ” reklam grubu fikirleri ” sekmesini tercih etmelisiniz.

KWP-4

Verileri Değerlendirmek

Bu aşamada ” oteller ” anahtar kelimesine ait aylık ortalama aranma sayısı, rekabet durumu, tıklama başına maliyeti, anahtar kelimemizle alakalı olan diğer anahtar kelimeleri ve alakalı reklam grubu önerileri ile karşılaşırız. Anahtar kelimenize göre bu verileri iyice analiz etmelisiniz çünkü bu verilere bakarak çıkarımlar yapmak durumundasınız. Örnek kampanyamıza dönecek olursak, ” marmaris otelleri ” ve ” alanya otelleri ” anahtar kelimemize göre yüksek rekabet ve ortalama aranma sayısına sahip olduğundan gayet iyi bir tercih olacaktır. Reklam grubu fikirlerine tıkladığımızda ise kampanyamız için oluşturacağımız farklı reklam grubu modelleri için alakalı diğer anahtar kelimeleri göreceğiz. Unutmayın ki bu veriler kullanıcıların Google arama motorunda yaptığı aramaların istatistiklerini vermektedir. Bir diğer önemli nokta ise reklam metinlerin de belirlediğiniz anahtar kelimeleri geçirmeli ve metinleri bu anahtar kelimelerden türetmelisiniz. Gerekli değerlendirmeleri yaptıktan ve kararımızı verdikten sonra satır sonlarında bulunan ” çift ok ” işaretine tıklayarak kampanya planınızı oluşturabilirsiniz. Seçeceğiniz anahtar kelimeleri girip tıklama başına vermek istediğiniz ücreti belirledikten sonra tahmini maliyet ve tahmini tıklama sayılarını görerek, kampanyanızı diğer oluşturduğunuz kampanyalar ile kıyaslayabilir ve hangisinin daha iyi dönüşüm getireceğine karar verebilirsiniz.

Sonuçları Hedeflemek, Özelleştirmek ve Filtrelemek

hedefleme ve filtreleme

Anahtar kelimelerinize göre elde ettiğiniz verileri; hedefleme, tarih aralığı ve arama özelleştirme sekmeleri altında filtreler uygulayabilir ve kampanyanız için daha spesifik sonuçlara ulaşabilirsiniz. Hedefleme sekmesinin altında kampanyanız için farklı dil, yer ve arama ağı seçeneklerini kampanyanız için optimize ederek İsviçre’deki Almanca konuşan ve Google arama ağında arama yapan müşterilerinize güneyde bulunan oteller için hazırlamış olduğunuz kampanyanızı gösterebilirsiniz. Bir diğer önemli filtreleme seçeneği ise tarih aralığıdır. Bu seçenek ile sezonluk kampanyalar oluşturmak popüler olan anahtar kelimeleri görebilir, belirli zaman aralıklarına göre arama hacimlerini öğrenebilir ve kıyaslayabilirsiniz.  Son önemli filtreleme seçeneği ise sonuçlarınızı geçmiş istatistiklerine göre filtre uygulayabildiğiniz ve belirli anahtar kelime fikirlerinin listelenmesini sağladığınız arama özelleştirme bölümüdür. Anahtar kelimeleri, aldıkları aylık ortalama arama sayısına, ortalama tıklama başına maliyet tutarlarına veya rekabet durumlarına göre planınıza ekleyebilirsiniz.

Yorum

Yorum Yaz