Google Adsense | NSM

Google Adsense

Google Adsense Nedir

Google Adsense Reklamları Nedir? Adsense Reklamları’nı kullanarak web siteniz üzerinden nasıl para kazanırsınız?

Adsense, Google’ın web site yayıncıları için tasarlamış olduğu bir reklam sistemidir. Google Adsens, büyüklüğü ne olursa olsun web sitesi sahiplerine sitelerinde Google reklamları göstererek para kazanma imkanı sağlıyor. Adsense reklamları mantık olarak iki kutuptan oluşuyor biri reklamverenler diğeri ise yayınlayanlar. Reklam yayınlayan siteler kendi sitelerinin içeriği ile alakalı olan reklamları Google Adsense aracılığı ile web sitelerinde yayınlayarak bu reklamların tıklanma durumuna göre gelir elde ediyorlar. Dünya genelinde Adsense reklamları ile ciddi kazançlar sağlayan bir çok site bulunuyor.

Eğer siz de web sitenizde reklam yayınlayarak para kazanmak istiyorsanız Adsense reklamları tam size göre diyebiliriz fakat Adsense reklamları ile para kazanmak sanıldığı kadar kolay olmuyor. Öncelikli olarak  belirli şartlara sahip olmasınız bunlardan biri web site trafiğinizdir bilindiği gibi reklamlar sitenizde tıklama aldıkça siz para kazanırsınız bu sebepten trafiği daha kuvvetli olan sitelerde reklamların tıklanma olasılığı daha yüksek olacağından elde ettikleri gelir de daha fazla olacaktır. İkinci olarak onaylı bir Adsense reklam hesabınız olmalıdır. Tabi bu onayı almak için web sitenizin Google’ın belirlediği şartlara uyuyor olması gerekiyor. Google Adsense ile reklam verebilmek için bir web sitesine sahip olmanız ,  18 yaşından büyük olmanız ve sahip olduğunuz web sitenizin en az 6 aydır size ait olması gerekiyor. Siteniz yapım aşamasında bir site olmamalı, pornografik yada benzeri yayınlar içeren ve ya telif haklarını ihlal eden bir site olmamalıdır. Bu şartların mevcut olması durumunda kayıt işleminiz kolaylıkla gerçekleşecektir.

adsense

Kayıt işleminiz gerçekleştikten sonra https://www.google.com.tr/adsense adresinden giriş yapıp Mevcut Adsesnse Kullanıcıları kısmına kayıt yaparken girmiş olduğuz e-posta adresi ve şifreyi girerek oturum aç kısmına tıklayarak hesabınıza giriş yapmış olursunuz. Hesabınıza ilk giriş yaptığınızda karşınıza Google Adsense’in şart ve koşulları içeren sözleşmesi çıkacaktır. Sözleşmeyi okuyup onaylarak devam edebilirsiniz.

adsense kod

Daha sonra ki aşama reklamların görüntülenmesi kısmıdır ki bu aşamada Gooole’dan ikinci bir onay daha almanız gerekecektir. Google, belirtmiş olduğunuz bilgileriniz ve siteniz üzerinden ön değerlendirme yapar ve sonuçlandığında (bir kaç saat ) bir mail alırsınız. Sonraki adımda size gönderilen kodu sitenize yerleştirmeniz gerekiyor kodunuz yerleştirildikten sonra sitenizde kulanıcı deneyimini etkilemeyecek şekilde boş reklamlar gösterilmeye başlanır. Onay süreci bitene kadar sitenizde asıl reklamlar yayınlanmaz. Bir kaç günlük süreçte Google tarafından size onay maili gönderilir ve sitenizin uygunluğu varsa artık siz de Adsense üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Adsense Reklamları Web Sitemde Hangi Şartlara Göre Yayınlanır ve

Adsense ile Nasıl Para Kazanırım?

Adsense reklamları yayınlanırken çoğunlukla sizin sahip olduğunuz sitenin içeriği ile alakalı reklamlar sitenizde gösterilir. Zaten Google bootları sitenizi sürekli olarak tarıyor olduğundan site içeriğiniz bellidir. Alaka bakımından sitenizin bulunduğu kategoride reklamlara daha çok yer veriliyor olur. Adsense reklamcılığının reklamverenler ve yayıncılardan oluşan iki kutup olduğunu belirtmiştik buna bağlı olarak Adwords üzerinden reklam veren kullanıcılar hedeflemelerinde yayıncı siteleri de seçer ise bu reklamlar da Adsense havuzuna düşecektir. Ve alakalı olduğu kategorideki sitelerde yayınlanacaktır.

adsense kazanç

Adsense reklamları ile para kazanma konusu gösterim bazlı ve tıklanma bazlı olarak  2’ye ayrılıyor. Gösterim bazlı reklamdan da tabiki gelir elde edersiniz fakat burada önemli olan reklamverene daha büyük fayda sağlamak olduğu için tıklama bazlı reklamların geliri daha fazla olacaktır. Bunun dışında tıklama başına sağlayacağınız kazançta net bir rakam bulunmuyor yani reklamveren o reklamı hazırlarken TBM’yi ne kadar belirlemiş ise siz de  o rakam üzerinden belirlenen oranda gelir elde edersiniz. Tüm bunlara ek olarak Adsense reklamlarından belirlenen bu gelirin size tam olarak yansıması için kullanıcının sizin web sitenize giriş yaparak orada bir süre geçirmesi gerekiyor aynı zamanda reklama tıkladıktan sonra da reklam verenin sitesinde belirli bir süre geçirmesi gerekiyor. Bu uygulamanın sebebi tamamiyle Google’ın reklamvereni korumasına yöneliktir. Anlaşıldığı üzere Google’ı kandırmaya çalışmadığınız , Adsense reklam şartlarına uyum sağladığınız takdirde eğer siteniz de  iyi bir kullanıcı trafiğine sahipse  Adsense reklamları ile gelir elde etmeniz kaçınılmazdır.

1 Yorum

  • Google eskisi gibi her siteyi kabul etmiyor. Hesaplara onay vermiyor. Veya adsense hesabınız olsa dahi sitenizde reklam görüntülenmesine kolay kolay izin vermiyor.

Yorum Yaz